MyHeritage dodaje wysokiej jakości zdjęcia do kolekcji Spisu Powszechnego Norwegii z 1910 r.

MyHeritage dodaje wysokiej jakości zdjęcia do kolekcji Spisu Powszechnego Norwegii z 1910 r.

Ostatnio zaktualizowaliśmy MyHeritage Norweski Spis Powszechny z 1910 roku, aby załączyć piękne, wysokiej jakości zeskanowane zdjęcia oryginalnego spisu. Ten ważny projekt został wykonany we współpracy z Narodowym Archiwum Norwegii. Dodanie obrazów sprawia, że ta cenna kolekcja jest jeszcze bogatszym źródłem informacji o osobach mieszkających w Norwegii w 1910 roku, ponieważ obrazy mogą dostarczyć informacji, które nie są zawarte w oryginalnym indeksie – na przykład, zawód osoby. Jeśli masz norweskie korzenie, możesz znaleźć interesujące szczegóły dotyczące Twoich przodków z tego kluczowego okresu w historii Norwegii.

Przeszukaj spis ludności Norwegii z 1910 r.

Zbiór zawiera nazwiska, płeć, miejsca zamieszkania, związki, stan cywilny, miejsca urodzenia i, dla większości osób, pełne daty urodzenia. Spisy powszechne rzadko zawierają pełne daty urodzenia (dzień miesiąca, miesiąc i rok), co sprawia, że jest to ważny indeks urodzeń, który dostarcza tak szczegółowych informacji dla prawie wszystkich osób mieszkających w Norwegii w 1910 roku.

Spis ludności w Norwegii z 1910 roku był pierwszym przeprowadzonym po odłączeniu się Norwegii od Szwecji w 1905 roku, co doprowadziło do okresu znacznej dumy narodowej. W związku z tym wiele duńskich lub szwedzkich nazw miast i gmin zostało zastąpionych tradycyjnymi norweskimi nazwami. Na przykład stolica Kristiania, nazwana na cześć duńskiego króla Christiana IV, została przemianowana w 1924 roku na Oslo.

Spis przeprowadzono w czwartek, 1 grudnia 1910 roku i kontynuowano w kolejne dni robocze aż do zakończenia. Ze względu na norweskie przepisy dotyczące prywatności, które ograniczają publiczny dostęp przez 100 lat, spis z 1910 roku stał się publicznie dostępny dopiero w 2010 roku. Różni się on od spisu z 1900 roku w następujący sposób:

  • Zawiera pełną datę urodzenia dla wszystkich wymienionych osób; spis z 1900 roku zawierał pełne daty urodzenia tylko dla dzieci poniżej drugiego roku życia
  • Zawarto więcej szczegółów dotyczących emigracji i repatriacji
  • Bezrobotni musieli podać to w spisie ludności z 1910 r.
  • Załogi statków były wyszczególnione tylko wtedy, gdy znajdowały się w portach i na wodach norweskich; nie uwzględniono statków norweskich w portach i na wodach zagranicznych

Przykład

Wśród zapisów w tym zbiorze znajduje się zapis Roalda Amudsena, norweskiego badacza polarnego, który w 1911 roku odbył pierwszą wędrówkę na biegun południowy. W rzeczywistości, kiedy spis został sporządzony, był już w drodze na Antarktydę, a jego zespół dotarł na Biegun Południowy prawie dokładnie rok później. Zapis spisu powszechnego wymienia jego datę i miejsce urodzenia, 16 lipca 1872 w Borge; jego obecny wiek, 37; jego miejsce zamieszkania w 1910, Uranienborg, Nesodden, Akershus, Norwegia; i jego stan cywilny, samotny. Wspomina, że jego status mieszkaniowy to „czasowo nieobecny”.

Record of Roald Amudsen in the 1910 Norway Census collection on MyHeritage

W kolumnie 9a, która wymienia zawód osoby, można łatwo przeczytać, że Roald Amudsen był „kaptein, polarforsker” – „kapitanem, badaczem polarnym”.

Detail from record of Roald Amudsen in the 1910 Norway Census collection on MyHeritage

Szczegół z rekordu Roalda Amudsena w kolekcji Spisu Powszechnego w Norwegii w 1910 roku na MyHeritage

Podsumowanie

Ta aktualizacja kolekcji Spisu Powszechnego Norwegii z 1910 roku, która zapewnia dostęp do wysokiej jakości zeskanowanych obrazów rekordów, wzbogaci Twoje norweskie badania historii rodziny i otworzy nowe drogi do odkrycia.

Przeszukiwanie tej kolekcji jest bezpłatne. Aby zobaczyć te rekordy lub zapisać je do swojego drzewa genealogicznego, będziesz potrzebował subskrypcji na dane lub kompletnej. Jeśli posiadasz drzewo genealogiczne na MyHeritage, nasza technologia dopasowania rekordów powiadomi Cię automatycznie, jeśli rekordy z tej kolekcji będą pasować do Twoich krewnych. Następnie będziesz mógł przejrzeć rekord i zdecydować, czy chcesz dodać nową informację do swojego drzewa. Życzymy wspaniałych odkryć!

Przeszukaj teraz spis ludności Norwegii z 1910 r.