BASIA – projekt Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”

BASIA – projekt Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”

Kilka miesięcy temu przeprowadzaliśmy wywiad z Panem Wojciechem Jędraszewskim z Wielkopolskiego Towarzystwa „Gniazdo”. Pan Wojciech wówczas wspomniał o kilku ciekawych projektach jakie prowadzi Towarzystwo. Opisaliśmy już Projekt Poznań, spis małżeństw z XIX wieku, który jest autorstwa Pana Łukasza Bieleckiego, honorowego członka Towarzystwa. Zdecydowaliśmy się Wam opisać kolejny projekt, a mianowicie projekt BASIA – Bazę indeksów ksiąg metrykalnych.

Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” podjęło się indeksacji udostępnionych w Internecie skanów ksiąg metrykalnych. Baza tworzona jest za pomocą aplikacji ASIA, która pomaga ujednolicić zgromadzone informacje i ułatwia obustronną komunikację pomiędzy bazą Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Towarzystwa. Strona jest obsługiwana w kilku wersjach językowych takich jak francuski, niemiecki, angielski. W projekcie może wziąć udział każdy, a aby przyłączyć się do projektu indeksacji należy skontaktować się z administratorem strony.

Zgromadzony w bazie materiał, tworzony jest przez wolontariuszy, którzy bezpłatnie dokonują transkrypcji dokumentów archiwalnych, a uzyskany materiał udostępniają ogółowi społeczności internetowej. Jakkolwiek wszelkie prace odbywają się bezpłatnie, tak samo jak bezpłatne jest korzystanie z wyszukiwarki.

Swoje doświadczenia na temat poszukiwań w BASI – opisała na swoim Blogu Pani Małgorzata Nowaczyk, która opisuje swoją przygodę z projektem w ten sposób:

„Wpisałam nazwisko Skok i wyskoczyło mi pełno wyników, z których wiele należy do mojej rodziny! Znalazłam rodzeństwo oraz ciotki i wujków mojej praprababci, do których nie dotarłam podczas przeszukiwań mikrofilmów. Chcę tutaj serdecznie podziękować pani Marii Sadowskiej, która tę parafię zindeksowała. Dzięki jej pracy, dzisiaj, nie ruszając się z domu powiększyłam moje drzewo o 10 nowych osób: pięcioro rodzeństwa praprababki, dwa śluby – jej siostry i brata, oraz dzieci tegoż brata.”

A tutaj pozostałe projekty Towarzystwa, o których wspomnimy wkrótce:

  • Spis Księży Wielkopolskich
  • Spis i indeksacja nekrologów z prasy wielkopolskiej
  • Cmentarz na Samotnej w Poznaniu
  • Straty armii pruskiej

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Maria Ferenc

    7 lutego, 2012

    najbardziej przemawia do mnie ..cytuję:”nie ruszając się z domu powiększyłam” itd…Chciałabym…ale jak?

  • Renata ROMAN

    7 lutego, 2012

    Pani Mario, te poszukiwania mogą dotyczyć tylko regionu Wielkopolski. Czy Pani przodkowie pochodzili z tamtego terenu ?

  • Malgorzata Nowaczyk

    7 lutego, 2012

    Pani Mario! Pani Renata ma racje. Baza danych BASIA dotyczy wylacznie Wielkopolski. Znajduja sie tam wpisy z parafii, ktore zostaly zindeksowane przez wolontariuszy. Czyli ze wielu parafii jeszcze tam nie ma. Ja po prostu mialam szczescie, ze jedna z parafii, ktrorymi sie zajmuje juz tam jest.
    Warto przeczyac link „jezeli ja tam wpise” w moim blogu, ktory opisuje dokladnie jak to jest z danymi w internecie i kiedy i jak mozna je tam znalezc. Taki troche z przymuzeniem oka, ale prawdziwy.

  • Wenancjusz Sterno

    7 lutego, 2012

    Pani Małgosiu czy spisem objęto parafie w Dłużynie, Grotnikach
    i Włoszakiwicach,Pszkuję Rodzin o nazwisku Sterna

  • D-100

    7 lutego, 2012

    Zindeksowana jest parafia Dłużyna, w której występuje Dominik Sterna. Nazwisko to (Sterna, Sternal) pojawia się wielokrotnie w BASI.

  • Malgorzata Nowaczyk

    8 lutego, 2012

    Panie Wenacjuszu! Najlepiej sprawdzic wpisujac dane nazwisko w klatke wyszukiwarki! O nuz cos sie znajdzie!
    Niech zyja przodkowie!

  • Wenancjusz Sterno

    8 lutego, 2012

    Pani Małgosiu nie jestem biegły w informatyce- gdzie się znajduje ta klatka wyszukiwarki.Szukam Jana/1774r/ Pweł ,~1777rWawrzyńca/1851 / Ignacy/1858r./Sterna
    Interesuje mnie też ten Dominik Sterna .Czy udostępniona jest w internecie Wasza praca-gratuluję !
    Jestem też członkiem Zagłębiowskiego Koła Genealogicznego w
    Sosnowcu- pozdrawiam Wenancjusz

  • Malgorzata Nowaczyk

    8 lutego, 2012

    Prosze pojsc tutaj
    W prawym gornym rogu ekranu jest klatka „wpisz poszukiwane nazwisko”. Reszta robi sie sama! Trzymam kciuki.