„Najstarsze” osoby, jakie kiedykolwiek zostały sfotografowane

„Najstarsze” osoby, jakie kiedykolwiek zostały sfotografowane

W jakim wieku jest najstarszy przodek w Twojej kolekcji zdjęć rodzinnych?

Wielu z nas ma to szczęście, iż odkryło przodków z fotografii z początku XX wieku, a jeszcze więcej szczęścia ma ten, kto znajdzie zdjęcia z końca XIX wieku. Oznacza to, że najwcześniejsze fotografie, do których większość ludzi może mieć dostęp, przedstawiają przodków urodzonych gdzieś w 1800 roku.

Fotografia, jaką znamy, została wynaleziona pod koniec lat 30. XIX wieku i stała się popularna w całej Europie. Musiało jednak upłynąć trochę czasu, zanim trend ten przyjął się w Ameryce. Człowiek o nazwisku Matthew Brady, który był świadkiem nowej metody wywoływania zdjęć dagerotypem, kiedy została wynaleziona we Francji, przywiózł tę technikę do Stanów Zjednoczonych i zaczął przedstawiać ją amerykańskiej publiczności. Otworzył studio fotograficzne w Nowym Jorku w połowie lat czterdziestych XIX wieku i przekonał się, że ludzie niechętnie poddawali się robieniu zdjęć. W końcu znalazł swoją klientelę: byli to głównie ludzie młodzi, podążający za europejską modą. Jego obiektami były jednak osoby starsze – wybitni przedstawiciele społeczeństwa, którzy zgadzali się pozować jako modele, aby utrwalić swoją obecność w świecie i uczcić więź łączącą ich z partnerami życiowymi.

Bardziej zaawansowany wiek tych osób na zdjęciach sprawia, że są oni najstarszymi osobami, jakie kiedykolwiek zostały sfotografowane. Wielu z nich urodziło się w 1700 roku.
Zobacz, jak wyglądają ulepszone i pokolorowane zdjęcia z naszymi funkcjami: MyHeritage Ulepszanie zdjęć i MyHeritage In Color™:

Osoby na zdjęciach ubrane są w stroje wizytowe, a kobiety noszą czepki. W tym okresie historycznym preferowano ciemne kolory ubrań, ponieważ lepiej ukrywały brud i plamy oraz nie wymagały tak częstego prania. Większość z fotografowanych osób patrzy w aparat nieco ponuro, być może z wyrazem podejrzliwości lub zakłopotania, a czasem nawet z iskierką rozbawienia. Uśmiechanie się na zdjęciach stało się powszechne dopiero w latach dwudziestych XX wieku.

Narzędzia fotograficzne MyHeritage sprawiają, że zdjęcia „ożywają” w niezwykły sposób. Dzięki koloryzacji, możemy zobaczyć odcień włosów tych osób, kolor ich oczu i kontrast pomiędzy jasną bielą ich czepków i kołnierzyków a ciemnymi kolorami ich kurtek i sukien. Ulepszanie zdjęć sprawia, że ich rysy są krystalicznie czyste, a Retusz zdjęćr usuwa zagięcia, zadrapania, czy pęknięcia.
Nie wiemy na pewno, czy wszystkie te zdjęcia wykonał Mathew Brady – być może do wykonania ich przyczynili się także inni fotografowie – ale był on najbardziej aktywnym fotografem w Nowym Jorku w tym okresie. Stał się on jednym z najważniejszych fotografów epoki, tworząc portrety ważnych postaci, takich jak Andrew Jackson, John Quincy Adams i Abraham Lincoln.


Był również pionierem dziennikarstwa wojennego dzięki zdjęciom, które wykonał w czasie wojny secesyjnej.


Czy posiadasz cenne historyczne zdjęcia swoich przodków? Ożyw je za pomocą niesamowitych narzędzi fotograficznych MyHeritage! Pokoloruj je za pomocą MyHeritage In Color™, ulepsz je z MyHeritage Ulepszanie zdjęć, oraz ożywiaj z Deep Nostalgia™.