Powiedziano mi, że mój tata zginął na wojnie. Odnalazłam go poprzez DNA MyHeritage – żyjącego.

Powiedziano mi, że mój tata zginął na wojnie. Odnalazłam go poprzez DNA MyHeritage – żyjącego.

Angelina B., 53-letnia użytkowniczka MyHeritage z Augsburga w Niemczech, dorastała wierząc, że jej biologiczny ojciec był Hiszpanem i zginął walcząc w wojnie wietnamskiej. Jej syn podarował jej w prezencie test DNA, dzięki któremu nie tylko odkryła prawdę o swoim dziedzictwie, ale również odnalazła swojego ojca… żywego i zdrowego.

Czy Ty również dokonałeś niesamowitego odkrycia poprzez MyHeritage? Opowiedz nam o tym!

Oto historia Angeliny:

Czy kiedykolwiek znajdę kogoś z rodziny mojego ojca?

Nie zastanawiałam się nad tym, bo na podstawie tego, co mówiła moja matka, mogłoby to być bardzo trudne do wykonania. Urodziłam się w Augsburgu w 1969 roku, w okresie, kiedy stacjonowali tam żołnierze amerykańscy. W tym czasie moja mama poznała żołnierza i wszystko potoczyło się bardzo szybko. Od kiedy byłam małą dziewczynką, słyszałam tę historię o moim ojcu, który – jak mi mówiono – zginął na wojnie w Wietnamie. Moja matka zapewne z nim korespondowała i dowiedziała się w liście. Zawsze myślała, że był Hiszpanem, bo miał hiszpańskie nazwisko i mówił po hiszpańsku. Więc przez całe życie wierzyłam, że mój ojciec był Hiszpanem i zginął w Wietnamie, mimo że większość ludzi mówiła, że mam azjatyckie rysy.

Angelina jako niemowlę, około 5 miesiąca życia

Angelina jako niemowlę, około 5 miesiąca życia

Angelina (około 4 lat) i jej mama Elsa

Angelina (około 4 lat) i jej mama Elsa

W 1988 roku, kiedy miałam 19 lat, bardzo chciałam spędzić swoje pierwsze wakacje w Hiszpanii. Do tego czasu myślałam, że to kraj mojego ojca i jego rodziny, ale nigdy nie czułam się Hiszpanką i jakoś nie widziałam siebie w tym kraju. Z wiekiem wciąż rozmawiałam z mamą o moim ojcu i często o niego pytałam. Miałam nadzieję, że dzięki tym rozmowom uda mi się jakoś odnaleźć kogoś z jego rodziny, ale niestety nic z tego nie wyszło.

Mimo to, myśl o odnalezieniu go i jego rodziny nigdy mnie nie opuszczała i czułam, że muszę to kontynuować!

’Twój ojciec wciąż żyje’

Pewnego dnia mój najstarszy syn powiedział do mnie:  „Mamo, na pewno nie jesteś Hiszpanką, ponieważ w wojnie wietnamskiej nie było hiszpańskich żołnierzy. Podejrzewam, że jesteś pochodzenia azjatyckiego lub meksykańskiego”.

Następnie podarował mi test DNA MyHeritage.

Angelina i jej syn, David

Angelina i jej syn, David

W listopadzie 2020 roku nadszedł czas i przystąpiłam do testu.

Wynik przyszedł w styczniu 2021 roku. Na początku byłam zszokowana, ale w tym samym czasie byłam najszczęśliwszą osobą na ziemi. Jestem 35,7% Filipinką z Grupą Genetyczną na wyspie Guam w Marianach Północnych, około 2000 kilometrów (około 1425 mil) na wschód od Filipin. To właśnie tam mieszkają Chamorros, lud morski, który osiedlił się na tej małej wyspie podczas hiszpańskiej okupacji. Od prawie 100 lat wyspa Guam jest zamorskim departamentem Stanów Zjednoczonych, dlatego wszyscy mieszkańcy wyspy mają amerykańskie obywatelstwo.

Jeszcze bardziej ekscytujące było to, że miałam bardzo bliskie dopasowanie DNA w Stanach Zjednoczonych – kobieta szacowana na moją ciotkę!

Mój syn przeprowadził dalsze badania i znalazł kuzynkę, która mieszka w San Diego i skontaktował się z nią.

Powiedziała mojemu synowi, że mój ojciec nadal żyje i wcale nie umarł.

Nie potrafię wyrazić słowami, jak bardzo mnie to poruszyło.

Teraz wreszcie znalazłam drugi element układanki mojej tożsamości. Tego dnia byłam najszczęśliwszą osobą na świecie.

Mój ojciec do tego czasu nawet nie wiedział o moim istnieniu. Jest to dla niego bardzo wrażliwy temat i potrzebuje czasu, aby go przetworzyć. Ma 7 rodzeństwa, większość z nich mieszka w San Diego w Kalifornii, mała część rodziny nadal mieszka na wyspie Guam. Regularnie piszę i rozmawiam z rodziną przez czat wideo i już dowiedziałam się wiele o moim ojcu i jego rodzinie. Mój syn David chciałby pojechać ze mną do USA w lutym 2023 roku, aby spotkać się z całą rodziną. Nie mogę wyrazić słowami, jak bardzo jestem wdzięczna MyHeritage!

Wielkie podziękowania dla Angeliny za podzielenie się swoją niesamowitą historią! Czy dokonaliście jakichś odkryć poprzez MyHeritage? Chcemy o tym usłyszeć! Prosimy o przesłanie nam swojej historii za pośrednictwem tego formularza lub wysłanie jej do nas na email stories@myheritage.com.