Historie rodzinne plemion na Syberii – odległa wyprawa MyHeritage

Historie rodzinne plemion na Syberii – odległa wyprawa MyHeritage

Nasz zespół pracowników-wolontariuszy niedawno powrócił z trzeciej wyprawy Tribalquest – wyprawy plemiennej – tym razem na Syberię – kontynuując naszą misję zachowywania historii rodzinnych odległych plemion. Podczas całej podróży trwającej miesiąc, nasz zespół udokumentował historię narodu Nieńców – mieszkańców półwyspu Jamał na Syberii, w celu zachowania skarbu unikalnego dziedzictwa tego koczowniczego plemienia.

Podróż na Syberię spotkała się z wieloma wyzwaniami po drodze, w tym ekstremalnymi warunkami pogodowymi i utrudnieniami logistycznymi. Wszystko to sprawiło, że dotarcie do rodzin nie było tak łatwe. Mimo to, dalekie krańce Syberii dały nam rzadko spotykaną okazję do udokumentowania wyjątkowego życia rodzin tamtejszych plemion, zamieszkujących te spektakularne tereny – z niesamowitymi białymi odblaskami światła horyzontu za dnia.

Tutaj znajdziecie krótkie wideo ukazujące nasze chwile z wyprawy dotyczącej odkryć plemiennych na Syberii:

Dla tych z Was, którzy nie słyszeli jeszcze o naszym projekcie Tribal Quest – Projekcie Plemiennym –  jest to wyjątkowa misja, którą MyHeritage rozpoczęło na początku 2016 roku. Jej celem jest dokumentowanie rodzinnych historii ludzi z plemion na całym świecie. W różnych kulturach i środowiskach, nasze życie i tradycje rodzinne kształtowane są przez pokolenia, które pojawiły się przed nami, a wszyscy musimy uczyć się od naszych przodków.

Ludzie mieszkający w odległych miejscach, o ograniczonym dostępie do nowoczesnych technologii, nie mają narzędzi do digitalizacji ich bogatych historii rodzinnych, i często ich spuścizna nie zostaje zachowana. Naszym celem jest stworzenie bazy danych tych bezcennych historii, zanim zaginą na zawsze. Wysyłając nasze zespoły do społeczności plemiennych na całym świecie, możemy wykorzystać narzędzia, które opracowaliśmy, aby zachować historię ich rodzin dla przyszłych pokoleń.

Poprzednio zespół MyHeritage odwiedził plemiona Namibii i Papui-Nowej Gwinei. Ten wpis opisuje naszą trzecią ekspedycję, w celu udokumentowania rodzinnych historii narodu Nieńców, żyjących na Półwyspie Jamalskim na Syberii.

Nieńcy

Nieńcy to naród zaliczany do Samojedów, zamieszkujący północno-wschodni skrawek Europy, na obrzeżach Rosji i leżące przy nim azjatyckie obszary północno-zachodniej Syberii. Prowadzą oni koczowniczy tryb życia. Ich głównym pożywieniem są renifery, które są wykorzystywane również do tworzenia odzieży.

W języku Nieńców, Jamał oznacza „Na krańcach świata”, i ten rejon wydaje się naprawdę znajdować na „obrzeżach” świata, i z dala od jakichkolwiek cywilizacji. Przypomina nam to naszą wyprawę do plemienia w Namibii, gdzie odwiedziliśmy miasto Opuwo, którego nazwa znaczy dosłownie „dotąd i nigdzie dalej”.

Jednym z najsłynniejszych, a jednocześnie najważniejszych regionów Federacji Rosyjskiej, o powierzchni 1,5-krotnej wielkości Francji, jest Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny (YNAO), który znajduje się na północy zachodniej Syberii, na północny wschód od obszaru geograficznego granicy między Europą a Azją. Dzisiaj jest tam ponad 10 000 nomadów, którzy wypuszczają stado 300 000 domowych reniferów na pastwiska terytorialnej Arktyki.

Nie zobaczysz tu drzew, a odbicie słońca na nieskazitelnym białym śniegu może oślepić. Stada reniferów i sań są powszechnym widokiem.

Tzw. „chumsy” Nieńców (namioty nomadów) są pokryte skórą reniferów, aby działać chroniąco przed mrozem. Nieńcy są również odziani w skóry reniferów. Spożywają głównie bogate w białko, surowe mięso renifera, i ryby.

Dziewięciu członków rodziny Taiberi, w wieku od 3 do 65 lat.

Dziewięciu członków rodziny Taiberi, w wieku od 3 do 65 lat.

Tzw. „chumsy” Nieńców (namioty nomadów) są pokryte skórą reniferów, aby działać chroniącą przed mrozem. Nieńcy są również odziani w skóry reniferów. Spożywają głównie bogate w białko, surowe mięso renifera, i ryby.

Podczas naszej podróży udało nam się zauważyć szczególne relacje między plemieniem a reniferami z ich stada. Renifer jest jednym z najważniejszych zwierząt w regionie i stanowi integralną część życia tego plemienia. Każdy aspekt życia Nieńców zależy od odstrzału, od żywności, transportu, odzieży, religii i handlu. Migracja reniferów powoduje nawet, że całe rodziny i społeczności podążają za nimi. Nieńcy migrują tysiące kilometrów rocznie na ręcznie robionych, sznurowanych, drewnianych sankach, w poszukiwaniu wypasu.

W słabo oświetlonych i zatłoczonych chumsach, członkowie plemienia serdecznie przywitali się z rodziną MyHeritage. Przez kilka tygodni zespół MyHeritage mieszkał tutaj z plemionami Nieńców.

Członkowie zespołu MyHeritage Shachar i Golan dzielą się chwilą z dziećmi Nieńców.

Członkowie zespołu MyHeritage Shachar i Golan dzielą się chwilą z dziećmi Nieńców.

Golan Levi, ekspert MyHeritage UX i założyciel inicjatywy MyHeritage Tribal Quest był bardzo pozytywnie zaskoczony, jak bardzo gościnni okazali się Nieńcy:

Ludzie, których poznaliśmy, byli niesamowici. To było fascynujące doświadczenie, obserwować, jak ważna jest dla nich rodzina, i jak bardzo starają się ją chronić. Mieszkaliśmy z nimi, siedzieliśmy z nimi przy stole, i prosiliśmy, aby opowiedzieli nam, co wiedzieli o ich historii rodzinnej i tradycjach. Opowiedzieli nam wszystko, o ich sposobie życia i o tym, co chcą przekazać swym dzieciom.

Rodziny, które poznaliśmy, zdawały sobie sprawę z ogromnego znaczenia zachowania ich unikalnej historii starożytnej dla przyszłych pokoleń. Każde spotkanie w celu zbadania historii rodziny zostało docenione i sfotografowane. Zebranie nazwisk i dat, i połączenie ich z opowieściami było skomplikowane. Zespół połączył wszystkie fragmenty indywidualnych świadectw, aby zbudować pełne historie rodzinne.

Byliśmy w stanie utworzyć 13 drzew genealogicznych na Syberii, w których znalazło się ponad 3 000 osób, robiąc tysiące zdjęć i kręcąc materiały wideo, dokumentując ludzi, ich codzienne życie, środowisko i rodzinę.

To naszych sześcioro bohaterów MyHeritage, którzy podróżowali tysiące kilometrów w tym ważnym celu.

To naszych sześcioro bohaterów MyHeritage, którzy podróżowali tysiące kilometrów w tym ważnym celu.

Czujemy się uprzywilejowani, mogąc korzystać z naszych innowacyjnych technologii, aby zachować historie rodzinne odległych plemion, które nie mają dostępu do takich narzędzi. Popieramy ideę rejestrowania różnorodnego dziedzictwa kulturowego, zagrożonemu zaginięciu, i zachowywaniu go dla przyszłych pokoleń!