Siostry na Eurowizji

Siostry na Eurowizji

Kobiety na całym świecie zapewne zgadzają się z tym stwierdzeniem: na świecie nie ma nikogo, kogo można porównać do siostry. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni lat na Eurowizji wystąpiło wiele sióstr!

Monica i Ami Aspelund – 1977 i 1983 – Finlandia

Monica i Ami Aspelund [Źródło: www.seurakuntalainen.fi]

Monica i Ami Aspelund [Źródło: www.seurakuntalainen.fi]

Monica Aspelund po raz pierwszy wystąpiła na Eurowizji w 1977 roku, śpiewając „Lapponia” dla Finlandii, a jej siostra Ami poszła w jej ślady z piosenką „Fantasia” w 1983 roku. Siostry występowały na koncertach muzyki chrześcijańskiej jako duet. Ami Aspelund powiedziała nawet, że dzielenie tej pasji z siostrą jest darem.

Lisa, Amy i Shelley Vol – 2017 – Holandia

Od lewej: Amy, Shelley i Lisa Vol

Od lewej: Amy, Shelley i Lisa Vol

Bliźniaczki Amy i Shelley Vol oraz starsza siostra Lisa tworzą śpiewające trio O’G3NE. Rozpoczęły karierę w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior 2007. Następnie reprezentowały Holandię w Eurowizji 2017 z piosenką „Light and Shadows” napisaną przez ich ojca Ricka Vol. Nazwa zespołu oznacza grupę krwi ich matki, a piosenka „Light and Shadows” została napisana dla Mamy, która zmarła wkrótce po Konkursie.

Edsilia Rombley i Trijntje Oosterhuis – 1998, 2007 i 2015 – Holandia

Edsilia Rombley i jej szwagierka, Trijntje Oosterhuis

Edsilia Rombley i jej szwagierka, Trijntje Oosterhuis

Edsilia Rombley reprezentowała Holandię w 1998 roku z piosenką „Hemel en aarde” („Niebo i ziemia”). Ponownie weszła na scenę w 2007 roku z „On Top of the World”, niedługo po ślubie ze swoim długoletnim producentem i autorem tekstów Tjeerdem Oosterhuis. Osiem lat później Trijntje Oosterhuis (siostra Tjeerda i szwagierka Edsilii) podążyły za Edsilią na scenę Eurowizji, reprezentując Holandię z piosenką „Walk Along”. W czasie trwania konkursu dowiedziała się, że jest w ciąży z pierwsza córka, siostrzenica Edsilii.

Niña i Djem van Dijk – 2006 – Holandia

Niña i Djem van Dijk

Niña i Djem van Dijk

Niña i Djem van Dijk wystąpilły w Eurowizji w 2006 roku w  trio Treble, wraz z ich byłą nauczycielką muzyki Caroline Hoffman. Znanie są z używania tekstów w wymyślonym języku, mówiąc, że muzyka wystarczy, aby nadawać przekaz. Nie są jedynymi siostrami, które posługują się własnym językiem.

Bianca, Stella i Patricia Maessen – 1970 i 1977 – Holandia i Belgia

Bianca, Stella i Patricia Maessen, Hearts of Soul, 1970

Bianca, Stella i Patricia Maessen, Hearts of Soul, 1970

Bianca, Stella i Patricia, pochodzące z Holandii, stworzyły holenderski zespół Hearts of Soul. Podczas Eurowizji w 1970 roku każdy akt był dozwolony  tylko dla dwóch śpiewaków, więc występowali jako Patricia i Hearts of Soul. Ostatecznie wszystkie trzy siostry przeprowadziły się do Belgii, gdzie stały się znane jako Dream Express. Wystąpiły ponownie w Eurowizji z 1977 roku, a Stella kolejno jeszcze solo w 1982 roku.

Inga i Anush Arshakyan – 2009 – Armenia

Inga i Anush Arshakyan

Inga i Anush Arshakyan

Siostry Arshakyan specjalizują się w muzyce ludowej i tradycyjnej muzyce ormiańskiej z nowoczesnym akcentem. Wystąpiły razem w piosence „Jan Jan” w Eurowizji w 2009, a Inga ponownie reprezentowała Armenię w 2015 roku z zespołem Genealogy. Niezależnie od tego, czy grają z rodziną, czy zachowują lokalne dziedzictwo muzyczne Armenii, te siostry zdecydowanie wiedzą, jak pozostać w kontakcie ze swoimi korzeniami.

Tamara i Tijana Todevska – 2008, 2009 i 2014 – Macedonia

Tamara i Tijana Todevska

Tamara i Tijana Todevska

Tamara rozpoczęła swoją przygodę z Eurowizją, wykonując piosenkę „Vo ime na ljubovta” („Pozwól mi cię kochać”), a następnie została piosenkarką pomocniczą Tijany w utworze „To the Sky” podczas Eurowizji w 2014 roku. Tamara wróci na Eurowizję w 2019 roku, wykonując piosenką „Proud”. Ojciec Tijany i Tamary jest profesorem muzyki, a ich matka jest śpiewaczką operową, więc nie jest tajemnicą, skąd pochodzą ich muzyczne zdolności.

Czy masz ulubiony akt sióstr na Eurowizji? Daj nam znać w komentarzach poniżej!