

Dyrektor Jewish Records Indexing – Poland Stanley Diamond, przedstawił projekt, który umożliwia bezpłatne znalezienie w Internecie żydowskich świadectw urodzin, ślubów i zgonów powstałych na terenie Polski.
W wyszukiwarce założonej przez Diamonda w 1995 r. znajduje się ponad 4 mln zapisów z przeszło 500 miast, które znajdują się w obecnych i dawnych granicach Rzeczpospolitej. Baza danych JRI-Polska umożliwia milionom Żydów rekonstrukcję historii swoich rodzin aż do połowy XVIII wieku, a nawet czasów dawniejszych.Wkrótce każda strona ‘Your Town’ z JRI-Poland będzie miała link do tego samego miasta na stronie ‘Wirtualny Sztetl’ i odwrotnie. Stworzonych zostanie ponad 1000 linków do miast i wsi.
Podpisanie umowy między Jewish Records Indexing – Poland i Muzeum Historii Żydów Polskich odbyło się niedawno w Ambasadzie Rzeczpospolitej w Ottawie. Przedstawicieli obu organizacji, jak również innych instytucji, które angażują się w zachowanie unikalnego dziedzictwa Żydów polskich, powitał Ambasador Rzeczpospolitej, Zenon Kosiniak-Kamysz.Następnie, Peter Jassem, kanadyjski przedstawiciel Muzeum Historii Żydów Polskich, przedstawił w formie prezentacji ambitny projekt Muzeum, które ma zostać otwarte w 2012 r.
Jassem opowiedział o filozofii Muzeum i jego znaczeniu, a także poinformował publiczność o stanie prac budowlanych. Stwierdził, że Muzeum Historii Żydów Polskich będzie równie ważne jak Yad Vashem i Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, ale w przeciwieństwie do tamtych instytucji, będzie opowiadać historię życia. Holocaust, oczywiście, przedstawiony zostanie szczegółowo i w widoczny sposób, ale będzie pokazany tylko w jednej z siedmiu galerii, które zaprezentują bogatą, tysiącletnią historię Żydów w Polsce.
Już kiedyś wspominaliśmy na Blogu projekt Wirtualny Sztetl. Projekt ma na celu stworzenie portalu społecznościowego dla ludzi zainteresowanych dziejami Żydów w Polsce oraz bazy informacyjnej, poświęconej historii miast, które przed wojną zamieszkiwali Żydzi.
Źródło: Wirtualny Sztetl, Jewish.org.pl
Zdjęcie: Flickr