Dlaczego posiadam DNA Match, który nie pasuje do mojego rodzeństwa?

Dlaczego posiadam DNA Match, który nie pasuje do mojego rodzeństwa?

Przeglądając swoje dopasowania DNA (ang. DNA Matches), prawdopodobnie spotkałeś się z dziwnym zjawiskiem: DNA Match, który pasuje do Ciebie, ale nie do Twojego brata lub siostry.

Jak to możliwe? No przecież wydaje się, że każdy, z kim Ty  jesteś spokrewniony, powinien być również spokrewniony z Twoim rodzeństwem! Prawda? Przecież macie tych samych rodziców!

Cóż… tak. Jednak sam fakt spokrewnienia z kimś nie musi oznaczać, że macie wspólne DNA.

Tak, dobrze przeczytałeś: nie wszyscy Twoi krewni dzielą z Tobą DNA. Są krewni, którzy mają wspólne DNA z Twoim bratem lub siostrą, ale nie z Tobą i odwrotnie – nawet jeśli Ty i Twoje rodzeństwo macie tych samych rodziców.

Dlaczego tak się dzieje, że Ty oraz Twoje rodzeństwo nie dzielicie wspólnego DNA ze wszystkimi krewnymi?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się we wzorcach dziedziczenia.

Działa to w następujący sposób.

Zarówno Ty, jak i Twoje rodzeństwo dziedziczycie około 50% swojego DNA po każdym z rodziców, ale te 50%, które dziedziczymy, jest losowe. Możesz więc odziedziczyć segment DNA po jednym z rodziców, którego nie odziedziczyło Twoje rodzeństwo – i możesz dzielić ten sam segment z kuzynem, który odziedziczył go po wspólnym przodku.

Poniższy diagram pokazuje, jak to może wyglądać:

Z tego bardzo uproszczonego przykładu wynika, że rodzeństwo odziedziczyło różne segmenty DNA swoich rodziców – co oznacza, że tak naprawdę nie mają ani jednego wspólnego segmentu! Ponieważ DNA jest skomplikowane, prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji w prawdziwym życiu jest bardzo małe. Zazwyczaj dzielisz 33-50% swojego DNA z rodzeństwem. Dlatego właśnie rodzeństwo może wyglądać podobnie, ale nie identycznie (oczywiście z wyjątkiem bliźniąt jednojajowych, które dzielą 100% swojego DNA). Możesz mieć z rodzeństwem brązowe oczy po mamie, ale Twoje rodzeństwo może też mieć budowę twarzy podobną do taty, podczas gdy Twoja jest bardziej podobna do mamy.

Podobnie jest z dopasowaniem DNA – może się okazać, że będziesz mieć dopasowanie, które dzieli z Tobą segment DNA znajdujący się w 50-67% Twojego DNA, którego nie dzielisz z rodzeństwem. Na powyższym diagramie niebieski segment po lewej stronie, który dzielisz ze swoim ojcem, jak również ze swoim odpowiednikiem DNA, nie został odziedziczony przez Twoje rodzeństwo.

Możecie posiadać też różne szacunki etniczne

Różnica między odziedziczonym przez Ciebie DNA a DNA Twojego rodzeństwa oznacza również, że w niektórych przypadkach odziedziczysz pochodzenie etniczne, którego nie odziedziczyło Twoje rodzeństwo, i na odwrót.

Więcej o tym, dlaczego tak jest można przeczytać tutaj: Czy rodzeństwo może mieć różne szacunki etniczne?

Jeśli spodziewałeś się określonego wyniku w oparciu o historię swojej rodziny i z zaskoczeniem odkryłeś, że Twoje wyniki DNA nie zawierają danego pochodzenia etnicznego – przebadanie rodzeństwa jest jednym ze sposobów znalezienia na to dowodów.