Po 28 latach poszukiwań, rozwiązałam życiową zagadkę i odnalazłam brata dzięki testowi DNA MyHeritage

Po 28 latach poszukiwań, rozwiązałam życiową zagadkę i odnalazłam brata dzięki testowi DNA MyHeritage

Kiedy Estela Ramos miała 14 lat, na lekcji biologii uczyła się o grupach krwi i zdała sobie sprawę, że coś jest nie tak. Wiedziała, że jej grupa krwi to O, jej matki to A, a jej ojca to AB… i zdała sobie sprawę, że biorąc pod uwagę podstawowe zasady dziedziczności i fakt, że grupa krwi O jest wyrazem dominującego genu, niemożliwe było, aby dziecko dwóch osób z recesywnymi genami grupy krwi A i AB miało grupę krwi O.

Zamów test DNA

Maria Estela ADN Argentina

Maria Estela Ramos, Argentyna

Istniało tylko jedno wytłumaczenie: rodzice, którzy ją wychowali, nie byli jej biologicznymi rodzicami.

Estela wypytywała swoich rodziców, ale nie uzyskała od nich żadnych konkretnych odpowiedzi. Puściła to w niepamięć, ale nie mogła pozbyć się poczucia niepokoju, że tak naprawdę nie wie, kim jest.

Kiedy wspomniała o tym mężowi, zadał jej pytanie, które nie dawało jej spokoju:

„Jak można żyć z takimi wątpliwościami?”

„Kiedy zostałam matką, ponownie zapytałam o moją adopcję” – mówi Estela. Jej matka nie odpowiedziała na to pytanie, ale los chciał, że Estela podsłuchała komentarz gościa skierowany do jej matki, który potwierdził to, co już wiedziała: Estela nie była biologiczną córką kobiety, która ją wychowała. „Spojrzała na mnie i powiedziała: „To musi być ta dziewczynka, którą moja matka powiedziała mi, że zadoptowałaś!”” – mówi Estela.

ADN-argentina

Maria Estela Ramos jako małe dziecko

„Od tego momentu moje poszukiwania nie ustały” – mówi Estela. „Zdobyłam swój akt urodzenia i zbadałam każde nazwisko i datę, aby zrozumieć swoją historię. Nie była to łatwa praca, bo choć wskazówki były jasne, prawda jest bogactwem, do którego trzeba dążyć, aż się do niego dotrze. Wszystkie były półprawdami, a emocje działają na twoją niekorzyść. Wyzwaniem było dla nas nie tylko środowisko, nasze społeczeństwo, nasza rodzina, ale także my, poszukiwacze prawdy, musimy naprawdę pracować, aby uwierzyć, że zasługujemy na poznanie prawdy. Musimy znać swoje pochodzenie”.

Estela poddaje się testowi DNA

Estela wykonała test DNA w CONADI, organizacji zajmującej się poszukiwaniem zaginionych dzieci, ale wyniki wskazywały, że nie była zaginionym dzieckiem. Wróciła do punktu wyjścia, a co gorsza, zaszła tak daleko, nie znajdując żadnych konkretnych odpowiedzi. Zaczęła myśleć, że nic więcej nie da się zrobić.

ADN-Argentina

Alejandra Goicoechea, założycielka Encontrarnos

Jednak determinacja Esteli była większa niż wątpliwości i poznała Alejandrę Goicoechea, założycielkę organizacji Encontrarnos która zaleciła wykonanie testu DNA MyHeritage.

„Jedną z podstawowych różnic, gdy dana osoba chce wykonać test DNA w celu ustalenia swojego pochodzenia, jest to, że „zwykły” lub „porównawczy” test DNA wymaga przetestowania potencjalnego brata lub rodzica, aby próbki można było porównać i sprawdzić, czy wskazują one na jakikolwiek wspólny procent DNA” – mówi Alejandra. „Nie można tego zrobić w przypadku zaginionych osób lub skradzionych dzieci, ponieważ dane znalezione w dokumentach zostały celowo zmienione, a osoby te w zasadzie zniknęły. Właśnie dlatego aspekt bazy danych ma fundamentalne znaczenie, co oznacza liczbę osób, z którymi można porównać DNA, które mogą zaoferować dopasowanie lub stać się kluczem do poszukiwań. Staramy się, aby wszystkie osoby poddające się testowi z góry wiedziały, jakie wyniki otrzymają i jak je interpretować”.

Alejandra założyła Encontrarnos po odnalezieniu własnej rodziny za pomocą testu DNA MyHeritage i podjęciu decyzji o pomocy innym w odnalezieniu ich rodzin biologicznych. MyHeritage podarował 100 zestawów dla jej organizacji, aby pomóc osobom poszukującym swoich rodzin biologicznych poczynić postępy w poszukiwaniach za darmo.

Szacunki dotyczące pochodzenia etnicznego dostarczają ważnych wskazówek

Estela wiedziała, że test DNA MyHeritage może dostarczyć więcej informacji na temat jej pochodzenia. Poddała się więc testowi i była bardzo zaskoczona, gdy wyniki ujawniły, że jest w 19,6% Azjatką Zachodnią, z grupą genetyczną skupioną w Armenii. Wśród jej dopasowań DNA zauważyła wiele powtarzających się nazwisk i wspólny region: Aintab.
CONADI-ADN

Szacunkowe pochodzenie etniczne Esteli na MyHeritage

Z dalszą pomocą Estela była w stanie utworzyć drzewo genealogiczne odpowiadające nazwisku. Wiedząc, że jej sukces zależał od gruntownych badań, udokumentowała jak najwięcej swoich odkryć, kontaktując się z określonymi grupami ormiańskich emigrantów w Argentynie, Kanadzie, USA i Kuwejcie.

Dzięki zebranym informacjom była w stanie wyjaśnić wyniki swoich badań potencjalnym krewnym i poprosić ich o wykonanie testu DNA. Jeden z potencjalnych krewnych zgodził się pomóc i wykonał test DNA, który dostarczyła Estela.

W listopadzie 2022 r. Estela otrzymała potwierdzenie, że znalazła siostrzenicę.

Podróż do Mar del Plata i czerpanie z tego radości

Aby uzyskać ostateczne wyniki, Estela musiała udać się do Mar del Plata, 400 kilometrów od miejsca zamieszkania, aby poprosić kogoś o wykonanie testu DNA: kogoś, kto mógł być jej bratem.
Estela odważnie zapukała do drzwi José (Ricky’ego), którego uważała za swojego brata, z zestawem DNA MyHeritage w ręku. Szybko opowiedziała mu całą historię, a on powiedział: „Znalazłaś mnie! Nie ma potrzeby, abym wykonywał test DNA”.

ADN Ancestral Argentina

Zgodność DNA między Estelą i José (Ricky)

Miasto Mar del Plata jest również znane jako „La Feliz”, czyli „radość”, a Estela wiele razy w swoim życiu podróżowała tam z przyjemnością. Nigdy nie wyobrażała sobie, że to miasto przyniesie jej wielką radość: brata i odpowiedzi na pytania, które zadawała sobie od 14 roku życia.

Odkrycia Esteli wciąż trwają

Obecnie Estela posiada więcej informacji: wie, że jej ojciec miał na imię Jorge, ale był znany jako Fernando, i że urodził się 8 lutego 1930 roku. Pracował jako kierowca dla gubernatora.
Ma nadzieję, że te szczegóły pomogą jej odnaleźć matkę i pozostałe rodzeństwo.

Estela pragnie, aby inni szukający wiedzieli, że istnieje wiele sposobów na odnalezienie rodziny biologicznej: „Test DNA jest tym, co prowadzi nas do prawdy. To jedyna pewność, aby rozpocząć podróż. Poszukiwanie nie jest łatwe, ale jest możliwe. Jeśli ja znalazłam igłę w stogu siana… dlaczego inni nie mogą? Nauka i istnienie tak dużych baz danych DNA pozwala nam rozpocząć naszą podróż do prawdy, która jest niczym więcej lub mniej niż naszą tożsamością”.

Bardzo dziękujemy Esteli Ramos za podzielenie się z nami swoją niesamowitą historią. Jeśli Ty również dokonałeś niezwykłego odkrycia z MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć! Prześlij je do nas za pośrednictwemtego formularza lub na adres email stories@myheritage.com.

Zamów test DNA