TOP Daniela: 7 Kolekcji rekordów historycznych na MyHeritage, które warto przejrzeć

TOP Daniela: 7 Kolekcji rekordów historycznych na MyHeritage, które warto przejrzeć

MyHeritage posiada ponad 7000 kolekcji rekordów historycznych z całego świata, a wiele z nich zawiera zapisy moich krewnych. Najlepsza kolekcja rekordów to oczywiście ta, która w danym momencie pomogła mi na dokonanie odkrycia.

Jest jednak kilka kolekcji, do których ciągle wracam. Są one dla mnie szczególnie cenne nie tylko ze względu na zawarte w nich informacje, ale ze względu na to, jakie możliwości daje mi sama kolekcja.

1. BillionGraves

Zdecydowana większość zdjęć nagrobków członków mojej rodziny na BillionGraves została wykonana przeze mnie. Jednak co jakiś czas znajduję nagrobek, który został sfotografowany przez kogoś innego i przesłany do aplikacji BillionGraves (tym samym do MyHeritage). Dzięki temu otrzymam nie tylko transkrypcję nagrobka (informacje z nagrobka), ale również będę mógł dodać zdjęcie do mojej kolekcji zdjęć z cmentarzy.

Sample record of Bertha Sattinger from the BillionGraves collection on MyHeritage

Przykładowy rekord mojej praprababci Berthy Sattinger z kolekcji BillionGraves na MyHeritage

Kolekcję tę można przeszukiwać i przeglądać bezpłatnie.

Przeszukuj kolekcje BillionGraves na MyHeritage bezpłatnie

2. Zbiory Federalnego Spisu Powszechnego Stanów Zjednoczonych

Zdecydowanie najczęściej korzystam z kolekcji spisów powszechnych z lat 1930, 1940 i 1950, ponieważ są to dekady, w których moja rodzina przybyła do USA i tutaj zamieszkała. Strona spisu ukazuje nie tylko informacje o konkretnej osobie, ale także o członkach bliskiej rodziny, którzy zamieszkiwali z nią w jednym gospodarstwie domowym. Dzięki temu otrzymuję wiele informacji o poszczególnych osobach: ich wykształceniu, czy pracowali w swoich zawodach i miejscu zamieszkania w danym czasie.

Po zapoznaniu się z tymi wszystkimi informacjami, wertuję kilka stron w tył i przód w tym samym zbiorze, aby sprawdzić, czy być może inni krewni zamieszkiwali w pobliżu.

Sample record from the 1940 U.S. Federal Census collection, mentioning Abraham Menzcel

Przykładowy zapis z kolekcji Spisu Powszechnego USA z 1940 roku, wspominający mojego prapradziadka Abrahama Menzcela

Przeszukaj kolekcje Federalnego Spisu Powszechnego Stanów Zjednoczonych

3. Gazety

Jestem wielbicielem naszych zbiorów gazet, ponieważ za pomocą samego nazwiska osoby i ewentualnego miejsca, w którym mieszkała, mogę odnaleźć wiele wnikliwych informacji na temat mojej rodziny. Informacje dotyczące każdej rodziny pojawiały się w gazetach – to były ówczesne media społecznościowe. Narodziny, ukończenie studiów, podróże, małżeństwa, zgony, zawody i prawie każdy etap życia każdej osoby był odnotowywany w gazecie.

Na przykład, poniższy wycinek z gazety informuje o zaręczynach kuzyna mojego Ojca, George’a Bluma, z jego narzeczoną Elaine:

Newspaper report of the engagement of George Blum to Elaine Pike in The Boston Globe, April 28, 1963. From the Massachusetts Newspapers, 1704–1974 collection on MyHeritage

Reportaż z gazety o zaręczynach kuzyna mojego ojca w The Boston Globe, 28 kwietnia 1963 roku. Z kolekcji Massachusetts Newspapers, 1704-1974 na MyHeritage

Gazety mogą również dostarczyć Ci zdjęcia rodziny lub informacje o wydarzeniach, w których uczestniczyli, a także zapewnią Ci bardzo wyraźne tło tego, jak żyli i gdzie.

Przeszukaj Gazety na MyHeritage

4. Ellis Island i inne listy pasażerów z Nowego Jorku, 1820-1957

Kolejna kolekcja, którą cenię jest Ellis Island i inne listy pasażerów z Nowego Jorku; szczególnie dlatego, że obejmuje szeroki zakres zapisów z zakresu lat od 1820 do 1957 roku, a jak wspomniałem powyżej, obejmuje to okres, w którym moja rodzina przybyła do USA. Ponadto kolekcja ta daje mi szczegóły dotyczące ich imigracji.

Sample record from the Ellis Island and Other New York Passenger Lists collection on MyHeritage. My great-great-aunt Bertha Sattinger appears on line 17

Przykładowy rekord z kolekcji Ellis Island i list pasażerów z Nowego Jorku. Informacje o mojej dalszej cioci znajdują się w 17 linii

Przeszukaj rekordy z kolekcji Ellis Island i listy pasażerów, 1820–1957

A to w końcu prowadzi mnie do…

5. Rekordy naturalizacji USA

Osoby, które przybyły do USA od razu składały petycję o proces naturalizacji; musiały jednak odczekać najpierw pięć lat, zanim mogły złożyć dokumenty naturalizacyjne i stać się obywatelami USA. Te akta naturalizacyjne zawierają wiele informacji, nie tylko o tych, którzy przybyli do USA, ale także o członkach rodziny, którzy pozostali w kraju.

Przeszukaj rekordy naturalizacji w MyHeritage

6. Międzynarodowe książki telefoniczne

Oczywiście nie mogę sprawdzić numerów telefonów moich przodków i zadzwonić do nich – ale korzystając z książek telefonicznych mogę znaleźć wiele ważnych informacji o nich, w tym o ich zawodach lub firmach, które moi krewni mogli założyć lub którymi zarządzali. Czasami mogę nawet dowiedzieć się o strukturze rodziny, ponieważ niektóre informacje o małżonkach mogą się tu również pojawić.

Przeszukaj informacje z książek telefonicznych na MyHeritage

7. Roczniki amerykańskie, 1890-1979

Roczniki nie zawierają może mnóstwo faktów o moich krewnych, ale często obejmują zdjęcia, czasem nawet bardzo dobrej jakości, przedstawiające ich w wieku szkolnym. Co ważniejsze, mogę dowiedzieć się o ich hobby i zainteresowaniach: jakie sporty lub muzykę lubili i jak wyglądało ich codzienne życie, gdy byli młodzi. To fascynujący wgląd w życie krewnych.

Sample yearbook record of Ellen Marcus, from the Forest Hills High School yearbook in the U.S. Yearbooks, 1890–1979 collection on MyHeritage

Przykładowy rekord mojej dalszej kuzynki, Ellen Marcus, który pochodzi z roczników Forest Hills High School, w USA

Powyższy przykład pokazuje również, iż MyHeritage zawsze sugeruje dodatkowe roczniki szkolne z tej samej szkoły, które mogą zawierać informacje o członkach rodziny wyszukanego krewnego.

Przeszukaj roczniki na MyHeritage

Nasze kolekcje rekordów historycznych zawsze oferują nowe, i ciekawe informacje. Stale dodajemy nowe informacje. Obserwuj nasz blog po więcej ciekawostek genealogicznych i nie tylko!

Daniel Horowitz jest Ekspertem Genealogii dla MyHeritage. Oddany Genealogii od 1986 roku, Daniel był nauczycielem i redaktorem przewodnika po projekcie historii rodziny ” Poszukiwanie moich korzeni” (ang. Searching for My Roots) w Wenezueli przez 15 lat. Był członkiem zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Żydowskich Towarzystw Genealogicznych (IAJGS) przez 10 lat. Obecnie jest zaangażowany w kilka projektów crowdsource’owej digitalizacji i transkrypcji, a także pełni funkcję członka zarządu Izraelskiego Stowarzyszenia Badań Genealogicznych (IGRA). Od 2006 roku Daniel pracuje w MyHeritage łącząc się z towarzystwami genealogicznymi, blogerami i mediami, jak również prowadzi wykłady i uczestniczy w konferencjach na całym świecie.