Przedstawiamy FamilyMap – Interaktywną Mapę historii Twojej rodziny

Przedstawiamy FamilyMap – Interaktywną Mapę historii Twojej rodziny

Jesteśmy podekscytowani mogąc przedstawić Wam kolejną nowość – FamilyMap – interaktywny sposób na wizualizację historii Twojej rodziny. FamilyMap splata informacje z Twojego drzewa genealogicznego, takie jak daty urodzenia, zawarcia małżeństwa, daty zgonów, jak również zeskanowane zdjecia Twojej rodziny.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak daleko mieszkał Twój jeden przodek od drugiego? Gdzie dokładnie urodziła się Twoja praprababcia? Historia Twojej rodziny przedstawiona na mapie pozwoli Ci na uzyskanie jeszcze jaśniejszego jej obrazu. Dzięki naszej mapie będziesz mógł otrzymać wizualizację tego, gdzie mieszkali Twoi przodkowie. W jednej chwili być może zdasz sobie sprawę, że wszyscy Twoi przodkowie pochodzą z małego regionu w Europie, czy też, że Twoi dalecy kuzyni mieszkają w Twoim sąsiedztwie.

FamilyMap wyświetla wszystkie Twoje zdjęcia i wydarzenia pogrupowane na Państwa i regiony, pozwalając Ci na łatwiejsze filtrowanie mapy, mogąc przeglądać ją według osób, według gałęzi rodziny, według wydarzeń i okresu w czasie. Jeśli posiadasz tablet, taki jak iPad czy Android, FamilyMap będzie wyglądać na tych urządzeniach jeszcze lepiej. Będziesz mógł powiększać i zmniejszać mapę swoimi za pomocą opuszków palców.

FamilyMap jest bezpłatna dla wszystkich użytkowników. W celu dostępu do mapy, zaloguj się na MyHeritage i wybierz zakładkę FamilyMap w sekcji „Aplikacje”. Jeśli jesteś nowy na MyHeritage, zarejestruj się na naszej stronie, załaduj swoje drzewo genealogicznego jako plik GEDCOM, po czym w mgnieniu oka będzie mógł przeglądać swoją mapę.

Dostęp do FamilyMap z witryny Twojej rodziny (kliknij, aby powiększyć).

Dostęp do FamilyMap z witryny Twojej rodziny (kliknij, aby powiększyć).

FamilyMap na mapie wyświetla rodzinne wydarzenia z Twojego drzewa genealogicznego. Dodatkowo, MyHeritage automatycznie przetwarza każdą nazwę miejsca, która znajduje się w Twoim drzewie genealogicznym lub przy zdjęciach, na współrzędne geograficzne. Proces ten nazywany jest geokodowaniem. Po tym, jak współrzędne są obliczane, wydarzenia z Twojego drzewa są wplecione w Twoją mapę.

Główny ekran FamilyMap pokazuje utworzoną mapę. Z lewej strony  mapy pokazuje się lista wszystkich miejsc, które pojawiają się w Twoim drzewie genealogicznym. Liczby, które pokazują się na liście odpowiadają liczbom, które są wyświetlone na mapie. Mapa pokazuje pinzeki dla każdej lokalizacji.

FamilyMap (Kliknij, aby powiększyć)

FamilyMap (Kliknij, aby powiększyć)

Użyj myszki, jeśli chcesz przesunąć mapę w dowolnym kierunku, czy przeciągnąć ją. Mapę możesz również powiększyć lub pomniejszyć, korzystając ze znaku plusa i minusa w dolnym, lewym rogu strony, w panelu kontroli.

Kliknij na jakąkolwiek nazwę miejsca na liście po lewej stronie, jeśli chcesz, aby dane miejsce również znalazło się na mapie. W chwili kiedy klikniesz na lokalizację w panelu po lewej stronie lub na pinezkę, która znalazła się na mapie, MyHeritage wyświetli wszystkie wydarzenia i zdjęcia, które zostały dokonane w danym miejscu.

Wybieranie miejsca z panelu, który znajduje się po lewej stronie lub z mapy (kliknij, aby powiększyć)

Wybieranie miejsca z panelu, który znajduje się po lewej stronie lub z mapy (kliknij, aby powiększyć)

Kliknij na jakiekolwiek wydarzenie w panelu, który znajduje się po prawej stronie, dzięki czemu zostaną wyświetlone jego szczegóły.

Wydarzenie: Urodziny w Krakowie (Kliknij, aby powiększyć)

Wydarzenie: Urodziny w Krakowie (Kliknij, aby powiększyć)

Kliknij w ikonę kalendarza, aby edytować wydarzenie, lub też ikonę ołówka, aby edytować nazwę miejsca. Użyj wysuwanego menu, aby wyświetlić każdą z osób, która została umieszczona na liście osób, aby przeglądać ich wydarzenia z życia, lub też ukazać wszystkie odniesienia z ich życia na mapie.

Ikona ołówka i kalendarza

Ikona ołówka i kalendarza

Dla zdjeć, które ukazują się na mapie, można również kliknąć w ikonę zdjęcia, aby zobaczyć je w pełnym rozmiarze.

Ślub z Ohio, USA (Kliknij, aby powiększyć)

Ślub z Ohio, USA (Kliknij, aby powiększyć)

Opcje sortowania

Jeśli posiadasz więcej niż jedno drzewo genealogiczne na Twojej witrynie rodziny, z łatwością możesz przechodzić z jednego drzewa na drugie, korzystając z wysuwanego menu.

Wybór drzewa (w wersji polskiej zakładka będzie nazywać się Drzewo genealogiczne)

Wybór drzewa (w wersji polskiej zakładka będzie nazywać się Drzewo genealogiczne)

FamilyMap pozwala na wyświetlenie wydarzeń i zdjęć dla wszystkich osób z drzewa rodzinnego, lub też wyświetla podzbiory, które odnoszą się do konkretnej osoby lub podgrupy osób. Wpisz nazwisko osoby, którą szukasz, a otrzymasz natychmiastowo sugestie. Następnie możesz wybrać konkretną osobę z menu rozwijanego.

Wybór osoby

Wybór osoby

Po wybraniu danej osoby z drzewa rodzinnego, skorzystaj z „rozwijanej” zakładki, która znajduje się po prawej stronie, aby móc przejrzeć miejsca, które wyświetlają się dla Twojej rodziny, przodków, potomków, bądź też tylko dla jednej osoby.

Wysuwane menu do wybierania zasięgu drzewa

Domyślnie, miejsca są pogrupowane według liczby odniesień, w porządku malejącym, i są pogrupowane według krajów i miast. Użyj strzałki w górę lub w dół, aby móc sortować według nazwy zamiast otrzymanej listy według liczby odniesień. Wybierz miejsce, a natychmiast otrzymasz sugestie.

Kliknij w ikonę lejka w prawym górnym rogu, aby uzyskać więcej opcji filtrowania. Możesz wyświetlić daty urodzenia, zgonów, zdjecia, i każdą inną kombinację (domyślnie, wszystkie będą zaznaczone). Przesuń „suwak” z latami, aby wyświetlić miejsca, które odwołują się do określonego przedziału czasowego (domyślne ustawienie obejmuje wszystkie zdarzenia z wszystkich lat w drzewie). Przesuń „suwak” z pokoleniami, który pokaże miejsca, które odwołują się do danych pokoleń w Twoim drzewie genealogicznym.

Opcje filtrowania (Kliknij, aby powiększyć)

Opcje filtrowania (Kliknij, aby powiększyć)

Kliknij ikonę pełnego ekranu, aby wyświetlić FamilyMap w pełnym ekranie.

Standaryzacja nazwy miejsca

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji w FamilyMap jest „Znajdź i zamień”, która odnosi się do normalizacji i poprawy jakości danych w Twoim drzewie genealogicznym. Jeśli nazwę miejscowości zapisałeś niepoprawnie i tym samym błąd ten pojawia się w całym drzewie genealogicznym, możesz łatwo to zmienić w FamilyMap, a zmiana ta będzie widoczna na profilu tej osoby w drzewie. Nazwy miejsc są pogrupowane według lokalizacji, dzięki czemu łatwo można sprawdzić, czy nazwa danego miejsca została będnie zapisana.

FamilyMap wskazuje również na miejsca, w których nie użyłeś standardowych, znormalizowanych nazw miejsc – na przykład, miejsca, które wspominają nazwy miast bez nazwy kraju. Pozwoli to wykryć błędy ortograficzne czy inne, sugerując poprawki. Mała czerwona, przerywana linia pod nazwą miejsca na liście, wskazuje że istnieją dalsze propozycje zmian. Kliknięcie na nazwę miejscowości z sugestią, wskaże na wszystkie wydarzenia, które miały tam miejsce, a błędy lub brakujące informacje mogą być edytowane na miejscu.

Obok nazw miejsc, które znajdują się w kolumnie po lewej stronie, a które nie są jednoznaczne pojawi się znak wykrzyknika.

Poprawianie będów w literowaniu

Klikając w wykrzyknik, zostaną Ci wyświetlone najbardziej prawdopodobne opcje, i możesz wybrać tę którą miałeś na myśli. Następnie możesz wybrać wszystkie odniesienia w drzewie do danej lokalizacji.

Sugestie do poprawienia nazwy miejscowości/miasta

Sugestie do poprawienia nazwy miejscowości/miasta

Miejsca, które nie zostały zlokalizowane na mapie są pogrupowane, a można je znaleźć na samym dole listy, po lewej stronie i mogą być edytowane bezpośrednio z FamilyMap.

Wszystkie te narzędzie pozwolą Ci uniknąć niejasności i poprawić jakość wprowadzonych danych.

Mapa gorących miejsc

Wybierając mapę gorących miejsc otrzymasz pogląd miejsc na mapie, które skupiają największą ilość osób w jednym miejscu lub w pobliskich miejscach. Jeśli chcesz uzyskać podgląd takich miesc, kliknij na przycisk „Mapa gorących miejsc” na dole, po prawej stronie mapy.

Przycisk ten jest szczególnie przydatny, kiedy łączymy filtrowanie według lat i typu. Na przykład, kiedy wybieramy różne przedziały czasowe, a wówczas „Mapa gorących miejsc” dla każdego z przedziałów czasowych wskaże migracje Twojej rodziny na przestrzni lat.

Zapraszamy Cię do skorzystania z FamilyMap  do zupełnie „nowego wglądu” w historię Twojej rodziny.

W przyszłości chcielibyśmy sprawić, aby FamilyMap była jeszcze bardziej użyteczna, pozwalając nie tylko na przeglądanie na mapie miejsc ze swojego własnego drzewa genealogicznego na MyHeritage, ale również zezwolić Ci na wgląd takich miejsc na mapie, które będą pochodzić z danych wszystkich naszych użytkowników, którzy zezwolili, że są one publiczne.

Wyobraź sobie, że Twój dziadek pochodził z małego miasteczka w Czechach. Nasz wizja tego produktu w przyszłości, pozwoli Ci zobaczyć to miasto na swojej mapie, i zobaczyć wszystkie upublicznione na MyHeritage zdjęcia, które zostały zrobione w tym miasteczku przez wszystkich użytkowników MyHeritage, na swojej mapie. Jeśli Twoja babcia imigrowała z jakiejś polskiej miejscowości nadmorskiej do jakiejś miejscowości w Irlandii, a statek zatrzymał się na jakiś czas gdzieś na pobliskiej, zamieszkałej wyspie, my pokażemy Ci wszystkich pasażerów tego statku i wszystkie ich akta dostępne na MyHeritage. Twoja babcia pojawi się na mapie w miejscu, do którego dopłynęła, a więc miejscowość nadmorska w Irlandii, w miejscowości, w której statek zatrzymał się na kilka godzin i w nadmorskiej miejscowości, z której statek wypłynął, wraz z wszystkimi pasażerami, którzy wówczas odbyli tę samą podróż.

W niedługiej przeszłości chcielibyśmy przekształcić FamilyMap w narędzie, które pozwoli na zobaczenie na mapie milionów i miliardów punktów z danymi, zdjęciami i wydarzeniami, które zostały upublicznone przez użytkowników na MyHeritage. Pojawi się również opcja, w której będziesz mógł sprecyzować opcje filtrowania mapy i wybrać opcję otrzymania wglądu w upublicznione przez wszystkich użytkowników dane na MyHeritage. Wówczas FamilyMap będzie mogło stać się również miejscem, w którym będziesz mógł odkrywać i wyszukiwać rekordy historyczne.

Zapraszamy i mamy ogromną nadzieję, że spotkamy się z przychylnymi komentarzami odnośnie tej nowości, nad którą bardzo dzielnie pracował nasz cały zespół.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Krzysztof

  11 sierpnia, 2016

  Wspaniałe możliwości.

 • niedomnie

  12 sierpnia, 2016

  lepsze niz nic, ale nie spelnia podstawowych wymagań:
  – nie mozna polegac – czasem dziala podpowiadanie czasem nie,
  – w przypadku tych samych nazw miescowosci za nic nie da sie wybrac innej, napisac wojewodztwa kodu itp.
  – gubi sie j. nazwa ma dodatkowy czlon – w programie np. brakuje jakiegos przymiotnika, a faktycznie jest
  – nie przemyslano sprawy starych nazw miejscowosci, to nie miejscowosc powinno sie zmieniac, a np. jakis kod, albo polozenie gps – by nazwa byla orginalna (jak bylo to przed laty), a inne pole wskazywalo pozycje

  Artur

 • Kazimierz

  13 sierpnia, 2016

  Family Map powinien byc dodany do programu Family Free Builder.

 • Tomek

  13 sierpnia, 2016

  Na pewno aplikacja ciekawa, ale niestety nie jest pozbawiona wad. Pomimo podanego prawidłowo adresu aplikacja pokazuje zupełnie inne miejscowości. Aby wszystko działało jak należy adres musi być podany ciągiem w jednym wierszu w polu Adres. Jeśli spróbuję rozbić go na poszczególne pola aplikacja wariuje. Raz pokaże zamiast Łodzi miejsce w Kaliszu, Ksawerowie przerabiając nazwę miasta Łódź na ulicę Łódzka i wstawiając w dowolnym mieście, które posiada ulicę Łódzką. Czyli trzeba jeszcze trochę popracować i zmienić sposób wyszukiwania adresu. ew. wprowadzić opcję przypinania zdjęć do mapy według własnego uznania.

 • Michał

  14 sierpnia, 2016

  To wszystko będzie możliwe za 30 lat , ale trzeba rozpocząć Jeszcze większe wyniki byłyby , gdyby udostępnić archiwa .

 • Antoni

  15 sierpnia, 2016

  Informacje od nas do Heritage za darmo 🙁 Jak ja chcę jakąkolwiek informacje od nich każą sobie płacić. Spryciarze.

 • Bartosz

  26 listopada, 2019

  FamilyMap nie działa prawidłowo!
  Upiera się, że wie lepiej ode mnie gdzie leży dana miejscowość!
  Wpisuję miejscowość, powiat, województwo, kraj albo miejscowość z kodem pocztowym a mimo to MyHeritage błędnie to oznacza na mapie! ! !

 • Bartosz

  27 listopada, 2019

  Zróbcie jeszcze tak żeby ta opcja działała poprawnie!
  Wpisując wiele miejscowości w Polsce albo ich nie wyszukuje, a jak wyszuka i poprawnie wskaże na mapie to po zapisaniu jest pokazywana miejscowość o tej samej nazwie ale w innym województwie.
  Dotyczy to najczęściej małych miejscowości.

 • Bartek

  27 listopada, 2019

  Zróbcie jeszcze tak żeby ta opcja działała poprawnie!
  Wpisując wiele miejscowości w Polsce albo ich nie wyszukuje, a jak wyszuka i poprawnie wskaże na mapie to po zapisaniu jest pokazywana miejscowość o tej samej nazwie ale w innym województwie.
  Dotyczy to najczęściej małych miejscowości.