Dane rodzinne: zachowywanie historii mówionej

Dane rodzinne: zachowywanie historii mówionej

Jednym ze sposobów dokumentowania i zachowywania historii rodziny jest nagrywanie rozmów przeprowadzonych z krewnymi. Ten sposób naprawdę ożywia genealogiczne odkrycia, ponieważ pozwala na odkrywanie historii naszej rodziny w taki sposób, który nie jest możliwy za pomocą studiowania danych i rekordów, czy przeglądania zdjęć i suchych faktów.

Poprzez słuchanie nagrań możesz odkryć historię rodziny, którą kryją zdjęcia z wydarzeń rodzinnych, jak również emocje, które towarzyszyły tym wydarzeniom. Możesz również poznać imiona uprzednio niepoznanych krewnych, których kojarzyłeś tylko ze zdjęć. Rozmowy video z rodziną pozwalają dowiedzieć, jak brzmiał głos naszego krewnego, jak również nakreślić jej/jego wygląd. Możemy też otrzymać ogólne odczucie, co do tego, jaki ta osoba miała charakter.

W ostatnim artykule Examiner, Aaron Holt z National Archives Fort Worth w Texasie powiedział: „to zajmuje tylko trzy generacje, aby utracić choć odrobinę rodzinnej historii mówionej”. Hold mówił dalej: „musi być celowo i dokładnie w kółko powtarzane przez kolejne generacje, aby było zachowane dla genealogów”.

Historia rodzinna musi być przekazywana dokładnie dla młodszych pokoleń, i dokładnie zachowana, aby pielęgnować dziedzictwo. Historie rodzinne, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez lata są często modyfikowane i niedokładnie opowiadane przez rodziców dzieciom. Dlatego też powinna istnieć tam silna historia mówiona, lub też dokument, który pozwoli ją przywołać.

Ważne jest, aby rozmawiać ze starszymi członkami rodziny, by móc przekazać dalej ich dziedzictwo i zachować wspomnienia rodzinne. Istotne jest to, aby zadawać właściwe pytania, które przekonają starszych członków rodziny, by otworzyli się na wspomnienia i by chcieli porozmawiać o historii rodziny.

Zacznij rozmowy z członkami Twojej rodziny już dzisiaj! Sprawdź nasze 10 wskazówek, jak zadawać pytania i rozmawiać o historii rodzinnej z członkami rodziny.

Czy dowiedziałeś się czegoś nowego podczas rozmowy z krewnymi? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Teofil Lenartowicz

    19 lipca, 2015

    Dokumentowanie spotkań w postaci nagrań i innych form jest wspaniałą czynnością działalności genealogicznej. Stworzone dokumenty i przekazane potomkom pozwalają im bardziej dokładnie poznać przeszłość przodków. Zachęcam do nagrań rozmów i robienia filmów ze starszymi członkami rodu. Sam liczę sobie 88 lat i często nagrywam własne wypowiedzi.