Nasi wolontariusze: Z Madery do MyHeritage

Nasi wolontariusze: Z Madery do MyHeritage

Vasco Goncalves de Andrade urodził się na wyspie Madera, w Portugalii, w 1954 roku. Przeprowadził się do Lizbony w 1976 roku, aby pracować tam i studiować psychologię. Ukończył studia z zakresu psychologii społecznej i organizacyjnej.

Jest żonaty i ma dwie córki, mieszkające w Lizbonie. Starsza jest dziennikarką telewizyjną, młodsza architektem krajobrazu.

Po wielu latach pracy dla dwóch wielkich firm w Lizbonie i w Funchal (gdzie mieszkał przez 16 lat życia), przeszedł na wczesną emeryturę, ze względu na stan zdrowotny.

Dzisiaj, Vasco jest wolontariuszem dla Portugalskiego Czerwonego Krzyża, gdzie pomaga innym. Jest również wolontariuszem dla MyHeritage od roku 2012.

To było jakiś czas temu i sam już nie pamiętam, czy zapytano mnie o pomoc czy sam ją zaproponowałem. To było i jest niesamowite doświadczenie! Jako, że genealogia to moja pasja, a przy tym mogę praktykować znajomość języka angielskiego, stało się to dla mnie wspaniałą przygodą. Udało mi się także utworzyć przyjaźnie z członkami zespołu MyHeritage.

Wiedząc, że jest tak wielu użytkowników portugalskich, którzy oczekują funcjonalnej i dobrej jakości witryny rodzinnej, robię wszystko co w mojej mocy, aby przyczynić się do tego. Tłumaczenie jest bardzo ważnym czynnikiem w tworzeniu produktów MyHeritage. Pomaganie innym i przyczynianie się do odnajdywania przodków sprawia mi ogromną radość!

W wolnym czasie, Vasco gra w tenisa i w padel z żoną i przyjaciółmi. Dla tych, którzy nie wiedzą, co to jest padel, to połączenie tenisa i squasha – tutaj używa się specjalnych rakiet.

Odkryłem tak wiele hobby, które wypełniają mój czas wolny. Genealogia jest jednym z nich. Zdecydowałem się zachować dziedzictwo naszej rodziny dla przyszłych pokoleń. Moja rodzina posiada kilka gałęzi, które mieszkają w Portugalii, również za granicą, w tym w USA.

Strona rodziny od jego ojca – Goncalves de Andrade i od strony matki – Fernandes pochodzą z Madery, jednakźe wielu krewnych, na początku roku 1800 wyemigrowało do brytyjskiej Guyany, czy na początku 1900 do Brazylii i USA.

Moi rodzice opowiedzieli mi o naszych dalszych krewnych, którzy wyemigrowali dekady temu do Brazylii i do USA – nigdy jednak nie udało mi się ich poznać.

Vasco dowiedział się również wielu interesujących informacji na temat swojego prapradziadka.

Moja prababcia mieszkała w Demerara, w brytyjskiej Guyanie. Po śmierci swojego ojca, ponownie wyszła za mąż za Jose Fernandesa Rose. Po tym ślubie zmarła jednak po roku czasu. Jej drugi mąż był inżynierem w kopalni. Po śmierci swojej żony – mojej prababci – odwiedził rodzinne strony moich pradziadków – na Maderze. Tutaj znowuż poznał portugalską kobietę, którą wkrótce potem poślubił.

Córki Vasco są bardzo ciekawe jego odkryć i zadawały sporo pytań odnośnie niektórych powiązań z drzewa. Żyje wielu krewnych, których jeszcze nie udało im się poznać. A to z kilku powodów, choćby odległości geograficznej. Jego żona rozumie jego ciekawość i fascynację historią rodziny.

Myślę, że podoba jej się otrzymywanie emaili z powiadomieniami o urodzinach kogoś z naszej rodziny. Stara się zrozumieć moją pasję i czas jaki temu pościęcam.

Z czasem Vasco potrzebował dobrego oprogramowania, aby móc zebrać wszystkie informacje o swojej rodzinie i aby utworzyć lepsze relacje pomiędzy żyjącymi członkami rodziny. Odnalazł MyHeritage.

Chciałem udostępnić zebrane przeze mnie informacje innym członkom rodziny, którzy również interesują się historią naszej rodziny, wybrałem więc Family Tree Builder MyHeritage.

Obecnie posiadam 1 525 osób w swoim drzewie.

Vasco docenia działanie oprogramowania Family Tree Builder, jak również funkcje, które automatycznie łączą nas z członkami rodziny, nawet kiedy nie jesteśmy online, jak Smart Matches czy Record Matches.

MyHeritage bardzo pomogło mi w moich odkryciach! Żyjąca rodzina w USA stała się mi bliższa.

Oto kilka wskazówek Vasco dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z genealogią:

 • Jeśli masz czas wolny, i genealogia jest Twoim hobby, zacznij śmiało!
 • Muszę Cię ostrzec, że genealogia wymaga dokładności i musi być starannie wykonana. Nie spiesz się ze swoimi odkryciami.
 • Jest tak wiele do nauczenia się o genealogii, jak również o tłumaczeniach z angielskiego. To praca, której uczysz się, doszkalając swoje umiejętności.

Czy podoba Ci się historia Vasco? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.

Czy chciałbyś podzielić się z nami historią swojej rodziny, która zostanie opublikowana na tym blogu? Napisz nam email na stories@myheritage.com.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Agnieszka

  17 września, 2016

  Witam Pana Vasco.
  Bardzo podoba mi się historia Pana Vasko. Mam na tej stronie też
  swoje drzewo genealogiczne,lecz dużo skromniejsze,ale wiem
  ile czasu trzeba poświęcić, jest to jednak bardzo miłe zajęcie.
  Pozdrawiam Agnieszka Wroblewska (Pawłowska)