

Informacje o ciąży w życiu przyszłych rodziców to prawdziwa rewolucja. Wszystko zaczyna się od tego jak i czy jesteśmy już gotowi, aby stać się rodzicami. Często nie jest to takie łatwe, mamy pełno obaw i zadajemy sobie różne pytania: czy będę dobrą mamą, czy będę dobrym tatą, czy mogę zapewnić dziecku godną przyszłość? Jeśli nie odpowiemy TAK w głębi nas nie możemy starać się o dzidziusia. Obawy będą zawsze jednak trzeba się starać się, aby było jak najlepiej jeśli chodzi o zapewnienie dziecku warunków gdyż nie zawsze jest tak jakbyśmy tego chcieli. Choć zdrowie dziecka to priorytet, sytuacja się komplikuje, gdy w grę zaczyna wchodzić płeć maleństwa. W tym wypadku nie wszyscy rodzice są zgodni w szczególności jeśli jest to pierwsze dziecko w rodzinie.
Różowy, czy niebieski? Jaką płeć dziecka preferujemy?
Genetyka rządzi się swoimi prawami. Biologiczna płeć jest definiowana już w momencie poczęcia, z czego najczęściej nie zdajemy sobie sprawy. Z 46 chromosomów, które są obecne w ludzkim genomie, 45 jest takich samych u mężczyzn i kobiet. Różnice płciowe determinuje obecność lub brak tego ostatniego – chromosomu Y w zygocie.
W 2001 roku OBOP zbadał preferencje Polaków odnośnie płci dziecka. Wówczas ponad połowa badanych odpowiedziała, że płeć dziecka nie ma znaczenia. Zaledwie 22 proc. zdecydowałoby się na chłopca i jedynie 19 proc. na dziewczynkę. O synu częściej marzą mężczyźni. Co więcej prawie połowa badanych uznała, ze płeć nie ma wpływu na wychowanie.
Alternatywnie w rodzinach, w których jest dużo chłopców w większości oczekuje się potomka płci żeńskiej, natomiast gdy jest dużo dziewczynek oczekuje się potomka męskiego. Wiem coś o tym, jest nasz szósta rodzeństwa, 5 dziewczyn i jeden chłopak – szósty, możecie sobie wyobrazić jaka ulga dla rodziców gdy w końcu jako szósty urodził się chłopczyk, a nie dziewczynka. Zastanawiający jest też fakt, że w mojej rodzinie jest tylko dwóch potomków, którzy zachowają nazwisko nazwisko moich dziadków po stronie ojca – mój brat i kuzyn, reszta same kobiety i może ich potomkowie jeśli będą płci męskiej, jako, że w rodzinie nadaje się nazwisko męża po ślubie.
Rafał Filipowski przedstawiciel polskiego dystrybutora Intelligender Test mówi, że statystki w Polsce pokazują, że szansa na urodzenie męskiego potomka w Polsce jest większa. Na każde 100 dziewczynek rodzi się 105 chłopców. Mimo to coraz więcej rodziców chce jak najwcześniej poznać płeć swojego dziecka. Decydują o tym głównie uwarunkowania ekonomiczne i możliwość odpowiedniego przygotowania do narodzin potomstwa pod katem określonej płci.
Z biegiem lat preferencje Polaków odnośnie płci dziecka nie ulegają zasadniczym zmianom. W 2006 roku podobne badania przeprowadził Instytut Badania Opinii RMF. Płeć dziecka nie miała znaczenia dla prawie 43 proc. badanych. 31 proc. respondentów zdecydowałoby się na potomka płci męskiej, nieco ponad 25 proc. na potomka płci żeńskiej.
Z czego wynikają preferencje odnośnie płci dziecka? Powodów jest wiele. Wśród tych najczęściej spotykanych wymienia się uwarunkowania genetyczne, czyli próbę uniknięcia chorób dziedzicznych wiążących się z określoną płcią dziecka. Równie częste są uwarunkowanie psychologiczne, jak silna potrzeba posiadania własnej „kopii” tej samej płci. W wypadku posiadania dwójki dzieci większość marzy, aby miały różną płeć. Kolejne to uwarunkowania społeczne. Dla wielu rodzin męski potomek pozostaje jest określany przez pryzmat silniejszej pozycji społecznej i ekonomicznej. Niegdyś królowe dążyły, by urodzić potomka płci męskiej – następcę tronu, który zapewni przychylność narodu.
A jak jest dzisiaj? Może podzielicie się komentarzami z nami na ten temat? Przykłady możecie opierać o swoje doświadczenia i rodziny.
źródło: we-dwoje.pl
sroka
3 lutego, 2012
ZDROWE!płeć dla mnie nie miała znaczenia.Mam córkę i jestem szczęśliwa.Mam wnuka i też jestem szczęśliwa