Zakopane skarby: odkrywanie ukrytych wskazówek

Zakopane skarby: odkrywanie ukrytych wskazówek

My genealodzy, zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni, mamy instynkt poszukiwawczy; zawsze szukamy nowych wskazówek dotyczących naszych przodków i czegoś do odkrycia.

Niestraszne nam przeglądanie spisów ludności i innych rekordów. Podpowiedzi i wskazówek szukamy również sprawdzając pocztówki i listy. Przeglądamy stare fotografie, zwracając uwagę na szczegóły, takie jak noszona sukienka, styl pozowania czy wygląd pomieszczenia, w którym robione było zdjęcie. Robimy wszystko, aby znaleźć wskazówki na temat okresu, w jakim żyli nasi przodkowie.

Oto kilka nowych sposobów, które wspomagają kolejne genealogiczne odkrycia i ich przełom:

 • Kościoły, synagogi, listy członków grup religijnych.
 • Spisy i księgi z urzędów miast oraz gmin, które pomagają odkryć miejsca, gdzie żyli przodkowie.
 • Stare gazety z sąsiednich miast, powiatów czy nawet państw, w których żyli Wasi przodkowie. Są szczególnie przydatne, jeśli Twoi przodkowie mieszkali w mniejszych miejscowościach położonych w niewielkiej odległości od większej aglomeracji.
 • Oznaczenia czy naklejki z walizek Twoich przodków mogą ujawnić, gdzie i kiedy podróżowali.
 • Rekordy i dane takie jak: rekordy u koronera, rekordy policyjne, dane z domów pogrzebowych i cmentarzy, czy zapisy spadkowe.
 • Zanieś biżuterię, którą zachowałeś jako pamiątkę do lokalnego jubilera, który może udzielić Ci informacji na jej temat, takich jak wiek biżuterii i miejsce, z którego pochodzi czy gdzie została wykonana.
 • Sprawdź oprawione obrazy, lustra czy zdjęcia; szczególnie z tyłu i wewnątrz. Być może zostały w nich ukryte jakieś kartki papieru lub zostało tam coś napisane.
 • Szukaj online sprzedawców starych pocztówek i pamiątek z miast, w których mieszkali Twoi przodkowie.
 • Sprawdź biblie i książki religijne należące do rodziny, gdyż mogą być one kopalnią informacji. Sto lat temu lub więcej mogła to być jedyna książka znajdująca się w domu. Być może wówczas Twoi przodkowie zanotowali w niej wiele ważnych informacji, jak data narodzin czy śmierci krewnych.
 • Książki z przepisami spisanymi przez Twoich przodków mogą być również źródłem wielu informacji. Być może znajdziesz w nich wskazówki, o tym skąd pochodzą Twoi przodkowie. Przeszukaj nazwy dań etnicznych znajdujących się w nich lub poszczególnych i nietypowych składników. Książki te mogą zawierać nazwiska członków rodziny, którzy stworzyli dane przepisy.

Tak naprawdę nigdy nie wiemy, gdzie odnajdziemy kolejny trop i wskazówkę. Miej oczy szeroko otwarte i nie bój się szukać w nietypowych miejscach.

Czy masz jakiś sposób lub wskazówkę, gdzie jeszcze można szukać? Być może chcesz coś dodać do wyżej wymienionej listy? Podziel się z nami i napisz do nas w komentarzach poniżej!

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Anna K

  17 stycznia, 2014

  Chcialabym prenumerowac konto Premium ale cena roczna nie zgadza sie z miesieczna po znizce. Mozecie zmienic? Pisze z zagranicy i dlatego tak dziwnie slowa wygladaja.

 • Jacek Kuśnierek

  17 stycznia, 2014

  Można również zwrócić się mailem do Centralnego Archiwum Wojskowego – dotyczy to młodszych pokoleń.

 • Teofil Lenartowicz

  8 stycznia, 2015

  Warto poszukiwać, a co ja odnalazłem i opisałem na swoim blogu w temacie pt. Tajemnica pewnego notesu, to warto i można przeczytać na: http://cowiemechanikolotnictwie.blogspot.com/2014/12/tajemnica-pewnego-notesu.html
  Jest to nie tylko rodzinne wydarzenie, ale także kawał naszej historii.

 • Teofil Lenartowicz

  8 stycznia, 2015

  Odkrywając rodzinne tajemnice poznajemy na ich przykładzie historię naszego narodu. Przykładem niech będzie umieszczony na moim blogu temat pt. Tajemnica pewnego notesu. Radzę przeczytać ten temat klikając poniżej na link http://cowiemechanikolotnictwie.blogspot.com/2014/12/tajemnica-pewnego-notesu.html