Pochodzenie nazwiska: NOWAK

Pochodzenie nazwiska: NOWAK

Dzisiaj zaczynamy nową serię na MyHeritage, a mianowicie będziemy od czasu do czasu przedstawiać Wam szczegóły (pochodzenie danego nazwiska tak zwaną etymologię). Zaczynamy od najpopularniejszego nazwiska w Polsce jakim jest NOWAK!Jak sprawdzamy w Wikipedii w roku 2012 nosiło je aż ponad 205 tys. osób. Od słowa „Nowak” z czasem powstało wiele nazwisk pokrewnych, czyli mamy Nowaków – 205 tys., Nowakowskich – 50 tys., Nowickich – 45 tys. i inne pokrewne. Razem daje to imponującą liczbę przeszło 300 tys. osób w Polsce noszących to nazwisko lub pokrewne.

Jak podaje „Słownik Historyczno – Etymologiczny” prof. Kazimierza Rymuta – nazwisko Nowak pochodzi od słowa „nowy” jak i „nowicjusz” i przybysz.

W związku z przyjmowaniem chrześcijaństwa ta nazwa osobowa i jej warianty (np. Nowotny) mogła oznaczać przyjmującego nową wiarę. W 966 roku Polska przyjęła chrześcijaństwo z rąk czeskich, w samych Czechach nazwisko Novak, pisane przez v jest również najpopularniejszym nazwiskiem. I jak podaje Wikipedia nazwisko Nowak jest właśnie pochodzenia czeskiego i najwięcej osób o nazwisku Nowak zamieszkuje województwa wielkopolskie (35 tys.) oraz województwo śląskie (31 tys.).

Sławne osoby, które noszą to nazwisko to m.in. Adam Nowak – lider i wokalista zespołu Raz, Dwa, Trzy oraz Andrzej Nowak – założyciel i gitarzysta zespołu TSA.

W bazie genealogicznej MyHeritage znajduje się prawie 15 tys. ludzi o nazwisku Nowak. Większość tych Nowaków pochodzi z Polski, USA, Wielkiej Brytanii i Kanady. Na MyHeritage znajduje się również ponad 800 tys. danych historycznych, typu zdjęcia nagrobków, metryk osób noszących to nazwisko.

Do osób, które najczęściej noszą nazwisko Nowak na MyHeritage zalicza się m.in. Adama, Jana, Annę i Marię Nowak. Szczegóły nazwiska Nowak możecie znaleźć TUTAJ.

Szczegóły nazwiska Nowak na MyHeritage.com (kliknij, aby powiększyć)

Szczegóły nazwiska Nowak na MyHeritage.com (kliknij, aby powiększyć)

A czy Wy lub ktoś z Waszych bliskich nosi nazwisko Nowak? Ile osób znacie o tym nazwisku? Jakie kolejne nazwisko chcielibyście, abyśmy zbadali w kolejnych postach na Blogu?

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Barbara

  27 lutego, 2013

  Proszę o zbadanie nazwiska Mglej

 • Dorota

  27 lutego, 2013

  Prosze o zbadanie nazwiska Chajneta

 • Agata

  27 lutego, 2013

  Ale się zapomniało, ze głownie takie nazwiska jak Nowy, Nowak, Nowacki oraz nazwiska typu Pipa, Czubek i inne obraźliwe, powstały gdy Żydom i innym narodom nakazano przyjęcie nazwisk a gdy odmawiali to dawano im nazwiska w tym stylu? Wtedy tez pojawiły się nazwiska typu Warszawski itd.

 • pazzyrra

  27 lutego, 2013

  Pochodzenie nazwiska Bajor

 • Katarzyna Cehańczuk

  27 lutego, 2013

  prosze o zbadanie nazwiska Cehańczuk

 • Ewa

  27 lutego, 2013

  Pochodzenie nazwiska Kruchelski

 • ROMAN & ZIRALDO FAMILY TREE Web SiteY

  28 lutego, 2013

  Pochodzenie nazwiska ROMAN. Kolebką moich przodków była Galicja. Byli Karpatorusinami, Łemkami.

 • A.

  2 marca, 2013

  Też mnie interesuje nazwisko Chajneta, do dziś nigdzie nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi wyjaśniającej jego pochodzenie. Więc jeśli ktoś coś wie to bardzo proszę. Pozdrawiam

 • Suaveg

  4 marca, 2013

  Witam. Ja mam na nazwisko Nowak. W księgach parafialnych dokopałem się do czasów, gdy moje Nowaki używali zamienni dwóch nazwisk – czasami Nowak, czasami Gorczyca. Prawdopodobnie moi przodkowie zamieszkali w tej wsi jako Gorczyce i tam na miejscu zostali nazwani Nowakami. Co ciekawe sytuacja, gdy używali dwóch nazwisk trwała co najmniej 100lat.

  Interesuje mnie pochodzenie nazwiska Karakuła.

 • katerine

  8 października, 2013

  Proszę o zbadanie nazwiska Grzelczyk które ostatnio przyjęłam.

 • Jarosław

  5 listopada, 2014

  Proszę o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska Freus. Moi przodkowie zamieszkiwali okolice Częstochowy.

 • kazimierzbester@wp.pl

  8 marca, 2015

  Proszę o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska Bester. Moi przodkowie zamieszkiwali okolice Łańcuta.Ja najstarszą adnotację o osobie o tym nazwisku znalazłem w źródłach irlandzkich

 • Stachno

  30 grudnia, 2015

  Opisywana wersja pochodzenia nazwiska NOWAK – nazwisko pochodzące z Czech, moim zdaniem jest najbardziej prawdopodobna. Moi przodkowie – a dokopałem się do XVII wieku, pochodzą z pogranicza Śląsko-Wielkopolskiego – w okresie reformacji w Czechach, sporo katolików uciekło do Polski. Ponoć moi właśnie osiedlili się na tym pograniczu w powiecie Rawicz. Zatrudniani zostawali przez właścicieli majątków ziemskich przy wyrębie Borów Dolnośląskich. Podobno tak właśnie powstała wieś Wydawy k/Rawicza. Niestety, nie ma już tam „mojego nazwiska”, kumotry się rozpierzchli i dziś „moich” można spotkać w Bydgoszczy, Wolsztynie i Zielonej Górze. Pozdrowionka! Super-stronka!!!

 • Janina

  7 września, 2017

  poproszę o pochodzenie nazwiska Bulik

 • Julia

  29 czerwca, 2019

  Ja mam na nazwisko Nowak 😉

 • Akasza

  6 września, 2019

  Aktor Piotr Fronczewski w filmie pt:”Wolne miasto” . O obronie polskiej poczty w Gdańsku 1 września w roku 1939.