Międzynarodowe gwiazdy z polskimi korzeniami!

Komentarze7

Scarlett Johannson, Adrien Brody, Gwyneth Paltrow, Juliette Binoche i Natalie Portman i kliku innych co ich łączy? Wszyscy mają polskich przodków!

Przyjrzyjmy się rodowodom gwiazd światowego show-biznesu i okazuje się, że korzenie wielu z nich pochodzą z Polski. Wiele bardzo sławnych gwiazd, o których byśmy nawet nie pomyśli  posiada  przodków pochodzących z Polski. Historia ich polskich przodków jest podobna, gdyż większość z nich wyemigrowała z Polski w ubiegłym stuleciu, przed lub w czasie wojny.

Zacznijmy od Juliette Binoche, pięknej i niebywale utalentowanej aktorki o polsko-francuskim pochodzeniu. Jej stosunek do Polski i Polaków jest wyjątkowo ciepły. Jej przodkowie pochodzą z Częstochowy. Sama aktorka jest honorowym obywatelem tego miasta, które odwiedzała wielokrotnie. Tam właśnie dziadek aktorki, Andrzej Stalens, wypatrzył na scenie Teatru Miejskiego piękną częstochowiankę Julię Helenę Młynarczyk. Z tego małżeństwa urodziła się w 1939 roku Monika – późniejsza matka Juliette Binoche. Po wybuchu wojny rodzina Salensów wyemigrowała do Francji. Monika Stalens we Francji zrobiła karierę jako reżyserka teatralna i wyszła za mąż za rzeźbiarza Jeana Marie Binoche’a. W tej artystycznej rodzinie urodziła się Juliette, późniejsza laureatka Oscara za rolę w „Angielskim pacjencie”. Korzenie dla aktorki są bardzo ważne i jak podkreśla, Polska jest obecna w jej życiu od dzieciństwa za przyczyną jej babci, która kultywowała polskie święta oraz tradycje.

Kolejna gwiazda Hollywood obdarzona talentem i urodą, która ma polskich przodków to Scarlett Johansson.  Aktorka jest dumna ze swojego słowiańskiego pochodzenia. Matka Scarlett, Melanie Sloan – pochodzi z żydowsko – amerykańskiej rodziny z nowojorskiej dzielnicy Bronx o polskich korzeniach. Dziadkowie aktorki wyemigrowali z Polski podczas II wojny. Urodzona w Nowym Jorku, chętnie mówi o swoim pochodzeniu.

Gwyneth Paltrow również posiada przodków, którzy pochodzili z Polski. Przed wojną mieszkali tu dziadkowie ze strony jej ojca. Paltrow to skrót od polskiego nazwiska Paltrowicz, jakie nosił jej pradziadek, rabin z Krakowa. II wojna światowa zmusiła go jednak do emigracji. Wraz z rodziną osiedlili się w Nowym Jorku. Aktorka jest córką reżysera i producenta telewizyjnego Bruce’a Paltrowa oraz aktorki Blythe Danner. Już jako jedenastolatka występowała u boku matki na nowojorskiej scenie. Potem były role filmowe, ale przełomem w jej karierze była rola żony oficera śledczego, w tej roli Brad Pitt w thrillerze Davida Finchera „Siedem”. Prawdziwym sukcesem okazała się kreacja Violi De Lesseps w filmie kostiumowym Johna Maddena „Zakochany Szekspir”, za którą została uhonorowana nagrodą Oscara.

Do aktorów utytułowanych m.in. Oscarem z polskimi korzeniami należy także Adrien Brody. Aktor pochodzi z nowojorskiego Brooklynu zaś ojciec, nauczyciel historii Elliot Brody, ma pochodzenie polsko-żydowskie. Pradziadek aktora był Polakiem, który wyemigrował do USA przed II wojną światową. Niestety wszyscy krewni, którzy pozostali w Polsce, zginęli w Auschwitz. Kilkadziesiąt lat później Adrien przyjechał do Polski, żeby zagrać rolę Władysława Szpilmana w biograficznym dramacie Romana Polańskiego „Pianista”, za którą otrzymał Oscara, jako najmłodszy laureat w historii kina.

Polskie pochodzenie ma także utalentowana Natalie Portman. Milosz Forman po pracy z nią stwierdził, że jest „najinteligentniejszą aktorką w historii Hollywood” i dodał mniej serio „że to zapewne zasługa jej wschodnioeuropejskich genów”. Ojciec jest potomkiem emigrantów z Polski i Rumunii, zaś matka z Austrii i Rosji. Dziadek Natalie Portman ze strony ojca był Polakiem pochodzenia żydowskiego, którego rodzice zginęli w Auschwitz, natomiast jej babcia od strony matki w czasie II wojny światowej działała w brytyjskim wywiadzie.
Natalie jako 13-latka miała za sobą genialny debiut w niezapomnianym „Leonie zawodowcu” Luca Bessona u boku Jean Reno, którego dwie spośród trzech żon to Polki. Po tym kinowym hicie kariera Portman ruszyła pełna parą i w tej chwili jako 29-latka należy do czołówki światowego kina.

Historia polskich korzeni amerykańskiej aktorki Jane Krakowski przypomina historię przodków wszystkich poprzednich gwiazd. Aktorka znana u nas z kultowego serialu „Ally McBeal” również ma dziadków, którzy są Polakami. Rodzina jej ojca pochodzi z okolic Krakowa, chociaż obecnie mieszka w New Jersey. Podczas wojny wyemigrowali oni z Polski, ale jak zdradza aktorka nadal dziadkowie w domu mówią po polsku. Kultywuje się także polskie obyczaje i święta, podczas których na stole pojawiają się polskie tradycyjne potrawy. Jane przyznaje, że porozumiewa się po polsku i odwiedza kraj przodków regularnie.

Kolejna gwiazda z polskim pochodzeniem to Jane Seymour, aktorka, której prawdziwe nazwisko brzmi Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg. Przodkowie jej ojca Johna Frankenberga, pochodzili z Polski i Niemiec, byli Żydami. Dziadek aktorki pochodził z Płocka. Jej przodkowie po wojnie osiedlili się Anglii, gdzie urodziła się Jane, która swój pseudonim artystyczny przyjęła od brytyjskiej królowej, trzeciej żony króla Anglii Henryka VIII. Aktorka ma na koncie ponad 60 ról, ale w Polsce jest znana przede wszystkim z popularnego serialu „Dr Quinn”.

Mia Wasikowska tytułowa Alicja z Krainy Czarów urodziła się w Australii, natomiast jej matka Marzena z zawodu fotograf, pochodzi z Polski. Kiedy aktorka miała 8 lat przez rok mieszkała w Szczecinie. Co prawda teraz nie mówi w języku ojczystym matki i babci zbyt dobrze, ale dużo rozumie i czuje do kraju przodków duży sentyment. Amerykański magazyn „Variety” już jakiś czas temu zaliczył ją do grona najbardziej obiecujących światowych aktorek. Ale to teraz, po tytułowej roli w kinowej „Alicji w Krainie Czarów” Tima Burtona, kariera 20-letniej Mii Wasikowskiej nabrała rozpędu.

Polski rodowód ma także Téa Leoni, amerykańska aktorka pochodzenia włosko-polskiego. Zadebiutowała w roku 1989 rolą w serialu „Santa Barbara”. Jej babka od strony ojca, Helenka Adamowska, była aktorką kina niemego oraz założycielką i długoletnią prezeską amerykańskiego oddziału UNICEF. Babka Leoni była spokrewniona z wielkim polskim pianistą i mężem stanu Ignacym Janem Paderewskim.

To jeszcze nie wszystkie gwiazdy kina, które mają polskich przodków. Harvey Keitel, amerykański aktor urodzony w Nowym Jorku, pochodzi z rodziny żydowskich emigrantów z Polski. Polskie korzenie mają także Peter Falk czyli porucznik z kultowego serialu „Columbo” oraz Linda Kozlowski znana z głównej roli żeńskiej w filmach o Krokodylu Dundee. Jest jeszcze Jane Kaczmarek, amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, czy Stefanie Powers, właściwie Stefania Zofia Federkiewicz – znana u nas z serialu „Żony Hollywoodu” czy z serialu „Hart to Hart”, nagrodzona pięciokrotnie Złotym Globem i nagrodą Emmy. Polskich przodków miała także Pia Zadora, amerykańska aktorka i piosenkarka, która od strony matki Saturniny Zadorowski ma pochodzenie polskie a ze strony ojca Alphonse’a Schipani włoskie. Do tego grona trzeba jeszcze zaliczyć Kristen Anne Bell, amerykańską aktorkę telewizyjną i teatralną polsko-irlandzkiego pochodzenia.

To jeszcze nie cała lista sław, które mają polskie pochodzenie wymieniać przyszło by jeszcze długo :-)!

Źródło: Plejada.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Marek_Gawlik


  Maj 5, 2010

  Bardzo ciekawe.
  Zwłaszcza wzmianki o tym, że niektóre nich mówią, bądź rozumieją po polsku, oraz to, że Téa Leoni jest spokrewniona z Padarewskim.

 • Weronika


  Czerwiec 13, 2010

  Chciałabym wiedzieć jakie to polskie korzenie ma Peter Falk. Jego matka była Rosjanką, a ojciec synem węgierskiego pisarza, dziennikarza i polityka żydowskiego pochodzenia działającego w Austro-Węgrzech. Jakie polskie korzenie? Hm?

 • Justyna


  Lipiec 16, 2010

  Pani Weroniko: http://pl.wikipedia.org/wiki/Peter_Falk, nawet jak zmieni Pani na język angielski ma Pani napisane, iż matka Petera Falk była pół Polką pół Węgierką.

  Serdecznie pozdrawiamy,
  Justyna

 • POLKA_PRZEZ_P


  Listopad 14, 2011

  Niestety Weronika ma racje, To ze z Wloch,Wegier itp itd nie zmienia faktu ze to nadal zydowskie korzenie… Wlasnie jakie Polskie pochodzenie??? Toze byc moze sa potomkami ludzi urodzonych w Pl to nie znaczy ze POLAKOW! KAMAN co trzeci chyba zyd w Izraelu umie cos tam po polsku, bo paszport ot tak moze dostac, a Ty POLAKU bedac za granica 5 lat w danym kraju nie masz tego zagwarantowanego!

 • Werena


  Kwiecień 6, 2012

  Oj tam, oj tam!