Tribal Quest Syberia: Nieńcy i ich niesamowite historie

Tribal Quest Syberia: Nieńcy i ich niesamowite historie

W lipcu nasz zespół pracowników wolontariuszy powrócił z Syberii, po spędzeniu jednego miesiąca na wyprawie Tribal Quest z Nieńcami, odległym plemieniem na Półwyspie Jamalskim. Podczas tego przełomowego wyjazdu, nasz zespół nawiązał bliskie kontakty z rodzinami, dokumentując i digitalizując ich historie rodzinne.

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z Tribal Quest, ten projekt to specjalna misja, którą rozpoczęliśmy w 2016 roku w celu zachowania rodzinnej historii odległych plemion z całego świata. Podczas dwóch ostatnich wypraw zespół MyHeritage odwiedził społeczności plemienne w Namibii i Papui Nowej Gwinei.

O naszej trzeciej wyprawie pisaliśmy w lipcu, a teraz z przyjemnością informujemy o uruchomieniu naszej nowej części strony internetowej Tribal Quest, całkowicie poświęconej naszej trzeciej wyprawie Tribal Quest Syberia.

Możesz poznać rodziny plemienia Nieńców, odwiedzając naszą stronę internetową: Syberia Tribal Quest.

Dla wielu plemion, takich jak Nieńcy, opowiadanie historii jest jednym z kluczowych sposobów przekazywania tradycji i dziedzictwa z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że Nieńcy pozwolili nam wkroczyć do ich życia i udokumentować ich historię poprzez nagrywanie ich unikalnych historii.

Kobieta z plemienia pakuje rzeczy, przygotowując się do kolejnej migracji

Kobieta z plemienia pakuje rzeczy, przygotowując się do kolejnej migracji

Nasza witryna Tribal Quest zawiera ciekawe zdjęcia i filmy, które sprawią, że poczujesz się jakbyś był tam razem z naszym zespołem, poznając różne rodziny w plemieniu Nieńców.

Khanuti Laptander bawi się ze swoją wnuczką

Khanuti Laptander bawi się ze swoją wnuczką

Oto krótki film, który ilustruje codzienne życie Nieńców, którzy wędrują po tundrze z rodzinami i ukochanymi reniferami. Fakty: Duża część tego materiału filmowego została nagrana z GoPro dołączonym do renifera!

MyHeritage Tribal Quest Siberia – Nenets Migration from MyHeritage on Vimeo.

Nagraliśmy 3 014 osobników i odkryliśmy historie rodzinne trzech klanów Neńców, znanych jako klany Khudi, Serotteto i Laptander. Witryna zawiera drzewa genealogiczne, wywiady i treści wizualne, które naprawdę oddają ich codzienne życie.

Fragment drzewa genealogicznego rodziny Laptanderów

Fragment drzewa genealogicznego rodziny Laptanderów

Każda rodzina w plemieniu Nieńców ma swoje unikalne, bogate historie. Rodziny opowiadały nam o swoich tradycjach w małżeństwie, o dorastaniu, jak ważne jest dla nich zachowywanie ich kultury i o zmaganiach z posiadaniem balansu między przywiązaniem do tradycyjnych korzeni i odnalezieniem się w modernizującym świecie.

Oto kilka ciekawostek z historii, które zaprezentowaliśmy na naszej stronie internetowej z Syberii:

Paraskovia, 97-letnia członkini klanu Laptandera, bardzo dużo widziała w swoim życiu – doświadczyła miłości w młodości, przeżyła wybuch wojny, i docenia proces starzenia się. Opowiedziała nam o swoich wspomnieniach z II wojny światowej, kiedy na własne oczy widziała bomby wybuchające wzdłuż pobliskich rzek. Pamięta również o tłumieniu szamanów Nieńców, którego doznali oni za czasów Związku Radzieckiego, a kiedy zapomniano o ich uzdrawiających darach. Mimo tego, co przeżyła w swoim życiu, powiedziała nam: „Nie narzekam. To dobrze, że żyję „.

Stanislav Nikołajewicz Serotteto poszedł śladami ojca i dziadka, pracując jako pasterz rządowy. Odpowiada za duże stado reniferów dla państwa, a także za mniejsze dla swojej rodziny. Jego praca jest niebezpieczna i zawsze trzyma przy sobie ząbek, który ma uchronić go przed zagrożeniami. W Nieńieckiej tradycji paski zębate chronią ludzi przed złymi duchami i niebezpieczeństwami. Nie są one nigdy grzebane wraz ze zmarłym właścicielem, a zamiast tego, są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Małżeństwo Niny Khudi było zaaranżowane, i kiedy miała 18 lat wyszła za mąż za członka rodziny Laptander. Opowiedziała nam, jak trudno było opuścić dom rodzinny (namiot) na początku. Wspominała również chwile, kiedy mieszkała z mamą. Powiedziała: „Jesteśmy jak ptaki, kiedy dorastamy, potem odlatujemy i robimy własne gniazda”. Jej ojciec zbudował jej własny namiot, w którym mieszka do dzisiaj – planuje go przekazać swoim dzieciom w przyszłości.

Niektóre tradycje przekazywano z pokolenia na pokolenie w każdym z klanów Nieńców. Tradycje te są bardzo ważne dla każdego członka rodziny, a rodziny pracują ciężko, żeby je zachować.

Psy Nieńców mają bardzo silne instynkty i pomagają swoim Panom ścigać renifery.

Psy Nieńców mają bardzo silne instynkty i pomagają swoim Panom ścigać renifery.

To tylko krótki wgląd w fascynujące historie, które udało nam się udokumentować. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat życia Nieńców i na temat naszej wyprawy, odwiedź naszą stronę Tribal Quest Siberia.

Obecnie planujemy już kolejną wyprawę Tribal Quest 2018. Jak sądzisz, jaki kierunek wybierzemy tym razem? Bądź z nami na bieżąco!