Dieta naszych praprzodków – co jadł prehistoryczny człowiek?

Dieta naszych praprzodków – co jadł prehistoryczny człowiek?

Czy wiecie czym żywili się nasi przodkowie? Z pewnością wiecie, czym żywili się wasi pradziadkowie, ale dalej cofając się do historii? Dzisiaj przeczytaliśmy bardzo interesujący i obszerny artykuł na temat pożywienia naszych praprzodków. Dowiedzieliśmy się, że w czasach prehistorycznych nasi przodkowie częściej głodowali niż najadali się do syta, czego również możemy się dowiedzieć na lekcjach biologii i historii, jednakże tylu interesujących faktów na temat pożywienia naszych przodków ciężko jest gdzieś znaleźć.

Od australopiteka do człowieka współczesnego, foto: gwiazdy.com.pl

Od australopiteka do człowieka współczesnego, foto: gwiazdy.com.pl

Autor artykułu, twierdzi, że nawyki żywnościowe naszych praprzodków, aż tak bardzo nie różniły od naszego współczesnego, jadano dosłownie wszystko co udało się złowić, upolować czy znaleźć, wszystko po to aby zaspokoić głód. Tylko gdy upolowano zwierzynę i zgromadzono pożywienie, można było mówić o przejedzeniu. Wówczas magazynowano w organizmie zapasy w postaci tłuszczu. Ta zdeponowana energia pozwalała przetrwać naszych praprzodkom.

Do niedawna sądzono, że nasi neandertalscy przodkowie jedli wyłącznie mięso zwierząt lądowych, jedynie od czasu do czasu wzbogacając swój jadłospis małżami, natomiast współcześni im Homo sapiens fossilis prześcigali ich pod względem różnorodności spożywanych pokarmów. Odkrycie przed kilkoma laty na Gibraltarze – resztek owoców morza, pozostawione przez neandertalczyków dowodzi te tezę.

Co niektórzy badacze skłaniają się ku stwierdzeniu, iż wyższość człowieka rozumnego nad neandertalczykiem związana z jego urozmaiconą dietą była jedną z przyczyn wyparcia Homo neanderthalensis. Niedawno jednak okazało się, że w skład diety neandertalczyków wchodziły również ssaki morskie takie jak delfiny i foki, a także ryby i małże. Wykopaliska w dwóch zamieszkiwanych niegdyś przez neandertalczyka jaskiniach na południu Hiszpanii przyniosły zdumiewające odkrycie – znaleziono tam resztki różnorodnych owoców morza, między innymi muszle omułka jadalnego czy kości morskich ssaków wraz ze śladami użycia narzędzi kamiennych. W jaskiniach znaleziono również kamienne noże i ostrza.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem na temat sposobów odżywania naszych praprzodków TUTAJ.

Tagi: ,