5 Aktywności, które zainspirują dzieci do pokochania historii rodzinnej

Komentarze

Historia rodzinna jest niesamowitym sposobem na znalezienie znaczenia swojego życia i wzmocnienie więzi zarówno z żyjącymi przodkami, jak i połączenie się z tymi już nieżyjącymi – historia rodzinna i jej odkrywanie nie jest przypisana jednak tylko dorosłym. 

Badania wskazują, iż dzieci, które znają historię rodziny, mogą odnosić korzyści z tej wiedzy na przyszłość. Do pozytywów tych można zaliczyć odporność, poczucie bezpieczeństwa, zdolność samokontroli, i większą zdolność do łagodzenia skutków stresu. Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, dziadkiem, nauczycielem, czy przyjacielem, możesz pomóc dzieciom doświadczać tychże korzyści.  

Poniżej przedstawiamy 5 aktywności, które mają na celu zaangażowanie dzieci w historię rodziny. Wszystkie te pomysły mogą być modyfikowane lub zmieniane w zależności od wieku dziecka i stylu nauki.

1. Przeprowadź wywiad z krewnymi 

“Życie, które nie zostało udokumentowane, to życie, o którym pamięć zaginie w przeciągu jednego lub dwóch pokoleń.” (Dennis Neuenschwander) 

Zachowywanie rozmów z krewnymi może stać się pomocne dla przyszłych pokoleń; które być może zechcą wyciągnąć wnioski z historii swoich przodków. Czas spędzony na rozmowach z dziadkami lub jakimkolwiek członkiem rodziny jest pięknym doświadczeniem wzmacniającym więzi, który stworzy cenne wspomnienia dla wszystkich zainteresowanych. 

Odkrywanie historii rodziny z dziecmi

Kiedy włączysz dzieci w proces wywiadu z krewnymi, i pozwolisz im prowadzić rozmowę w przeważającej mierze, sprawisz że więź pomiędzy dzieckiem a rozmówcą stanie się jeszcze silniejsza, a one zapewne zapamiętają tę chwilę na długo, długo. 

Oto kilka sugestii dotyczących pomocy dzieciom w przeprowadzaniu rozmów o historii rodzinnej z krewnymi: 

  • Zapytaj ich, z którym dziadkiem lub członkiem rodziny chcą przeprowadzić wywiad. Możesz zasugerować rozpoczęcie od najstarszego członka rodziny lub dziadka, z którym są najbliżej. 
  • Pomóż dziecku zrobić listę pytań, które chce zadać i które go ciekawią. Zainteresowania dziecka mogą być pomocne przy zadawaniu pytań. Jeżeli Twoje dziecko kocha zwierzęta, niech zapyta dziadka o zwierzęta, które miał przez całe życie lub spotkania ze zwierzętami. Jeśli Twoje dziecko jest zainteresowane gotowaniem, może zapytać o przepisy rodzinne lub wspomnienia związane z jedzeniem. Aby zachować prostotę dla małych dzieci, mogą one zapytać o ulubione rzeczy dziadka (Jakie jest twoje ulubione jedzenie, książka, lody, piosenka itp.) Niektóre dzieci mogą zechcieć zapisać pytania na karteczkach lub na liście do wykorzystania podczas rozmowy.
  • Zdecyduj, jak nagrać wywiad. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi jeszcze pisać, może narysować odpowiedź, której udzielają mu dziadkowie podczas nagrywania dźwięku. Starsze dzieci mogą nagrać wywiad na wideo i zamienić go w film, lub zamienić odpowiedzi w książkę, którą można podzielić się z członkami rodziny.
  • Ustal czas trwania rozmowy. W przypadku małych dzieci rozmowa nie powinna być dłuża niż jedno lub dwa pytania. Starsze dzieci zachowują koncentrację przez 30 minut do 1 godziny. Ważne jest, aby być elastycznym i zapytać, jak długo osoba przesłuchiwana jest w stanie lub chce kontynuować rozmowę. Jeśli dziecko ma jeszcze dodatkowe pytania do zadania po upływie wyznaczonego czasu, należy ustalić czas lub termin na dalszą rozmowę.

Więcej szczegółów na temat sposobu przeprowadzania wywiadów z rodziną znajdziesz w tym artykule: Jak przeprowadzić wywiad z Twoimi krewnymi.

2. Utwórzcie drzewo rodzinne

Tworzenie drzewa genealogicznego z dziećmi może im pomóc w wizualnym zrozumieniu, tego iż są częścią czegoś większego, aniżeli oni sami.

  • Dla dzieci w wieku poniżej lat 6, utwórz 3-pokoleniowy wykres (kliknij, aby wydkrukować PDF), jak poniżej: 
  • Dzieciom w wieku od 7 do 12 lat może spodobać się kolorowy wykres promienisty z nieco większą ilością pokoleń. Kolory pomogą ich zapamiętać linie pokoleniowe w rodzinie. 
  • Nieco starszym dzieciom do gustu przypaść może wykres rodowodowy z nieco większą ilością informacji, takich jak daty i miejsca urodzeń, zgonów, i zawarcia małżeństw. Informacje, które zobaczą lub wypełnią na swojej karcie rodowodowej, prawdopodobnie wzbudzą ich ciekawość i zainspirują do głębszych poszukiwań i dowiedzenia się więcej.

Kiedy uda Wam się już ukończyć wykres, zawieście go w jakimś widocznym miejscu w domu, na przykład w ich pokoju, tak by mogli oglądać go regularnie. Zobaczenie ich drzewa genealogicznego pomoże im poskładać kawałki pokoleniowej układanki. Drzewo dostarcza dzieciom wizualny obraz, który pozwala im zobaczyć przodków w jednym miejscu i wizualizować, jak są oni połączeni. MyHeritage sprawia, że łatwo jest wydrukować wykres drzewa genealogicznego.

3. Rozwiążcie zagadkę

Kiedy zaprezentujesz dziecku jakąś rodzinną zagadkę historyczną, dzieci mogą okazać się wspaniałymi, małymi detektywami. Wykażą się krytycznym myśleniem, czy umiejętnościami rozwiązywania problemów. Zagadka może obejmować na przykład odnalezienie nazwisk przodków Twoich rodziców, miejsca zamieszkania, daty urodzenia, zgonu, czy zawarcia małżeństwa. Pomocne może być przekazanie dziecku tajemnicy, którą już rozwiązaliście, aby mogło przejść przez ten sam proces; uprzednio rozwiązując tę zagadkę upewnicie się, że jej rozwiązanie z Waszą pomocą będzie pełne sukcesu.

MyHeritage oferuje Smart Matches™ do drzewa genealogicznego, dzięki któremu możesz znaleźć inne osoby, które posiadają przodka wspólnego z Tobą, i zgromadzić informacje z innych drzew genealogicznych. Właściciele innych drzew mogą posiadać właśnie tę informację, której szukałeś przez dłuższy czas. Dzieci mogą przeglądać z Tobą również Record Matches, który sugeruje dane historyczne z informacją o Twoim przodku. 

Razem możecie zdecydować, czy zaproponowana osoba, czy akta są właściwe dla Twojego drzewa, po czym wspólnie możecie dodać tę informację. MyHeritage oferuje ponad 12 miliardów danych historycznych. Smart Matches™, Record Matches, i przeszukiwanie ich danych może Wam pomóc wspólnie rozwiązać zagadki rodzinne. 

4. Zaplanujcie spotkanie rodzinne

Spotkania rodzinne wzmacniają więzi rodzinne, i dają możliwość do dzielenia się wspomnieniami i historiami. 

To wspaniała okazja, aby dzieci poznały nowych członków rodziny, lub spotkały się z osobami w rodzinie, których nie widzą często. Spotkanie rodzinne może okazać się tak proste, jak rozmowa na Skype, lub tak wyszukane jak przedłużona podróż do miejsca, gdzie mieszkają inni członkowie rodziny.

Ważne, abyśmy pamiętali, iż spotkania rodzinne nie są przeznaczone tylko dla starszych członków rodzinnych. Zaangażuj dzieci i pozwól im zaplanować zajęcia i gry, które zaciekawią ich rodzinną historią. 

Oto niektóre pomysły na gry: 

  • Rodzinne bingo: Na tablicy zawieś imię i nazwisko, lub zdjęcie członka rodzinnego, następnie jedna osoba naśladuje danego członka rodziny, tak by inni mogli odgadnąć, kim on jest.
  • Stwórzcie skecz: Zmień historię rodzinną w skecz, zapraszając dzieci na przedstawienie. Możesz go również nagrać, aby później obejrzeć i podzielić się nim z rodziną.
  • Przebierzcie się: Ubierzcie się w staromodne ubrania i zróbcie zabawne zdjęcia.

5. Polowanie na fotografię

Dzieci mogą zapytać członków rodziny (dziadków, rodzeństwo dziadków, rodziców, ciocie, wujków, kuzynów) o stare zdjęcia rodzinne, które oni posiadają. 

Im więcej osób zostanie zapytanych, tym więcej zdjęć zapewne dzieci otrzymają. Poproście o kopie fizyczne lub wirtualne. 

MyHeritage’s Photo Discoveries™ funkcja umożliwia również znalezienie zdjęć rodzinnych, których być może nigdy wcześniej nie widziałeś, a które zostały załadowane na stronę przez odległego krewnego. 

Kiedy dzieci natrafiają na czarno-białe zdjęcia, mogą skorzystać z MyHeritage In Color™, automatycznego narzędzia kolorowania czarno-białych zdjęć. Dodanie koloru do czarno-białego zdjęcia ożywia je. Obiekty na zdjęciach wydają się bardziej realne i obecne. Dzieci mogą również zacząć zauważać szczegóły, które były trudne do dostrzeżenia, gdy zdjęcie było czarno-białe.

Ten post został napisany oryginalnie w języku angielskim przez Shenley Puterbaugh – założycielkę Inspire Family History. Odwiedź InspireFamilyHistory.com i śledź „Inspire Family History” na Facebooku i Instagramie, aby uzyskać więcej wspaniałych wskazówek na temat inspirowania swoich dzieci do pokochania historii rodziny.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony