Jak to jest z bliźniętami dwujajowymi?

Jak to jest z bliźniętami dwujajowymi?

Bliźnięta dwujajowe rozwijają się z dwóch różnych zapłodnionych komórek jajowych!

Od początku powstają jako dwa zarodki, mają różny materiał genetyczny. Bliźnięta dwujajowe nie zawsze są tej samej płci, częstotliwość urodzeń bliźniąt o taj samej płci i bliźniąt o płci przeciwnej jest zbliżona, jak również są nie nie zawsze są do siebie podobne! Najczęściej bliźnięta dwujajowe rodzone są przez kobiety starsze. Oprócz wieku , istotnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt są uwarunkowania genetyczne.


Kobieta pochodząca z rodziny, w której urodzonych było kilka bliźniąt , ma dużą szansę również na urodzenie bliźniąt. Jednakże mężczyźni, którzy pochodzą z takich rodzin nie stają się ojcami bliźniąt częściej niż pozostali mężczyźni! W gruncie rzeczy bliźniaki dwujajowe są po prostu rodzeństwem, którego jedyna niezwykłość polega na tym, że przyszły na świat razem.

W Europie zdarzają się 12-14 razy na tysiąc porodów. Stanowią około 70% wszystkich par bliźniaczych. Często zdarza się iż są dla siebie najlepszymi towarzyszami i wystarczają sobie nawzajem, nie potrzebują innych bliskich przyjaciół i nie szukają ich wśród kolegów. W dzieciństwie często bawią się same i na własne życzenie pozostają w pewnej izolacji od rówieśników.

Bliźnięta dwujajowe znają się i rozumieją tak dobrze jednakże nie lepiej niż bliźnięta jednojajowe, jak żadna inna para ludzi mają wspólną przeszłość i teraźniejszość, wspólne doświadczenia, które na zawsze oddziałują na ich późniejszy sposób życia!

Ciekawostki:

Statystyki wykazują, że bliźniaki dwujajowe rodzą się prawie dwa razy częściej niż jednojajowe, a częstość ich narodzin jest różna w różnych krajach. Na przykład w niektórych prowincjach Chin bliźnięta przychodzą na świat niezwykle rzadko, za to w Nigerii dość często. Ciekawe jest, że odsetek bliźniąt jednojajowych we wszystkich krajach jest niemal jednakowy i wynosi ok. 0,4 procenta.

Szanse na bliźnięta dla kobiety rosną, jeśli:

• jesteś jednym z bliźniąt;
• wśród Twego rodzeństwa są bliźniaki;
• raz już urodziłaś bliźnięta;
• leczyłaś się na bezpłodność;
• długo stosowałaś hormonalne środki antykoncepcyjne i dopiero niedawno je odstawiłaś;
• masz ponad 35 lat.

Źródło: edziecko.pl, Zdjęcie:flickr.com

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Aisha

  1 lutego, 2011

  Witam, bardzo ciekawy artykuł na temat bliźniąt dwujajowych. Sama jestem z bliźniąt dizygotycznych i szukam różnych informacji na ten temat w necie, jeśli znasz jeszcze jakieś xródła naukowe, to bardzo proszę o kontakt. Pozdrawiam!

 • Sylwia

  12 stycznia, 2012

  Mam pytanie czy możliwością jest Urodzienie sie Bliźniąt o przeciwnej płci ale są ono jednojajowe

 • Ali

  3 lipca, 2012

  precelik pisze:>Moim zaś zdaniem wyświetlanie lowsoe wszystkich dostępnych e-bookf3w ma sens jeśli uwzględnisz fakt, iż na tę stronę zaglądają ludzie w rf3żnym wieku i o dużej skali zainteresowań :)Ati, powiem Ci jednak coś:Nasz mf3zg zachowuje się ekomicznie oszczędza postrzeganie tam gdzie się da. Jesli raz zacznę czytać tytuły ebookf3w w tych bokasach na twom blogu i zobaczę, że żaden mi nie odpowiada. Za drugim razem, będę znacznie mniej zmotywowany do ich czytania, po kilku razach przestanę dostrzegac te reklamy, będą dla mnie całkiem zbędne, wręcz niezauważalne.Jeśli natomiast obrałbyś jakąś tematykę na blogu, wiedziałbym, że mogę znaleźć w tych boksach coś dla mnie interesujacego. A co z tym idzie zwracałbym na nie uwagę, miałyby one dla moich emocji znaczenie.

 • sąm

  31 lipca, 2013

  zadna z w/w szans u nas nie wystąpiła a 2 chłopakow mam no i o 12 lat starsza siostra też jest!!!!!

 • Kinia

  27 lipca, 2016

  Witam 🙂 U mnie też żadna z opcji zwiększających szanse na bliźniaki nie wystąpiła, a jestem w 3 m-cu i mam w brzuszku dwa dzieciątka 🙂 bliźniaki dwujajowe 🙂 Duża niespodzianka, ale i podwójne szczęście 🙂
  Pozdrawiam