Podstawy genealogii 4: Zdjęcia, jako forma informacji o Twoich przodkach

Podstawy genealogii 4: Zdjęcia, jako forma informacji o Twoich przodkach

Jeśli znalazłeś stare zdjęcia członków rodziny, przechwyciłeś właśnie złoto “genealogiczne”. Nie ma nic lepszego niż spojrzenie w oczy przodka.

W naszym poprzednim wpisie z serii Podstawy genealogii – serii wpisów, które prowadzą Cię krok po kroku przez proces tworzenia drzewa genealogicznego – omawialiśmy wartość, jaką rekordy historyczne i dokumenty dodają do poszukiwań, oraz jak mogą pomóc przy tworzeniu drzewa. W tym wpisie skoncentrujemy się na jednym szczególnym rodzaju dokumentu historycznego: fotografii.

Mówią, iż zdjęcie jest warte więcej niż tysiąc słów, i jest to szczególnie prawdziwe, gdy chodzi o zdjęcie osoby, która żyła dawno temu. 

W niektórych przypadkach, zdjęcia rodzinne mogą dostarczyć nam pełnych informacji, czy to za pośrednictwem krewnego, który słownie wyjaśni nam okoliczności zrobienia danego zdjęcia, i kto się na nim znajduje, czy też za pośrednictwem informacji, które często zapisywane są na odwrocie fotografii. Informacje te mogą zawierać datę i miejsce zrobienia zdjęcia, osoby, które znajdują się na danym zdjęciu, oraz podobne.

Niestety, nie zawsze. Nawet jeśli na odwrocie są napisane jakieś szczegóły, nie zawsze można mieć pewność, że ktokolwiek je napisał, zapamiętał lub zapisał je prawidłowo.

Dobra wiadomość jest taka, że można się wiele nauczyć badając sam obraz.

Przyjrzyj się tematowi bliżej

Istnieje wiele rewolucyjnych, nowych technologii, które mogą Ci pomóc nieco lepiej “przyjrzeć” się zdjęciom. Takie narzędzia jak MyHeritage In Color™ i MyHeritage Ulepszanie zdjęć, które koloryzują zdjęcia, czy ulepszają je, mogą sprawić, że fotografie nie tylko będą bardziej wyraziste, czy przyjemniejsze dla oka – mogą one pomóc wydobyć istotne szczegóły, których nie zauważyłeś wcześniej, a które mogą dać ci ważne wskazówki dotyczące życia twoich przodków. 

Weźmy na przykład to zdjęcie pary na wycieczce około 1950 roku. 

Po dokonaniu koloryzacji zdjęcia z MyHeritage In Color™, wyłaniają się bujne szczegóły otoczenia. W tle można dostrzec budynek i zobaczyć roślinność w znacznie większym stopniu. Ułatwia to określenie potencjalnych miejsc, w których to zdjęcie mogło być zrobione.

Funkcja MyHeritage Ulepszanie zdjęć pozwala nam uzyskać więcej dodatkowych szczegółów poprzez swoje algorytmy rozpoznawania twarzy. Dla tego obrazu, narzędzie od razu uwyraźniło twarze pary, aby pokazać nam rysy tak dokładnie, jakbyś mógł je zobaczyć, rozmawiając z tą osobą na żywo. 

Przed i po użyciu MyHeritage Ulepszanie zdjęć

Przed i po użyciu MyHeritage Ulepszanie zdjęć

Co zdjęcia mogą nam “powiedzieć”? 

Fotografia została wynaleziona w połowie XIX wieku, i u jej początków zrobienie zdjęcia było kosztowne i trudne. 

Jedynie zamożne rodziny mogły pozwolić sobie na zrobienie portretów, a nawet jeśli, to nie robiły tego zbyt często. Do czasu kiedy aparaty stały się powszechne w domach, ludzie zazwyczaj zamawiali wykonywanie portretu na specjalne, formalne okazje: ślub, urodziny, przeprowadzka do nowego domu lub wyprowadzka z domu, i tym podobne. 

Więc jeśli jesteś w posiadaniu formalnego, zleconego portretu członka rodziny z początku 1900 roku lub od połowy do końca 1800 roku, pierwszą rzeczą, jaką o nich wiesz jest to, że prawdopodobnie nie byli biedni.

Mogli mieć jednak szczęście. Fotograf mógł zdecydować się na ich sfotografowanie ze względu na kontekst, w jakim żyli lub pracowali, lub użyć ich jako modeli. W takim przypadku ich pojawienie się na zdjęciu może nie mówić nam o ich bogactwie, ale o innych rzeczach – takich jak kontekst i środowisko, w którym zostało zrobione zdjęcie.

Oto kilka szczegółów, na które należy zwrócić uwagę:

Odzież oraz fryzury

Należy zwrócić uwagę na rodzaj ubioru noszonego przez osoby na zdjęciach. Moda szybko się zmienia, więc strój może być niezwykle pomocną wskazówką przy datowaniu zdjęcia. Jakie fryzury mają sfotografowane osoby? Czy mężczyźni noszą wąsy lub brodę, a jeśli tak, to w jaki sposób są one cięte? Jaki rodzaj kołnierzyka mają na sobie? Czy kobiety mają na sobie kapelusze? Szeroko-czarne, czy krótkie? Jakiego rodzaju buty? Jak długie są ich spódnice? Zbadajcie modę z okresu czasu, w którym uważacie, że zdjęcie mogło być zrobione i porównajcie.

Fryzury i moda pomogą Ci datować stare zdjęcia rodzinne

Fryzury i moda pomogą Ci datować stare zdjęcia rodzinne

Ubrania mogą również pomóc w zgadywaniu, z jakiej okazji zdjęcie mogło zostać zrobione do dokumentacji. Czy na zdjęciu znajduje się młoda kobieta ubrana w suknię ślubną i welon? Czy opaska weselna jest widoczna na dłoni jednej z osób na zdjęciu? Czy też wszystkie osoby są ubrane na czarno, co wskazuje na to, że są w żałobie?

Jeśli któryś z mężczyzn jest w mundurze wojskowym, będziesz wiedział, że służył w armii, a rodzaj munduru może ci powiedzieć, która armia, który pułk, a może nawet pozycja twojego przodka. MyHeritage In Color™ może okazać się szczególnie przydatny w rozróżnianiu jednego munduru od drugiego – oczywiście, kolory będą generowane komputerowo, więc należy podejść do nich z przymrużeniem oka, ale mogą one być w stanie wskazać ci właściwy kierunek.

Poza, wyraz twarzy i gesty

Co robią osoby na zdjęciu? Jakie inne osoby i/lub przedmioty znajdują się na zdjęciu? Jeśli są po prostu skierowane w stronę aparatu, to w jaki sposób pozują? 

Zdjęcie pary z końca XIX wieku (Kredyt: Kolekcja Fotografii Afroamerykańskich Loewentheil)

Zdjęcie pary z końca XIX wieku (Kredyt: Kolekcja Fotografii Afroamerykańskich Loewentheil)

Ze względu na długi czas naświetlania, wczesne fotografie bardziej niż te późniejsze przypominały malowane portrety. Pozy były sztywne, formalne, a wyraz twarzy poważny. Dopiero w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku uśmiech na zdjęciach stał się powszechny. W miarę jak aparaty fotograficzne stawały się coraz bardziej przystępne cenowo, a czas naświetlania coraz krótszy, wykonywano coraz więcej spontanicznych i autentycznych zdjęć, z obiektami w bardziej swobodnych lub spontanicznych pozach.

Bardziej spontaniczne zdjęcia, takie jak to, były możliwe na początku XX wieku, gdy udoskonalono aparaty fotograficzne.

Bardziej spontaniczne zdjęcia, takie jak to, były możliwe na początku XX wieku, gdy udoskonalono aparaty fotograficzne.

Na zdjęciach formalnych osoby mogły być ustawione wizualnie w taki sposób, aby przedstawić ich relacje. Czy są one ustawione w rzędzie od najstarszego do najmłodszego? Kto kładzie rękę na czyim ramieniu?

Zdjęcie rodzinne, Rosja, ok. 1912 r.

Zdjęcie rodzinne, Rosja, ok. 1912 r.

Osoby na zdjęciach, a ich wiek

W zależności od tego, jak wyraźne jest zdjęcie, możesz być w stanie określić w przybliżeniu wiek osób znajdujących się na nim. Na przykład, jeśli Twoja babcia na fotografii widnieje, jako małe dziecko, a obok niej znajdują się inne dzieci, jak i dwójka dorosłych, bardzo prawdopodobne jest to, że młoda kobieta na zdjęciu, to jej matka, młody mężczyzna to jej ojciec, pozostałe dzieci, to jej rodzeństwo. Na zdjęciach z więcej niż dwoma pokoleniami można zgadnąć, kto jest kim według ich przybliżonego wieku.

Zdjęcie rodzinne, Detroit, Michigan, 1942 (kredyt: Arthur S. Siegel)

Zdjęcie rodzinne, Detroit, Michigan, 1942 (kredyt: Arthur S. Siegel)

Podobieństwo pomiędzy członkami rodziny

Podobieństwo nie jest zbytnio dokładnym czynnikiem na identyfikację osób na zdjęciach, jako iż członkowie rodziny mogą różnić się wyglądem od siebie, a szczegóły, czy rysy mogą być niewyraźne ze względu na jakość zdjęcia.  

Jednakże czasem czynnik ten może dostarczyć nam pewnych wskazówek. Ty (lub Twój krewny) możecie być w stanie zidentyfikować kogoś na zdjęciu jako młodszą wersję osoby udokumentowanej na zdjęciu wykonanym w późniejszym czasie, lub też z pamięci. 

Funkcja MyHeritage Ulepszanie zdjęć może tu wiele pomóc, zwłaszcza jeśli Twoje zdjęcia są nieco zamazane. Narzędzie poprawia jakość szczegółów na zdjęciu i nadaje ostrość nieostrym twarzom, dzięki czemu będziesz mógł wyraźniej zobaczyć cechy charakterystyczne swoich przodków. 

Rodzina z Hawajów, początek XIX wieku

Rodzina z Hawajów, początek XIX wieku

Rysy twarzy są wyraziste po użyciu MyHeritage In Color™ i MyHeritage Ulepszanie zdjęć

Rysy twarzy są wyraziste po użyciu MyHeritage In Color™ i MyHeritage Ulepszanie zdjęć

Digitalizuj swoje zdjęcia

Jeśli jeszcze tego nie uczyniłeś, zachęcamy Cię do tego, abyś zachowywał fotografie dla kolejnych pokoleń – co zazwyczaj oznacza digitalizowanie ich. W następnym rozdziale serii Podstawy genealogii opowiemy o tym, jak skanować i digitalizować zdjęcia i inne zapisy historyczne.

Jeśli zdigitalizowałeś już swoje zdjęcia, wypróbuj MyHeritage In Color™ i MyHeritage Ulepszanie zdjęć, i zobacz, jakich nowych informacji dowiesz się o swoich przodkach z ulepszonych zdjęć!