MyHeritage i BillionGraves współpracują, aby udokumentować informacje z wszystkich cmentarzy świata

MyHeritage i BillionGraves współpracują, aby udokumentować informacje z wszystkich cmentarzy świata

Jesteśmy podekscytowani, że możemy ogłosić połączenie sił z BillionGraves, w celu wsparcia przedsięwzięcia, jakim jest inicjatywa globalnego crowdsourcingu – cyfrowego udokumentowania informacji z cmentarzy na całym świecie.

Nagrobki odgrywają bardzo ważną rolę w genealogii. Zawierają istotne z punktu widzenia odkryć historii rodziny informacje, jak imię i nazwisko osoby zmarłej, najbliższych zmarłego oraz ich daty urodzenia i śmierci. Często opisują charakter osoby zmarłej i osobowość, zapewniając wgląd w życie człowieka. Miliardy nagrobków na całym świecie nie zostało jednak jeszcze do tej pory udokumentowanych, ani ich dane nie zostały udostępnione w internecie.

Ponadto, czas upływa bardzo szybko i wiele napisów wyrytych na nagrobkach staje się nieczytelne. Wiek grobowca, pierwiastki w kamieniu nagrobka narażone na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych sprawiają, że to, co zostało wyryte na kamieniu w końcu zanika; utrudnia to, a czasem wręcz sprawia, że odczytanie napisów na nagrobku staje się niemożliwe.

Dzisiaj posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia – to od naszego pokolenia zależy, czy nagrobki te zostaną zachowane, a informacje zapisane na nich przechowane online dla przyszłych pokoleń.

Zapraszamy Cię do przyłączenia się do naszej globalnej inicjatywy dokumentowania cmentarzy z całego świata!

O BillionGraves

BillionGraves jest jedyną w swoim rodzaju aplikacją dostępną zarówno na iOS, jak i Android, która korzysta ze zgłoszonej do opatentowania technologii umożliwiającej użytkownikom fotografowanie i dokumentowanie nagrobków.  Z pomocą MyHeritage, aplikacja jest dostępna w 25 językach i obsługuje daty z kalendarza gregoriańskiego, hebrajskiego i juliańskiego . Rejestruje lokalizacje GPS nagrobków, tak aby były łatwe do odnalezienia; wolontariusze mogą z większą łatwością rozpoznać i zobaczyć, które obszary cmentarza pozostały nieudokumentowane – tak, aby zmaksymalizować wydajność i uniknąć powielenia. Następnie fotografie nagrobków są przepisywane przez wolontariuszy na stronę BillionGraves, czego wynikiem są dostępne do wyszukiwania dane cyfrowe.

Łatwa w użyciu aplikacja BillionGraves (Kliknij, aby powiększyć).

Łatwa w użyciu aplikacja BillionGraves (Kliknij, aby powiększyć).

W ciągu zaledwie dwóch lat, BillionGraves zgromadził miliony danych z nagrobków, zamieszczone przez 70 000 wolontariuszy.

Zdjęcie nagrobka zachowane poprzez aplikację BillionGraves (Kliknij, aby powiększyć).

Zdjęcie nagrobka zachowane poprzez aplikację BillionGraves (Kliknij, aby powiększyć).

Zebrane rekordy są dostępne za darmo na stronie BillionGraves oraz w wyszukiwarce MyHeritage dla rekordów historycznych – SuperSearch. Każdy rekord zawiera fotografię nagrobka, współrzędne GPS oraz wskaźnik odpowiednich informacji.

Rekord nagrobka naniesiony na mapę poprzez aplikację BillionGraves (Kliknij, aby powiększyć).

Rekord nagrobka naniesiony na mapę poprzez aplikację BillionGraves (Kliknij, aby powiększyć).

Technologia MyHeritage – Record Matching zostanie wzbogacona o nowe rekordy – użytkownicy będą otrzymywać automatycznie generowane powiadomienia o każdym nowym rekordzie z cmentarza, który wykazał dopasowanie do osób w jego drzewie rodzinnym. Użytkownicy mogą zapisywać nowe rekordy cmentarne i wyodrębniać istotne informacje bezpośrednio do ich drzewa rodzinnego; co pomaga im pozyskać niezbędne informacje o krewnych i odkryć więcej na temat przodków.

Zespół MyHeritage robi pierwszy krok!

Osiemdziesięciu pracowników MyHeritage z naszego centralnego biura w Izraelu w zeszłym miesiącu udało sie na cmentarz Segula w Petah Tikwa, w Izraelu w celu zdigitalizowania nagrobków poprzez mobilną aplikację BillionGraves. Doszliśmy do wniosku, że ważne dla nas jest zrobienie pierwszego kroku w tym kierunku, zanim przywołamy innych do przyłączenia się do naszej inicjatywy. Zdobywając praktyczne doświadczenie, mieliśmy na celu stworzenie najlepszej dla nas samych praktyki, ulepszenie produktu i doprecyzowanie metodologii dla digitalizacji cmentarzy na całym świecie w najbardziej efektywny sposób.

Zespół MyHeritage na cmentarzu Segula (Kliknij, aby powiększyć).

Zespół MyHeritage na cmentarzu Segula (Kliknij, aby powiększyć).

W nieco pochmurny dzień ze sporadyczną mżawką. Pogoda, można powiedzieć, dopasowała się do naszego zadania, a warunki okazały się być idealne do robienia zdjęć. 80. pracowników MyHeritage podjęło to wyzwanie. Było to największe wydarzenie tego rodzaju, jakie miało miejsce w Izraelu. Kilku członków imprezy trzymało pieczę nad koordynowaniem logistyki i fotografowaniem całego wypadu, podczas gdy reszta koncentrowała się nad robieniem zdjęć nagrobków.

Cmentarz Segula jest jednym z najstarszych cmentarzy w Izraelu. Został założony w 1888 roku, zaledwie 10 lat po założeniu samego miasta Petah Tikwa. Wielu założycieli państwa Izrael zostało pochowanych właśnie na tym cmentarzu, co sprawia, że to miejsce jest bardzo ważne dla historii całego kraju. Ze względu na wielkość i wiek cmentarza, duża część ludności zamieszkującej Izrael będzie posiadała przodka pochowanego właśnie na tym cmentarzu.

Nagrobki zawierają istotne informacje na temat zmarłego, takie jak data urodzenia i śmierci, imiona rodziców, miejsce pochodzenia. Niektóre nagrobki posiadają również zdjęcia, odręcznie pisane poematy i inne fizyczne obiekty.

Ciekawe nagrobki i ich zdjęcia zrobione przez nas.

Ciekawe nagrobki i ich zdjęcia zrobione przez nas.

Nasi pracownicy zrobili wszystko, co w ich mocy, aby zrobić zdjęcia najlepszej jakości. Czasami musieliśmy odsuwać gałęzie, tymczasowo przesuwać kamienie, czyścić zabrudzone powierzchnie, czy zapewnić odpowiednie do zdjęcia światło. Niekiedy nie jest łatwo uchwycić cały nagrobek na jednym zdjęciu, a przy tym sprawić, że tekst będzie nadal czytelny, dlatego też korzystaliśmy z bardzo ważnej funkcji łączenia obrazu w aplikacji BillionGraves – bardzo przydatne, kiedy tekst znajduje się zarówno na płycie poziomej nagrobka, jak i pionowej, oraz gdy żona i małżonek mają wspólny grób. Funkcja łączenia obrazu sprawia, że zdjęcia robione w kilku ujęciach mogą być następnie połączone w jeden rekord.

Dyrektor generalny (ang. CEO) MyHeritage fotografujący nagrobki.

Dyrektor generalny (ang. CEO) MyHeritage fotografujący nagrobki.

Spędziliśmy 3 godziny na cmentarzu, a w tym czasie nasz zespół zdążył zrobić 51 000 zdjęć nagrobków! Uśredniając każdy jeden pracownik zrobił 700 zdjęć, około 280 zdjęć na godzinę. Niektórzy zrobili nawet ponad 1000 zdjęć na godzinę! Zrobiliśmy zdjęcia na więcej niż 72.% cmentarza Segula i oznaczyliśmy części pozostałe do sfotografowania na później.

To było niezwykłe doświadczenie, które pomogło nam również wczuć się w inicjatywę utrwalania cmentarzy. Wspólnie pracowaliśmy z ogromną motywacją i energią. Pomogliśmy zdigitalizować nagrobki dla setek tysięcy ludzi w Izraelu i na całym świecie, których przodkowie zostali pochowani na cmentarzu Segula. Projekt zakończył się sukcesem – nasz zespół cieszy się, że pomógł zachować ważne informacje dla przyszłych pokoleń.

Dzięki naszej współpracy z BillionGraves, MyHeritage kontynuuje dodawanie zdigitalizowanej, globalnej treści, zapewniając ogromną wartość dla milionów użytkowników.

Jak możesz włączyć się w inicjatywę:

Ta globalna inicjatywa jest wspaniałym sposobem dla użytkowników MyHeritage do włączenia się w przyczynianie się dla korzyści przyszłych pokoleń i dla przyszłości odkryć rodzinnych; także w zachowywanie dziedzictwa ich rodziny, jak i innych rodzin. Używając darmowej aplikacji BillionGraves w języku polskim, każdy z Was może z łatwością sfotografować i udokumentować nagrobki oraz poprzez funkcję aplikacji, zachowywać dokładne współrzędne GPS każdego nagrobka.

Zapraszamy Cię do przyłączenia się do naszego globalnego projektu – zacznij sam digitalizować nagrobki na cmentarzach na całym świecie. Czy jest to kilka zdjęć z cmentarza w Twojej miejscowości, czy z grobowca Twojej rodziny, każde zachowane zdjęcie odgrywa niezwykle ważną rolę w tworzeniu historii rodzin dostępnej dla wszystkich.

Stworzyliśmy zespół ludzi, którzy będą trzymali pieczę nad Waszą pracą, będziemy w kontakcie z osobami, które zdecydowały się zostać wolontariuszem, służąc radą, pomocą i zasobami. Pomożemy zorganizować się osobom zainteresowanym projektem – tym, którzy pragną się przyłączyć i tym samym nadadzą inicjatywie biegu wydarzeń, sprawią, że stanie się ono społeczne, a przy tym pełne satysfakcji – cmentarz po cmentarzu, nagrobek za nagrobkiem!

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • podróżnik

  6 maja, 2014

  Akcja ciekawa, tylko że nas głównie interesuje Polska 🙂 ale w sumie wszystko wykonalne.

 • Ewa Aleksandra

  8 maja, 2014

  Wydaje mi się,że pomysł wyśmienity. Ponieważ zbieram materiały do albumu o pewnej miejscowości, jej mieszkancach ktorych juz nie ma, nazbierałam rownież sporo zdjęć z nekropolii tej okolicy. Zdjecia są w jpg ,jest ich sporo , ale w lecie bedzie wiecej bo praca nie jest skonczona .Piszę tu o starym wiejskim cmentarzu (XIX-XXI)w pow. radomszczańskim.Czy moge prosic o szczegóły? Co jest potrzebne , Jesli moja znajoma ,ktora jest w tej chwili autorka 80% zdjec ,ktore mam wyrazi zgode może przesle.

 • wgnpoznan

  8 maja, 2014

  Z ochota przystepuję do tego projektu

 • Marian Kiełbasa

  9 maja, 2014

  Mam w swoich zbiorach fotografie nagrobków cmentarnych które mogę udostępnić.

 • Marian Kiełbasa

  9 maja, 2014

  Czy widzieliście stronę cmentarza w Warszawie na Gęsiej? Tam jest uruchomiona wyszukiwarka. Koniecznie musicie to zobaczyć.

 • barbara

  9 maja, 2014

  Też mam dużo zdjęć z różnych cmentarzy, głównie zabytkowych nagrobków. Ale zrobionych aparatem cyfrowym, nie smartfonem. Chętnie się przyłączę do akcji, udostępniając je.

 • Grzegorz

  9 maja, 2014

  No Panie Marianie kawał dobrej roboty. Podziwiam.

 • Anna

  9 maja, 2014

  Super pomysl ale nie kazdy ma iPhone lub Android. Pozdrawiam.

 • JoannaUrban

  10 maja, 2014

  Czy record matches będą rzeczywiście dostępne bezpłatnie? Czy jak do tej pory, że trzeba wykupić subskrypcję za ciężką kasę?

 • M

  magda

  11 maja, 2014

  Ja tez mam troche zdjec zrobionych cyfrowym aparatem,nie mialabym pojecia jak je pokazac…Pomysl wspanialy,moze ”nasza” Iwonka i Olenka (niemowlaki) lezace na naszym cmentarzu odnajda rodzine ?

 • Barbara Budrewicz

  11 maja, 2014

  Jak długo dostęp będzie bezpłatny?

 • a2d2

  12 maja, 2014

  Pewnie już od dawna korzystacie, ale na wszelki wypadek podam wyszukiwarki grobów na polskich cmentarzach. Może warto rozwijać ten wątek i rozszerzyć go na te cmentarze które nie są ujęte w już istniejących wyszukiwarkach?
  1)
  2) grobonet.com/ (cała Polska!)

 • Fenix

  12 maja, 2014

  Mam spis wszystkich pochowanych żołnierzy radzieckich na cmentarzu w Pruszczu Gdańskim, mógłbym porobić foto płyt, ale aparatem cyfrowym.

 • K

  Kasia

  12 maja, 2014

  @Barbara Budrewicz i @Joanna Urban, serdecznie proszę o skierowanie pytań na . Pozdrawiam, Katarzyna 🙂

 • barbara

  12 maja, 2014

  Niestety, nikt z administracji tu tego do tej pory nie wyjaśnił, ale ja już dostałam drogą mailową wyjaśnienie, że interesują ich wyłącznie zdjęcia robione przy pomocy smartfona i ich aplikacji. Nieważne, że możemy podać również namiary GPS. Ma to być tylko i wyłącznie robione ich oprogramowaniem.

 • Andrzej Wac-Włodarczyk

  15 maja, 2014

  To wspaniały pomysł i godny naśladownictwa. Z przyjemnością się przyłączę. Serdecznie pozdrawiam pomysłodawców i wszystkich związanych z super portalem MyHeritage
  Andrzej Wac-Włodarczyk

 • JM

  16 maja, 2014

  Usiłowałem przyłączyć się do tej akcji, którą uważam za bardzo pożyteczną, ale udało mi się tylko zarejestrować się i nic poza tym. Cały system jest spolonizowany w zbyt małym stopniu, z instrukcji trudno cokolwiek zrozumieć, ponadto trzeba mieć smartfona i być z nim dość obeznanym. Z przyjemnością mogę dokumentować nagrobki i opisywać je, ale przy pomocy normalnych zdjęć z cyfrówki oraz zrozumiałego polskiego interfejsu do wpisywania danych.

 • Ryszard

  25 maja, 2014

  Pomysł dobry, ale zarejestrować się mnie nieudało, jestem z Litwy, Wilno

  • K

   Kasia

   26 maja, 2014

   Panie Ryszardzie, proszę napisać mail w tej sprawie na 🙂

 • Komodorek

  3 czerwca, 2014

  Zrobiłem kilka zdjęć ale nie wiem jak skorygować współrzędne GPS ponieważ przekłamania są o kilka metrów.

 • Zbigniew

  5 czerwca, 2014

  Zarejestrowałem się i wykonałem próbnie zdjęcia nagrobków rodziny. Udało się je wysłać, ale:
  1 Przy następnych zdjęciach aplikacja nie chciała ich wysłać
  2 MyHeritage Record Matching będzie automatycznie badać zgodność- w którym miejscu to będzie dostępne bo po 3 tygodniach jeszcze nie znalazł

  • K

   Kasia

   5 czerwca, 2014

   Zbigniewie, dziękuję. Proszę napisz w tej sprawie do lub na . Pozdrawiam miło:)

 • Leszek

  10 lipca, 2014

  Mam 2 problemy:

  1. Polskie litery. Jak napiszę ń to nic się nie dzieje. Jak napiszę ś to pojawia się ś ale jednocześnie działa to jak „Save”. Radzę sobie tak, że potrzebną literę pisze w notepadzie a potem Ctrl-C i Ctrl-V

  2. Od dziś nie mogę wysłać żadnych zdjęć. Podejrzewam, że to jakaś awaria bo od wczoraj nie przybywa żadnych zdjęć czy może u mnie się coś popsuło ? Poprzednie kilka dni wszystko szło dobrze.

 • Paulina

  8 lipca, 2015

  Czy wiadomo kiedy będzie dostępna aplikacja mobilna dla Windows Phone? Zarówno BillionGraves jak i MyHeritage?

 • Metody

  5 października, 2015

  Ja wychodzę z załozenia, że napisy wyryte na nagrobkach będą istniały prawie tyle czasu co groby i nie ma potrzeby fotografowania napisów na nagrobkach a każda rodzina ma swoich zmarłych krewnych na cmentarzach i wie kim oni są nie stanowią zmarli tajemnicy dla ich rodzin, którzy chodzą po swiecie.
  Słyszałem także że nie można zakłócać spokoju zmarłych. Czytałem akże w jednej z książek – lektur szkolnych, że dawniej w czasie wojny niemieckie czołgi wjeżdzały na cmentarze i przejeżdzały przez groby, miażdzyły nagrobki i grobowce a nawet ogrodzenie taranowały – to samo robiły w Polsce czołgi rosyjskie , żołnieże rosyjscy w ogóle się nie liczyli ze zmarłymi i nie mieli szacunku do ciał pogrzebanych osób. Byli bowiem ludzie -Polacy, którzy ukrywali się jako partyzanci na cmentarzach i toczyły bojówkę z oddziałami niemiec jak również rosjanami!