Historia użytkownika: Śladami przodków – dzięki Smart Matches odnalazłem rodzinę w USA!

Komentarze4

Czy genealogia jest ciężkim kawałkiem chleba? Okazuje się, że nie tak bardzo. Czasem szukamy krewnych latami i nie możemy natrafić na ciekawe informacje, a czasem możemy odnaleźć krewnych nawet tych za Oceanem w mgnieniu sekundy! Tak to właśnie było w przypadku Mariusza, który dzięki funkcji Smart Matches na MyHeritage odnalazł krewnych w USA! Zapoznajcie się z jego historią!

Mariusz Adamowicz jest młodym genealogiem, ma obecnie 19 lat. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego, w tym roku zdawał maturę, w październiku rozpocznie naukę na studiach pierwszego stopnia na kierunku Administracja.

Funkcja Smart Matches na MyHeritage

Genealogią zacząłem interesować się trzy lata temu, kiedy to mój brat wyszedł z inicjatywą zbudowania naszego wspólnego drzewa genealogicznego. Zdążyłem przeprowadzić obszerny wywiad rodzinny z moim dziadkiem na temat naszych krewnych. Moja rodzina od strony ojca pochodzi z Dmenina.

Drzewo miało swój początek w serwisie Bliscy.pl. 7 lipca 2011 roku serwis Bliscy.pl połączył się z portalem MyHeritage.pl. To dzięki MyHeritage poznałem funkcję Smart Matches!

Cała historia zaczęła się, gdy otrzymałem informację o inteligentnym dopasowaniu osoby z mojego drzewa genealogicznego do profilu postaci znajdującej się w innym drzewie. Okazało się, że podobieństwo dotyczy mojego prapradziadka, Mikołaja!

Zostałem dodatkowo poinformowany o tym fakcie wiadomością w języku angielskim:

„Hello. My name is Helena Stange. Do you understand English? I am in the USA. My great-grandmother, Antonina Majczak and your great – great – grandfather, Mikolaj Majczak were brother and sister. I am excited to find another relative!”.

Polskie tłumaczenie:

„Witam. Nazywam się Helena Stange. Czy rozumiesz język angielski? Jestem w USA. Moja prababka, Antonina Majczak i Twój prapradziadek, Mikołaj Majczak byli rodzeństwem. Jestem podekscytowana, mogąc znaleźć kolejnego krewnego!”

Postanowiłem, że odpowiem na wiadomość od administratorki drzewa i dowiem się czegoś więcej na temat tego podobieństwa. Helena zaprosiła mnie do swojego drzewa genealogicznego. Opowiedziała również krótką historię o sobie i jej rodzinie.

Ojciec Heleny urodził się w Częstochowie w 1919 roku. Został aresztowany i zesłany po kolei do czterech różnych obozów koncentracyjnych. Jej matka urodziła się również w Polsce, dalej pracowała w Niemczech na roli. Obydwoje poznali się w jednym z więzień.

Po wojnie, przeprowadzili się do Belgii i tam na świat przyszła ich córka, Helena.

W 1952 roku przybyli razem do Stanów Zjednoczonych – mieszkali w stanie Michigan. Helena przeprowadziła się do Ohio w 1970 roku i niedawno powróciła na stałe do Michigan – w styczniu tego roku.

Moja daleka krewna w swoim drzewie genealogicznym posiadała zapis dotyczący przybliżonego roku ślubu naszych przodków (moich praprapradziadków) oraz miała sporządzony wykres dotyczący rodzeństwa mojego prapradziadka (miał on brata – Jakuba i cztery siostry: Antoninę, Katarzynę, Jadwigę i Józefę).

Według jej badań, małżeństwo rodziców Antoniny i Mikołaja zostało zawarte w około 1860 roku. Wiedziałem, że Mikołaj pochodził z okolic Żytna. Urodził się w Rogaczówku, tak samo jak Antonina. „Zdobyłem” wcześniej jego akt urodzenia z 1867 roku i małżeństwa z 1894 roku. W aktach archiwalnych wypisani są ci sami rodzice.

Akt urodzenia Mikołaja z 1867 roku (kliknij, aby powiększyć)


Zatem postanowiłem odszukać ten fakt w Archiwum Państwowym i okazało się, że potwierdziły się nasze podejrzenia.

Franciszek Majczak i Marianna Ślęzak zawarli religijne małżeństwo dnia 30 stycznia 1859 roku w parafii w Żytnie.

Akt małżeństwa Franciszka Majczak i Marianny zd. Ślęzak z 1859 roku (kliknij, aby powiększyć)

Gdy poinformowałem Helenę o odnalezieniu aktu małżeństwa naszych przodków, otrzymałem kolejną, satysfakcjonującą wiadomość:

You have renewed my interest in researching again. It was exciting to hear from a real relative and being able to share research”.

Polskie tłumaczenie:

„Ponownie odnowiłeś moje zainteresowanie w poszukiwaniu (krewnych). To było ekscytujące móc porozumieć się z prawdziwym krewnym i udostępnić sobie nawzajem dotychczasowe badania.”

Wymieniając się informacjami odkryliśmy razem wszystkich możliwych pradziadów Mikołaja i Antoniny Majczaków (rodzeństwa). Każda para pochodziła z innej wioski. Jedna mieszkała w Ulesiu par. Dąbrowa Zielona, druga w Rogaczówku par. Żytno, trzecia w Dąbku par. Dąbrowa Zielona i czwarta w Kątach par. Żytno (wszystkie wsie znajdują się w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim). Gdyby nie ta funkcja, do dziś tkwiłbym w niewiedzy, a tak poszerzyłem swoje drzewo genealogiczne o kolejnych przodków.

Mogę śmiało powiedzieć, że funkcja Smart Matches znacznie ułatwiła moje poszukiwania genealogiczne, pozwoliła mi nawiązać nowe znajomości, odnaleźć dalekich krewnych i za to serdecznie dziękuję portalowi MyHeritage!

Helena Stange wysłała mi swoje aktualne zdjęcie rodzinne z wycieczki po ziemi naszych przodków. Zanim dotarła do Rogaczówka, zatrzymała się na chwilę z rodziną (synem Jamesem, siostrą Ireną i wnukiem) przed stacją kolejową we Włocławku, by zrobić sobie pamiątkową fotografię w dniu 17 kwietnia 2008 roku.

Wszystkim Użytkownikom MyHeritage życzymy podobnych odkryć, i zapraszamy do dzielenia się swoimi historiami!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Ania


  Sierpień 23, 2013

  Mój dziadek Józef Majczak zginął po wojnie, wiem ,że miał siostry, nie znam tej rodziny i dlatego często myślę na ten temat. Mama miała wtedy 9-10 lat, gdy zginął jej ojciec.

 • Bartłomiej Plasota


  Styczeń 8, 2014

  Witam moją prapraprababką jest Antonina Majczak była ona żoną Michała Pawliczaka i urodziła moją praprababkę Mariannę Pawliczak w Kamieńcu koło Żychlina 😀

 • mariusz9050


  Styczeń 20, 2014

  Witam. Moi Majczakowie zamieszkiwali tereny w powiecie radomszczańskim (gminy: Żytno, Dąbrowa Zielona).
  Pomiędzy Żychlinem, a Żytnem jest 180 km różnicy, więc raczej nie byli oni rodziną (z reguły krewni mieszkali w sąsiednich wsiach, blisko siebie). Dziękuję za komentarze.

 • Gosia ANDRZEJEWSKA


  Maj 26, 2016

  Hello I’m looking for a family in the US If somebody has the ability to odnaleść though one of krekrych would be very wdzięczna.Mojej grandmother’s sister went in 1945 .Nazywała Lucia Michalak had a daughter who was called helcia Sierzchulski had a sister Florkę.Obawiam out that already dead but surely somewhere there are the dzieci.Z photographs that were sent some twenty years ago show that she had a daughter, Barbara …. how can I find help family ????? thank you in advance my