

To nie sekret, ani nic nowego. To coś, o czym prawdopodobnie wcześniej słyszałeś, ale nigdy bądź to nie miałeś czasu, czy chęci. Istnieje pewna sztuczka, która sprawia, że zachowywanie wspomnień nabiera całkiem innego wymiaru, i chroni je przed „zaginięciem i zapomnieniem“.
Historia rodzinna jest przepełniona wspomnieniami rodzinnymi, jednak jeśli nie upewnimy się, że wspomnienia te są dokładnie zachowane – z tak dużą ilością danych, jak to tylko możliwe (łącznie ze źródłami) – wówczas wspomnienia, przekazywanie jedynie ustnie, z pokolenia na pokolenie, zazwczyczaj ulegają przekłaszceniom.
Nie mniej jednak, ustne przekazywanie wspomnieniń jest czymś wspaniałym. Historie transmitowane z pokolenia na pokolenie, od rodziców do dzieci i tak dalej, są wspaniałym dziedzictwem. Jednakże, co jeśli historie te byłyby dokumentowane od samego początku ich powstania? Być może, któryś z bohaterów dotyczczas postrzegany przez nas w inny sposób, „przybrałby nieco innych barw w naszej głowie“. Tak czy inaczej, zapewne mielibyśmy dokładniejszy wgląd i jaśniejszą wizję tego, jakie sprawy wydarzyły się w życiu naszych przodków.
Kiedy spojrzymy na legendy, czy bajki – te często są przepełnione fikcją. Jednakże, kiedy mówimy o historii naszej własnej rodziny, która wydarzyła się w naszym życiu, łatwiej nam sięgnąć szczegółów, i zachować dokładną historię dla przyszłych pokoleń. Każdy szczegół ma znaczenie, łącznie z miejscami, datami, i charakterami, które wspierają wspomnienia. Kilka miesięcy temu, zachęcaliśmy Was – czytelników tego bloga – do utworzenia własnego, niesamowitego Słoika Wspomnień, do zachowywania historii, i pamięci o chwilach z naszego życia i z życia naszej rodziny. Słoik może zostać wypełniony wszelkimi wiadomościami, listami, zapiskami z dnia codziennego, pocztówkami, zdjęciami, czy kartkami urodzinowymi – czymkolwiek, co chciałbyś zachować dla przyszłych pokoleń. Zazwczyaj wyżej wymienione rzeczy, nie zachowane w jednym miejscu, a gdzieś pałętajace się po domu, niszczeją i „umierają śmiercią naturalną“ – wraz z wszelkimi wspaniałymi momentami z tamtych czasów i z tamtych chwil.
Zdjęcie powyżej, z niebieską sukienką w samym centrum to kolejny przykład zachowanych wspomnień. Sukienka ta była noszona w latach 50 XX wieku przez trzy siostry, jedna po drugiej. Czy i Ty nie nosiłeś ubrania po rodzeństwie? Wiele lat później siostry postanowiły umieścić tę pamiętną sukienkę w oszklonej ramie, wraz ze swoimi zdjęciami (na których oczywiście ją noszą). Posiada ona bardzo sentymentalną wartość, i zamiast wylądowania w koszu na śmieci, rodzina znalazła sposób, aby zachować ją na pamiątkę dla przyszłych pokoleń.
Wiele rodzin, po śmierci członka rodziny, używa tego typu słoik, o którym wspomnieliśmy powyżej, aby zachować wszelkie pamiątki po zmarłym. Po pogrzebie, na tzw. Stypie, słoik mógłby zostać umieszczony w jakimś centralnym punkcie z napisem, pamiątki po zmarłym. Można zapisać na kartkach nasze najwspanialsze wspomnienia po zmarłym, śmieszne historie z momentów, które razem przeżylismy. Te kartki, ze wspomnieniami o zmarłym, staną się w przyszłości niesamowitym dziedzictwem dla kolejnych pokoleń. Być może dowiemy się z nich, że nasz przodek miał podobne do nas poczucie humoru? Być może miał podobne cechy charakteru czy podobne zainteresownia?
Po zebraniu wszystkich zapisków, jak również rzeczy możemy wykonać ramę ze wspomnieniami, jak na zdjęciu poniżej.
Byłoby nam niezmiernie miło, usłyszeć Wasze pomysły na zachowywanie wspomnień dla przyszłych pokoleń. Podzielcie się nimi z nami w komentarzach poniżej.