Rodzina: Ojcowie i córki

Rodzina: Ojcowie i córki

Nowe badania dotyczące relacji ojców z córkami rzucają światło na ważne doświadczenia rodzinne. Obserwując – zdarza nam się powiedzieć: „zdecydowanie córeczka tatusia”. Jednak co to tak naprawdę oznacza? Czy istnieją różnice w relacjach pomiędzy córkami, czy synami a ojcami?

Podczas badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Baylor wśród 43 ojców i 43 córek, którzy nie są ze sobą spokrewnieni, poproszono o zapisanie momentu, w którym z ich własnego doświadczenia doszło do przełomu w relacjach ojciec-córka. Zapytane córki miały przynajmniej 22 lata, natomiast ojcowie 45-70 lat. W badaniu pod uwagę brane były również przypadki relacji w rodzinach adoptowanych czy przybranych.

Najczęściej wymienionymi momentami były „zwykłe” chwile spędzane ze swoimi ojcami, własny ślub czy fizyczna odległość, która oddzieliła je od ojca. Ojcowie najczęściej wspominali wspólne chwile spędzone z córkami, ślub córki czy pierwsze randki.

Innym ważnym przełomowym wydarzeniem dla uczestników badania był okres dorastania, kryzys w rodzinie, rozwód, urodzenie dziecka, pójście do szkoły podstawowej, ukończenie szkoły podstawowej i inne. Jeśli chodzi o czynności z życia codziennego to najczęściej wymienione było wspólne uprawianie sportu, wspólna praca czy wspólne wakacje.

Punkt widzenia córek

Sport często jest postrzegany jako działalność, w której dziewczęta uczą się walczyć, podejmować ryzyko, stawać się pewnymi siebie i mieć okazję, aby zostać zauważonym przez tatę – być w jego centrum uwagi.

„To sprawiło, że czułam się ważna”, napisała jedna z kobiet. Inna powiedziała „uwielbiałam kiedy tata brał wolne od pracy, czy kończył wcześniej, by móc podszkolić mnie i moje koleżanki w siatkówce”.

Kolejnymi wspomnianymi przełomowymi chwilami, które odmieniały relacje ojciec-córka była wspólna praca. „Dorastając, nie widywałam często mojego ojca, gdyż bardzo dużo pracował”, napisała jedna z córek. Jednak pracując wspólnie, „teraz poznałam go od wielu różnych stron”.

Trzecim najczęściej wspominanym przełomowym wydarzeniem było wspólne spędzanie wakacji. „Po raz pierwszy w życiu kiedy tak naprawdę porozmawiałam z tatą, miałam 6 lat. Zrobiliśmy sobie wspólna wycieczkę drogową i rozmawialiśmy po prostu o wszystkim, od serca”. Badanie pozwoliło również na wgląd w sytuację, kiedy córka bierze ślub czy odchodzi z domu. Obie sytuacje przyczyniają się do zmiany relacji ojciec-córka, gdyż tata w obu wspomnianych chwilach przestaje pełnić rolę obrońcy czy przywódcy.

Punkt widzenia ojców

Wspólne czynności, jak sport, były bardzo często wspominane przez ojców w badaniu, ponieważ pozwalają ojcu na zbudowanie takiej więzi z córką, której nie zdoła zbudować z mamą czy rodzeństwem. Wspólnie wykonywane czynności, jak sport pozwoliły również pogłębić więź i porozumiewanie się ojca z córką w różnych tematach. Ojcowie wspominali często również chwile, kiedy uczyli córki jazdy samochodem – co może być często wstrząsającym przeżyciem dla obojga.

Zawarcia małżeństwa było drugim najczęściej wymiennym wydarzeniem.

Jeden z ojców powiedział: „Ona przestała być zależna ode mnie, a zaczęła polegać na swoim mężu, a ja nie chciałem budować napięcia między mną, a jej mężem”. Inny ojciec powiedział jednak, że bycie zaangażowanym w organizację ślubu własnej córki pozwoliło mu zbudować lepsze relacje z nią.

Badacze z Uniwersytetu Baylor przeprowadzili również badanie dotyczące relacji matki z synem, twierdząc, że jest to najbardziej nieodkryty obszar odnośnie relacji rodzinnych.

Jaką chwilę przeżytą z ojcem Ty wspominasz najlepiej? Jeśli jesteś ojcem, jak wygląda Twoja relacja z córką? Jak myślisz, jak te relacje wpływają na historie rodziny?

Podziel się z nami swoimi odczuciami w komentarzach poniżej lub na Facebooku.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Grażyna

    26 czerwca, 2015

    Mój Tata zaszczepił mi miłość do koni. Wieczorem kiedy siedział na ławeczce w stajni ja przytulona do niego słuchałam opowieści o rodzinie,
    o obozie koncentracyjnym w którym przebywał do końca wojny.Mawiał, musisz to wszystko zapamiętać aby kiedyś to opowiedzieć swoim dzieciom. Zmarł gdy ja miałam 14 lat. Bardzo mnie kochał,i chodzi mam już 60 lat nadal czuję JEGO MIŁOŚĆ. Był najlepszym ojcem na świecie