The Henry Project – genealogia przodków angielskiego króla Henryka Plantageneta
- Od admin


The Henry Project to jeden z całkiem interesujących projektów genealogicznych realizowanych w Internecie. Czy genealodzy, nawet amatorzy mogą stworzyć bazę najważniejszych informacji o wszystkich postaciach średniowiecza? Stewart Baldwin postanowił przeprowadzić taki eksperyment na przykładzie przodków angielskiego króla Henryka Plantageneta. The Henry Project ma już dziesięć lat i choć nie rozwija zbyt szybko, to pod względem wartości naukowej jest bardzo cennym zbiorem informacji o przodkach Henryka Plantageneta.
W 2001 roku Stewert L. Baldwin, profesor na Wydziale Matematyki i Logiki Uniwersytetu Auburn, ogłosił start projektu „The Henry Project”. Jego celem było zestawienie przodków do 10 pokoleń wstecz angielskiego króla Henryka II Plantageneta, zmarłego w 1189 roku. Henry Project to przeprowadzony na małą skalę eksperyment, który ma sprawdzić możliwości potencjalnych strategii tworzenia dobrze udokumentowanych baz danych z zakresu średniowiecznej genealogii.
Dziesięć lat to w świecie Internetu niemal epoka – w czasach, kiedy powstawał Henry Project, Wikipedia miała kilka miesięcy, nie istniało Google Books, ciężko było o materiały z zakresu genealogii online. Obecnie Henry Project rozszerzył swój zakres w jednym przypadku sięga nawet 24 generacje wstecz, ale wciąż sporo brakuje do ukończenia. Tymczasem na dzień dzisiejszy informacje o przodkach Henryka II Plantageneta można bez problemu znaleźć np. właśnie na Wikipedii. Więc, czy dalszy projekt Boldwina ma sens?
Stewart L. Baldwin twierdzi, że wiele stron na temat średniowiecznej genealogii jest niewiarygodna. Zwykle opierają się na opracowaniach i to nie zawsze dobrych, a jeżeli nawet ich autorzy sięgają po źródła, to rzadko czytelnik ma okazję przekonać na jakiej podstawie oparte są poszczególne ustalenia. Nie jest to problem tylko stron internetowych. Baldwin wskazuje, jak najbardziej słusznie, na przykład wielotomowego „Europäische Stammtafeln” pod redakcją Detleva Schwennickego.
Henry Project nie jest zbiorem tablic genealogicznych. Każdy z przodków Henryka Plantageneta jest opisanej na osobnej podstronie. Są tam podane wszystkie podstawowe fakty genealogiczne (daty urodzenia, ślubów i zgonu, informacje dotyczące współmałżonków i dzieci) ze wskazaniem źródeł. W przypadku kwestii dyskusyjnych lub spornych Baldwin referuje dyskusję naukową, a formułując wnioski wykazuje się daleko posuniętą i godną pozazdroszczenia ostrożnością.
Pod względem wartości naukowej Henry Project zdecydowanie wyróżnia się na tle innych tego typu zestawień dostępnych w internecie. Wystarczy wskazać na strony Foundation for Medieval Genealogy, imponujące rozmachem, gdzie obok całkiem przyzwoitych zestawień, można znaleźć błędy takie jak np. data roczna ślubu Leszka, dziadka Mieszka I. W przypisie odnajdujemy odwołanie do książki, której autor powołuje się na kronikę Anonima zwanego Gallem, gdzie takiej informacji brak.
Stewart L. Baldwin z pewnością jest w stanie opracować na wysokim poziomie biogramy brakujących przodków Henryka Plantageneta. Pytanie, czy naukowcy zechcą wesprzeć tę inicjatywę? Zwłaszcza dla badaczy, zwykle nie publikujących w językach kongresowych, mogłaby być to świetna okazja do przedstawienia wyników swoich badań szerszemu gronu.
źródło: historiaimedia.org, zdjęcie: wikipedia.pl