Pochodzenie nazwiska: Grzyb

Pochodzenie nazwiska: Grzyb

Według zmarłego przed kilkoma laty Kazimierza Rymuta, nazwisko Grzyb powstało w 1399 roku – od nazwy grzyb. Nazwisko Grzyb należy do grupy nazwisk od wyrazów pospolitych i nazw czynności.

Wielka liczba nazwisk została utworzona od wyrazów pospolitych. Część tych nazwisk brzmi tak samo jak ich pierwowzór, np. ogórek (warzywo) i Ogórek (nazwisko). Natomiast druga część tego zbioru została wzbogacona o przyrostki, np. grzyb i Grzyb-owski.

W Polsce jest najwięcej osób jest z przyrostkiem grzyb dla nazwiska Grzybowski – gdzie nosi je prawie 15,000 osób, jest około 12,000 osób noszących nazwisko Grzyb i ponad 5,000 nosi nazwisko Grzybek.

Na MyHeritage jest 556 osób o nazwisku Grzyb jak również w naszej bazie danych znajduje się prawie 500,000 rekordów dotyczących osób o tym nazwisku.

Najwięcej osób o tym nazwisku zamieszkuje USA, Polskę oraz Kanadę, a najbardziej popularnymi imionami z tym nazwiskiem są Katarzyna oraz Zofia.

Czy ktoś w Twojej rodzinie nazywa się Grzyb? Jakie kolejne nazwisko chcecie, abyśmy zbadali?

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Wojciech

  22 marca, 2013

  Proszę o sprawdzenie nazwiska Sobkowiak

 • wiiola

  22 marca, 2013

  Całkiem wiekowe nazwisko :). Interesuje mnie jeszcze pochodzenie nazwiska Pawlukiewicz. Pozdrawiam.

 • Anna

  27 czerwca, 2013

  W mojej rodzinie są Wolarowie. Druga wojna światowa okrutnie obeszła się z matką rodziny. Pozostał jeden syn w wieku kilkunastu lat, który musiał samotnie uciekać przed banderowcami do Polski. Nic nie wie o swoim ojcu ani o pochodzeniu nietypowego nazwiska Wolar. Bardzo proszę o informację.