10 wskazówek jak zdobyć informacje o rodzinie!

Wspomnienia, zdjęcia i dokumenty zapewniają mnóstwo bezcennych informacji o historii rodzinie. Wywiad z członkami rodziny jest świetnym sposobem, aby dowiedzieć się o wcześniejszych pokoleniach i odkryć więcej informacji o swoim dziedzictwie rodzinnym.

Najpierw przeprowadź wywiad z najstarszymi żyjącymi członkami rodziny. Mogą oni być jednymi krewnymi, którzy pamiętają z jakiego kraju lub miasta pochodzą Wasi przodkowie lub też jeśli Wasze nazwisko było w przeszłości zmienione Wasi najstarsi żyjący krewni zapewne będą o tym wiedzieć. Jeśli te informacje nie są udokumentowane przed ich śmiercią lub ich wspomnienia ulegają zapomnieniu mogą one być utracone na zawsze.

Opowiadanie historii to świetny sposób, aby dodawać szczegóły do swojego drzewa genealogicznego, a rozmowy z członkami rodziny są świetnym sposobem, aby to rozpocząć. Aby pomóc w badaniach historii rodzinnej, oto kilka wskazówek, które z pewnością będą przydatne podczas planowania przeprowadzenia rozmowy o rodzinie z krewnymi.

Przydatne wskazówki dotyczące przeprowadzenia wywiadu z członkami rodziny:

1. Przygotowania. Jasno określ swoje cele. Jaki rodzaj informacji szukasz? O kim chcesz znaleźć informacje? O której gałęzi rodziny? Zabierz ze sobą aparat – może będziesz chcieć zrobić zdjęcie z krewnym, a także, być może, będziesz chcieć zrobić zdjęcia dokumentów i artefaktów, które zostaną Ci pokazane. One wszystkie służą jako wspaniałe wspomnienia.

2. Utwórz listę pytań lub tematów, o które chciałbyś zapytać. Pytania zależą od tego jak dobrze znasz gałęzie rodu. Postaraj się aby wywiad rozpocząć od bliskich krewnych, a następnie przejdź do dalszych krewnych. Zacznij od pytań o ich dzieci, rodzeństwo i rodziców. Spróbuj tak zadawać pytania, aby cofnąć się w czasie do swoich dziadków. Nie zapomnij zadać pytania dotyczące innych krewnych np. ciotek, wujków, kuzynów itp., który nie są bezpośrednimi przodkami.

3. Zdecyduj jak zapiszesz przeprowadzony wywiad. Przynieść ze sobą kartki papieru i długopis. Zapytaj swoich krewnych uprzednio, czy nie mają nic przeciwko użycia dyktafonu lub kamery wideo, aby zapisać wspomniany wywiad.

4. Zadzwoń, aby się zaanonsować. Spróbuj zorganizować tak czas, abyś Ty i Twoi krewni mieli go wystarczająco dużo – to zawsze trwa dłużej niż myślisz! Zorganizuj tak czas i miejsce, aby odpowiadały krewnym. Nie zapomnij zapytać krewnych, czy mają jakieś zdjęcia rodzinne, pamiątki, świadectwa lub inne przedmioty rodzinie, które możesz obejrzeć jak się spotkacie.

5. Rozpocznij rozmowę na podstawie jakiegoś zdjęcia rodziny! Jeżeli krewni znaleźli kilka fotografii rozpocznij rozmowę od tej, która wyda Ci się godna zainteresowania. Albo użyj zdjęcia, które przyniosłeś na rozmowę. Postaraj się o to, żeby zdjęcie zawierało jeden lub więcej członków rodziny, żeby Twoi krewni potrafili ich rozpoznać. Grupowe zdjęcia ślubne lub portrety rodzinne są zazwyczaj idealne na taką okazję.

6. Zadawaj pytania otwarte. Użyj pytań typu: „Proszę mi powiedzieć o…..” cioci lub”Co pamiętasz o swojej babci? „. Nie zapomnij zapytać, czy krewni pamiętają jakieś ciekawe historie rodzinne. W późniejszym etapie możesz użyć pytań zamkniętych typu „Gdzie została pochowana Twoja babcia”?

7. Zbudujcie część drzewa genealogicznego razem. Jeśli jest to możliwe to zabierz ze sobą drzewo genealogiczne. Jak tylko nowe osoby są wymieniane w trakcie rozmowy natychmiast dodaj te dane do drzewa genealogicznego. W taki sposób krewni zobaczą, że drzewo rośnie i będzie to jest łatwiejsze dla Ciebie i Twoich krewnych w stosunku do pracy, która jest wymagana w trakcie budowy drzewa. Zaoferuj wysłanie aktualnej kopii drzewa genealogicznego, po dodaniu już nowych szczegółów jakie Twoi krewni Ci przekażą. Programy genealogiczne, jak Family Tree Builder ułatwiają dodawanie i edycję danych i drukowanie Twojego drzewa genealogicznego. Możesz także edytować swoje drzewo „w ruchu” za pomocą naszej mobilnej aplikacji, a także robić zdjęcia używając jej.

8. Poprowadź wywiad. Pokieruj tak rozmową, aby nie odbiegać do innych tematów, ale nie trzymaj się sztywno przygotowanej listy tematów w przeciwnym wypadku możesz pominąć ważne dla Ciebie informacje. Przykładowo, jeśli Twój krewny informuje Cię, że jego ojciec był w wojsku, a to pytanie nie było na Twojej liście – pozwól mu swobodnie się wypowiedzieć, to może być czymś interesującym do zapytania później. Jeśli czujesz, że Twój krewny czuje się niezręcznie podczas rozmowy na jakiś temat lub w stosunku do jakiejś konkretnej osoby – szybko zmień temat, aby go nie urazić. Zawsze możesz wrócić do tego tematu w późniejszym terminie jeśli nadarzy się okazja. Dalsze kontynuowanie tematu może spełznąć na niczym. Ważne jest, aby upewnić się, że temat jest to odpowiedni zarówno dla osoby, z którą rozmawiasz jak i dla Ciebie.

9. Pozostaw coś! Przynieść ze sobą kopię zdjęcia rodziny lub wydrukowaną część drzewa genealogicznego, aby móc zostawić krewnemu. Pamiętaj także, aby zostawić także swoje dane kontaktowe na końcu spotkania na wypadek jakby krewni przypomnieli sobie jeszcze coś innego!

10. Kroki po powrocie do domu. Sprawdź wywiad, który przeprowadziłeś i upewnij się, że masz wszystko dobrze opisane i zanotowane łącznie z nazwiskami osób, które były na wywiadzie wraz z wyszczególnieniem co do daty, czasu i miejsca. Jeśli masz nagraną kasetę magnetofonową lub wideo – spisz je prawie słowo w słowo. Jeśli masz odręczne notatki przepisz je, tak aby były czytelniejsze. Upewnij się, że dodałeś kluczowe informacje genealogiczne do drzewa genealogicznego, arkuszu lub wykresu, sprawdzając, czy także nie zapomniałeś dodać odpowiedniego źródła na temat każdego elementu informacji. Często taki proces generuje pomysły na kontynuację badań. Zidentyfikuj wszelkie elementy, spisz je i wykonaj telefon do krewnego. I wreszcie, nie zapomnij podziękować :) , gdyż zwykłe „dziękuję” – może być otwartym zaproszeniem na kolejną sesję zdobywania informacji o rodzinie – jeśli nie dowiedziałeś się jeszcze wszystkiego! Wówczas możesz zadać wszystkie pytania, jakie nie ująłeś w pierwszym wywiadzie!

Życzymy Ci powodzenia w rozmowie z rodziną i mamy nadzieję, że dowiesz się ciekawych historii rodzinnych i informacji, których jeszcze nie odkryłeś.

Czy chciałbyś się podzielić dodatkowymi wskazówkami, jak przeprowadzać wywiad z członkami rodziny? Albo, odkryłeś coś nowego o swojej rodzinie podczas przeprowadzania rozmowy z członkiem rodziny? Daj nam znać w komentarzach poniżej, na Facebooku, Twitterze oraz Google+.

Laurence Harris, Doradca Genealogii (UK) dla MyHeritage.com

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Cel genalogiczny

  2 lutego, 2015

  W jaki sposób dotrzeć do organizacji w Detroit która by pomogła mi odszukać rodzeństwo mojej praciotki siostry
  mojego dziadka.
  z poważaniem Sz.Orzechowski

 • zibi47

  2 lipca, 2018

  Proszę o pomoc z powodu wygaśnięcia mojego hasła na MyHeritage. Po zalogowaniu mam komunikat, że moje hasło wygasło i na mój adres została wysłana wiadomość z instrukcją, jak ustawić nowe hasło. Pomimo kilkukrotnego logowania i sprawdzania na mojej poczcie nie mam odpowiedzi. Pozdrawiam.

  • K

   Kasia

   9 lipca, 2018

   Panie Zibi, bardzo prosimy o wygenerowanie nowego hasła. Jeśli nie pamięta Pan swojego hasła do konta MH, to proszę na stronie logowania kliknąć na link Nie pamiętasz hasła? w ramce logowania w celu uzyskania pomocy w odzyskaniu hasła. Pozdrawiam, Katarzyna 🙂

 • Dariusz

  5 marca, 2020

  – na stronie logowania klikam na link Nie pamiętasz hasła? wysyła mi na email wiadomość:
  „Kliknij w poniższy odnośnik, aby ustawić nowe hasło do konta MyHeritage.

  Ustaw nowe hasło

  Miłego dnia.
  Twój zespół MyHeritage”
  – klikam i wrzuca mnie na stronę „https://www.myheritage.pl/ Bezpłatne drzewo … Rozpocznij bezpłatny okres próbny”
  – po wypełnieniu tabelki i kliknięciu „KONTYNUUJ” informuje mnie, że: „Adres e-mail, który wpisałeś, należy do innego użytkownika MyHeritage. Jeśli użyłeś go w przeszłości do zarejestrowania się na MyHeritage, kliknij w przycisk „Zaloguj się"”
  – Klikam „zaloguj się” i przenosi mnie do strony logowania,
  – a ponieważ nie pamiętam hasła!!! I tak w kółko

  • K

   Kasia

   5 marca, 2020

   Panie Dariuszu, proszę o spróbowanie wygenerowania nowego hasła w trybie incognito, lub wyczyszczenie „ciastek” w przeglądarce, bądź spróbować zalogować się w innej przeglądarce.