21 wskazówek dla historyków rodzinnych!
- Od Katie
Udostępnij
Zebraliśmy dla Was kilka porad, które być może pomogą Wam w odkrywaniu historii rodzin, niezależnie od tego, na jakim etapie jesteście!
- Rozpocznij. Wpisz imiona i nazwiska osób i informacje, które posiadasz.
- Rozmawiaj z żyjącymi krewnymi. Porozmawiaj z rodzicami, dziadkami, kuzynami, rodzeństwem, w szczególności ze starszymi krewnymi (zanim będzie za poźno), zapytaj o ich wspomnienia, z lat młodości, z wydarzeń historycznych w Polsce itd. Nie czekaj, to czasu, kiedy Twoi dziadkowie są za starzy i nie będą pamiętać już tych wydarzeń!
- Miej otwartą głowę. Pytaj o cokolwiek, co przyjdzie Ci do głowy. Nie pozwól, aby Wasza rozmowa toczyła się na zasadzie pytań, z odpowiedziami tak lub nie. Drąż temat, dopytaj, bądź ciekawy! Nie pozwól, aby historia nie została nie spisana, aby dziedzictwo Twojej rodziny nie zostało zachowane dla przyszłych pokoleń.
- Zorganizuj się. Zrób kopie wszystkich dokumentów i zdjęć, które znajdziesz. Wszystko nagrywaj. Ważne jest, aby robić stale logiczne zapiski i zachowywać wszystkie kontakty (rozmowy, rozmowy telefoniczne, emaile), odkrycia i daty.
- Bądź ciekaw swojego nazwiska. Twoje naziwsko może ujawnić Twoje pochodzenia. Sprawdź miejsca, w których urodzili się członkowie Twojej rodziny. Dzięki temu odkryjesz nowe informacje na temat Twojej rodziny, oraz czasy, w których żyli.
- Zdjęcia, zdjęcia. Przejrzyj odwroty starych zdjęć. Sprawdź widniejące tam zapisy. Wyjmij zdjęcia z ramek, jeśli to konieczne. Być może w ramce oprócz zdjęcia głównego, zostały zachowane inne zdjęcia. Zabierz je ze sobą na spotkanie rodzinne – zapewne członkowie rodziny opowiedzą Ci wiele na temat osób ze zdjęcia!
- Nie marnuj szans. Spróbuj skontaktować się z użytkownikami MyHeritage poprzez Smart Matches – co w wielu przypadkach prowadzi do odkrywania nowych inforamcji, zdjęć i historii rodzinnych.
- Nie oceniaj swoich przodków zbyt pochopnie. Czasy się zmieniają. Zapewne nasi przodkowie mieli powody ku prowadzeniu życia, jakie wówczas wiedli.
- Raz jeszcze – miej otwartą głowę. Bądź przygotowany na to, że być możesz spotkasz się wiele razy ze sprzecznymi informacji, do tych, które posiadałeś dotychczas. Nie poddawaj się zbyt szybko i pochopnie!
- Znajdź w sobie wrażliwość. Bądź ostrożny i ostrożnie przekazuj informacje, które mogą w jakiś sposób zranić któregoś z członków rodziny.
- Poproś o pomoc. Poproś innych historyków rodziny, aby dzielili się swoimi badaniami, aby dali Ci jakiś punkt zaczepienia.
- Nie przeskakuj zbyt szybko do konkluzji. Upewnij się, że sprawdziłeś wszelkie możliwe scenariusze, źródła zanim przejdziesz do konkluzji.
- Ufaj innym, ale weryfikuj. Nie wierz od razu wszystkiemu, co przeczytasz. Ludzie łączą się z innymi osobami w drzewie, mając dobre intencje, jednak nie zawsze połęczenia te są poprawne. Weryfikuj. Sprawdzaj informację, których nie jesteś pewien. Pomocne tutaj będzie sprawdzanie akt.
- Sprawdzaj daty. Upewnij się, że kolejność daty jest poprawna (dzień/miesiąc/rok) – tutaj w zależności od kraju, z któego pochodza akta i informacje. Upewnij się, że daty sa racjonalne. Na przykład, jeśli łączysz w drzewie matkę z dzieckiem, w chwili kiedy dziecko urodziło się, matka miała lat 60?
- Odwołuj się do kontekstu historycznego. Wydarzenia takie, jak klęski żywiołowe, wojny, sytuacja polityczna i gospodarcza kraju itp. są i były najczęstszym motywem migracji ludności. Na przykład, wyobraź sobie co stało się z Twoją rodziną, kiedy Napoleon dokonał inwazji na Europę, czy kiedy w danym czasie, kraju panowała epidemia cholery?
- Sprawdzaj, przeglądaj. Pod czasu do czasy przeglądaj i sprawdzaj informacje, które udało Ci się zebrać. Niekiedy, podczas takie sprawdzania, pojawiają się nam nowe pomysły.
- Bądź wytrwały. Nie poddawaj się i bądź wytrwały.
- Bądź cierpliwy. Genealogia to niekończący się proces. Badź cierpliwy i nie zniechecaj się, jeśli w danym czasie nie uda Ci się odnaleźć pożądanej informacji. Nigdy nie wiesz, kiedy jakaś nowa, ekscytująca wskazówka pojawi się – każda, nawet najmniejsza wskazówska może prowadzić do większego odkrycia.
- Dziel się historią swojej rodziny. Dziel się swoimi odkryciami, zafascynuj innych historią Twojej rodziny!
- Przekaż dalej. Pomóż innym w ich badaniach. Nie trzymaj swoich odkryć zamkniętych pod kluczek. Świat to tzw. „globalna wioska“ i wszyscy ludzie, gdzieś, w różnych zakątkach świata mają swoje korzenia, rodziny.
- Ponad wszystko inne, ciesz się z odkryć. Czerp radość z odkryć!
Jaką radą dla innych do odkrywania historii rodzin chciałbyś się podzielić? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.