Zdjęcia z przeszłości: 5 ważnych zdjęć dagerotypowych

Zdjęcia z przeszłości: 5 ważnych zdjęć dagerotypowych

Czym jest dagerotypia? Dagerotypia jest procesem fotograficznym, w wyniku którego na metalowej płytce otrzymywany jest unikatowy bez możliwości jego powielenia obraz, zwany dagerotypem. Technika ta została opracowana w latach 20. i 30. XIX wieku przez Josepha Nicéphore’a Niépce’a i Louisa Jacques’a Daguerre’a i to właśnie od jego nazwiska pochodzi jej nazwa. Natomiast publicznie została ona ogłoszona w 1839 roku. Był to pierwszy w historii praktyczny proces fotograficzny, a rok 1839 symbolicznie uważany jest za początek fotografii.

Informacja o wynalezieniu dagerotypii natychmiast dotarła do Polski i już w styczniu 1839 podawała ją prasa. W warszawskim „Magazynie powszechnym” pisano:

„Niemożemy dłużej odkładać udzielenia czytelnikom naszym wiadomości, o zadziwiającym swą nadzwyczajnością i prawie bajeczności sięgającym wynalazku, o którym znakomicie naukom zasłużony Arago, na posiedzeniu paryzkiej akademii nauk dnia 7 stycznia roku bieżącego doniósł; a który jednak pewna mgła tajemniczości okrywa. Dla tego mówiąc o nim, niepodobna nam tak dokładnego, ile byśmy pragnęli, dać objaśnienia, i samem tylko jego opisaniem ograniczyć się musimy.”

Z czasem, podobnie jak w innych krajach, dagerotypia w Polsce została wyparta przez inne techniki.

Oto galeria 5 ważnych zdjęć dagerotypowych w historii fotografii:

1. L’Atelier de l’artiste, dagerotyp z 1837 wykonany przez Louis’a Daguerre, uznany za pierwszy na świecie.

fot. Wikimedia Commons

fot. Wikimedia Commons

2. Ten ujęcie to również dzieło Louisa Daguerre, które zostało wykonane w 1838 lub 1839 roku i prezentuje pierwszy obraz fotograficzny człowieka. Pojawia się ruchliwa ulica, gdzie większość ludzi porusza się zbyt szybko, aby pozostawić wrażenie podczas 10-minutowej ekspozycji, jednak człowiek polerujący swoje buty w lewym dolnym rogu zatrzymał się wystarczająco długo, by być widocznym.

fot. Wikimedia Commons

fot. Wikimedia Commons

3. To zdjęcie z 1839 roku przedstawia pierwszą na świecie jasną fotografię człowieka, holenderski chemik Robert Cornelius wykonał fotografie siebie samego.

fot. Wikimedia Commons

fot. Wikimedia Commons

4. John William Draper wykonał pierwszy dagerotyp księżyca w 1839 lub 1840 z dachu w Nowym Jorku. Jego pierwsza próba nie była aż tak udana.

fot. io9.com

fot. io9.com

5. Najwcześniejsze znane zdjęcie z szesnastego prezydenta Ameryki było dagerotypem, zostało ono wykonane, gdy Lincoln miał 37 lata i był prawnikiem i kongresman zarazem – w miejscu, Springfield, Illinois.

fot. Library of Congress

fot. Library of Congress

Zainteresowanie dagerotypią skupiało się przede wszystkim na możliwości wykonywania portretów, ale nie ominęło także innych dziedzin.

Za każdą fotografią kryje się historia, nieprawdaż? Czy w Waszych domach zachowały się także dagerotypy? Jeśli tak opisz w kilku zdaniach historię danej fotografii prześlij na stories@myheritage.com! Cenne produkty MyHeritage czekają na Was!

źródło: wikipedia, mentalfloss.com