Historia użytkownika: Śladami przodków – dzięki Smart Matches odnalazłem rodzinę w USA!

Historia użytkownika: Śladami przodków – dzięki Smart Matches odnalazłem rodzinę w USA!

Czy genealogia jest ciężkim kawałkiem chleba? Okazuje się, że nie tak bardzo. Czasem szukamy krewnych latami i nie możemy natrafić na ciekawe informacje, a czasem możemy odnaleźć krewnych nawet tych za Oceanem w mgnieniu sekundy! Tak to właśnie było w przypadku Mariusza, który dzięki funkcji Smart Matches na MyHeritage odnalazł krewnych w USA! Zapoznajcie się z jego historią!

Mariusz Adamowicz jest młodym genealogiem, ma obecnie 19 lat. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego, w tym roku zdawał maturę, w październiku rozpocznie naukę na studiach pierwszego stopnia na kierunku Administracja.

Funkcja Smart Matches na MyHeritage

Funkcja Smart Matches na MyHeritage

Genealogią zacząłem interesować się trzy lata temu, kiedy to mój brat wyszedł z inicjatywą zbudowania naszego wspólnego drzewa genealogicznego. Zdążyłem przeprowadzić obszerny wywiad rodzinny z moim dziadkiem na temat naszych krewnych. Moja rodzina od strony ojca pochodzi z Dmenina.

Drzewo miało swój początek w serwisie Bliscy.pl. 7 lipca 2011 roku serwis Bliscy.pl połączył się z portalem MyHeritage.pl. To dzięki MyHeritage poznałem funkcję Smart Matches!

Cała historia zaczęła się, gdy otrzymałem informację o inteligentnym dopasowaniu osoby z mojego drzewa genealogicznego do profilu postaci znajdującej się w innym drzewie. Okazało się, że podobieństwo dotyczy mojego prapradziadka, Mikołaja!

Zostałem dodatkowo poinformowany o tym fakcie wiadomością w języku angielskim:

„Hello. My name is Helena Stange. Do you understand English? I am in the USA. My great-grandmother, Antonina Majczak and your great – great – grandfather, Mikolaj Majczak were brother and sister. I am excited to find another relative!”.

Polskie tłumaczenie:

„Witam. Nazywam się Helena Stange. Czy rozumiesz język angielski? Jestem w USA. Moja prababka, Antonina Majczak i Twój prapradziadek, Mikołaj Majczak byli rodzeństwem. Jestem podekscytowana, mogąc znaleźć kolejnego krewnego!”

Postanowiłem, że odpowiem na wiadomość od administratorki drzewa i dowiem się czegoś więcej na temat tego podobieństwa. Helena zaprosiła mnie do swojego drzewa genealogicznego. Opowiedziała również krótką historię o sobie i jej rodzinie.

Ojciec Heleny urodził się w Częstochowie w 1919 roku. Został aresztowany i zesłany po kolei do czterech różnych obozów koncentracyjnych. Jej matka urodziła się również w Polsce, dalej pracowała w Niemczech na roli. Obydwoje poznali się w jednym z więzień.

Po wojnie, przeprowadzili się do Belgii i tam na świat przyszła ich córka, Helena.

W 1952 roku przybyli razem do Stanów Zjednoczonych – mieszkali w stanie Michigan. Helena przeprowadziła się do Ohio w 1970 roku i niedawno powróciła na stałe do Michigan – w styczniu tego roku.

Moja daleka krewna w swoim drzewie genealogicznym posiadała zapis dotyczący przybliżonego roku ślubu naszych przodków (moich praprapradziadków) oraz miała sporządzony wykres dotyczący rodzeństwa mojego prapradziadka (miał on brata – Jakuba i cztery siostry: Antoninę, Katarzynę, Jadwigę i Józefę).

Według jej badań, małżeństwo rodziców Antoniny i Mikołaja zostało zawarte w około 1860 roku. Wiedziałem, że Mikołaj pochodził z okolic Żytna. Urodził się w Rogaczówku, tak samo jak Antonina. „Zdobyłem” wcześniej jego akt urodzenia z 1867 roku i małżeństwa z 1894 roku. W aktach archiwalnych wypisani są ci sami rodzice.

Akt urodzenia Mikołaja z 1867 roku (kliknij, aby powiększyć)

Akt urodzenia Mikołaja z 1867 roku (kliknij, aby powiększyć)


Zatem postanowiłem odszukać ten fakt w Archiwum Państwowym i okazało się, że potwierdziły się nasze podejrzenia.

Franciszek Majczak i Marianna Ślęzak zawarli religijne małżeństwo dnia 30 stycznia 1859 roku w parafii w Żytnie.

Akt małżeństwa Franciszka Majczak i Marianny zd. Ślęzak z 1859 roku (kliknij, aby powiększyć)

Akt małżeństwa Franciszka Majczak i Marianny zd. Ślęzak z 1859 roku (kliknij, aby powiększyć)

Gdy poinformowałem Helenę o odnalezieniu aktu małżeństwa naszych przodków, otrzymałem kolejną, satysfakcjonującą wiadomość:

You have renewed my interest in researching again. It was exciting to hear from a real relative and being able to share research”.

Polskie tłumaczenie:

„Ponownie odnowiłeś moje zainteresowanie w poszukiwaniu (krewnych). To było ekscytujące móc porozumieć się z prawdziwym krewnym i udostępnić sobie nawzajem dotychczasowe badania.”

Wymieniając się informacjami odkryliśmy razem wszystkich możliwych pradziadów Mikołaja i Antoniny Majczaków (rodzeństwa). Każda para pochodziła z innej wioski. Jedna mieszkała w Ulesiu par. Dąbrowa Zielona, druga w Rogaczówku par. Żytno, trzecia w Dąbku par. Dąbrowa Zielona i czwarta w Kątach par. Żytno (wszystkie wsie znajdują się w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim). Gdyby nie ta funkcja, do dziś tkwiłbym w niewiedzy, a tak poszerzyłem swoje drzewo genealogiczne o kolejnych przodków.

Mogę śmiało powiedzieć, że funkcja Smart Matches znacznie ułatwiła moje poszukiwania genealogiczne, pozwoliła mi nawiązać nowe znajomości, odnaleźć dalekich krewnych i za to serdecznie dziękuję portalowi MyHeritage!

Helena Stange wysłała mi swoje aktualne zdjęcie rodzinne z wycieczki po ziemi naszych przodków. Zanim dotarła do Rogaczówka, zatrzymała się na chwilę z rodziną (synem Jamesem, siostrą Ireną i wnukiem) przed stacją kolejową we Włocławku, by zrobić sobie pamiątkową fotografię w dniu 17 kwietnia 2008 roku.

Wszystkim Użytkownikom MyHeritage życzymy podobnych odkryć, i zapraszamy do dzielenia się swoimi historiami!

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Ania

  23 sierpnia, 2013

  Mój dziadek Józef Majczak zginął po wojnie, wiem ,że miał siostry, nie znam tej rodziny i dlatego często myślę na ten temat. Mama miała wtedy 9-10 lat, gdy zginął jej ojciec.

 • Bartłomiej Plasota

  8 stycznia, 2014

  Witam moją prapraprababką jest Antonina Majczak była ona żoną Michała Pawliczaka i urodziła moją praprababkę Mariannę Pawliczak w Kamieńcu koło Żychlina 😀

 • mariusz9050

  20 stycznia, 2014

  Witam. Moi Majczakowie zamieszkiwali tereny w powiecie radomszczańskim (gminy: Żytno, Dąbrowa Zielona).
  Pomiędzy Żychlinem, a Żytnem jest 180 km różnicy, więc raczej nie byli oni rodziną (z reguły krewni mieszkali w sąsiednich wsiach, blisko siebie). Dziękuję za komentarze.

 • Gosia ANDRZEJEWSKA

  26 maja, 2016

  Hello I’m looking for a family in the US If somebody has the ability to odnaleść though one of krekrych would be very wdzięczna.Mojej grandmother’s sister went in 1945 .Nazywała Lucia Michalak had a daughter who was called helcia Sierzchulski had a sister Florkę.Obawiam out that already dead but surely somewhere there are the dzieci.Z photographs that were sent some twenty years ago show that she had a daughter, Barbara …. how can I find help family ????? thank you in advance my