Efekt babci: Jak bardzo babcie są niezbędne dla przetrwania ludzkiej rasy

Efekt babci: Jak bardzo babcie są niezbędne dla przetrwania ludzkiej rasy

Komentarze

Nie ulega wątpliwości, że dziadkowie odgrywają w naszym życiu szczególną rolę – zwłaszcza nasze babcie. Od zarania dziejów dziadkowie aktywnie angażują się w wychowanie swoich wnuków. Ci z nas, którzy mieli szczęście poznać swoich dziadków, często mają po nich bardzo dobre wspomnienia.

Jednak według antropologa Kristen Hawkes, rola babci może być bardziej istotna, niż nam się wydawało.

Hipoteza babci

Kristen Hawkes to badaczka z Uniwersytetu w Utah, która postanowiła rozwiązać zagadkę ewolucji: dlaczego kobiety żyją długo po menopauzie?
Żywotność większości innych żywych istot zazwyczaj nie rozciąga się bardzo daleko poza lata rozrodcze. Płodność mężczyzn spada po 45. roku życia, ale technicznie rzecz biorąc, mogą oni jeszcze płodzić dzieci. Charlie Chaplin i Mick Jagger zostali ojcami w wieku 73 lat. Kobiety tracą jednak zdolność do rodzenia dzieci w wieku około 50 lub 60 lat. Dr Hawkes chciała dowiedzieć się następującego: co zyskał nasz gatunek, z punktu widzenia ewolucji, z posiadania tak wielu starszych kobiet, które mogły z łatwością żyć 30, 40, a nawet 50 lat po tym, jak przestały być płodne?
W ramach swoich badań Dr. Hawkes pojechała do Tanzanii, aby zaobserwować życie rdzennych mieszkańców Hadza. Hadza prowadzi tradycyjny tryb życia myśliwych i zbieraczy, podobnie jak nasi przodkowie sprzed tysięcy lat. Dr Hawkes zauważyła, że zdrowie małych dzieci Hadza jest skorelowane z wysiłkami ich matek w zakresie karmienia – z wyjątkiem sytuacji, gdy matka opiekowała się niemowlęciem. W tym przypadku zdrowie dziecka było skorelowane nie z sukcesem karmienia jego matki, ale z sukcesem karmienia jego babci. Innymi słowy, to właśnie starania babci o pomoc w karmieniu i opiece nad starszym rodzeństwem małego dziecka zapewniały zdrowie całej rodziny.

Dr Hawkes zaobserwowała podobne zjawisko w innych plemionach myśliwych-zbieraczy i rozwinęła coś, co nazwała „hipotezą babci”: teorię, że babcie są niezbędne do przetrwania gatunku, ponieważ pomagają matkom opiekować się większą liczbą dzieci, które rodzą się w stosunkowo krótkich odstępach czasu. Babki, które żyły dłużej, mogły pomóc swoim córkom wychowywać więcej dzieci, dlatego też dzięki selekcji naturalnej kobiety, które żyły po menopauzie, stały się bardzo powszechne wśród ludzi.

W październiku 2012 r. dr Hawkes wraz z kolegami Peterem Kimem i Jamesem Coxworthem opublikowała fascynujące badanie, które wspiera jej teorię za pomocą modelu matematycznego. Badacze zastosowali koncepcję menopauzy i babci do struktury społecznej hipotetycznego gatunku szympansów i odkryli, że w ramach symulacji komputerowej sam efekt babci podwoił żywotność gatunku w ciągu mniej niż 60 000 lat.

Od jagód w lesie po lody na placu zabaw

Jednak czy ten efekt odnosi się jeszcze do bardziej nowoczesnego stylu życia? Inni badacze zgłębiali to pytanie. W 2008 roku Rebecca Sear i Ruth Mace, antropologowie z Londynu, opublikowali przegląd 45 badań badających rolę krewnych w przetrwaniu dziecka i pokazali, że większość badań badających rolę współczesnych babć wskazuje, że mają one pozytywny wpływ na długowieczność ich wnuków.

Dla wielu osób, które posiadają babcie w swoim życiu, wyniki te nie są zaskoczeniem. Wychowywanie małych dzieci jest całkowicie wyczerpujące, zwłaszcza opieka nad kilkoma dziećmi, które są jeszcze małe i zależne od swoich rodziców. Dr Sear i Dr Mace na początku swojej recenzji stwierdzają, że „przedłużony okres zależności w dzieciństwie i krótkie przerwy między porodami oznaczają, że ludzkie matki muszą opiekować się kilkoma zależnymi dziećmi jednocześnie. Większość antropologów ewolucyjnych zgadza się obecnie, że jest to zbyt duże obciążenie energetyczne dla matek, aby poradziły sobie same i że muszą one otrzymywać pomoc od innych krewnych, dzieląc się trudem wychowania dzieci”.

Być może w dzisiejszych czasach babcie nie muszą szukać jagód w lesie dla naszych maluchów, ale kiedy babcia wkracza na plac zabaw, żeby zabrać malucha na lody, żeby jego mama i nowe dziecko mogły się zdrzemnąć – to w dzisiejszych czasach zapewne „ratuje życie”. W bardziej tradycyjnych społeczeństwach, w których kobiety mają tendencję do posiadania większej liczby dzieci w krótszych odstępach czasu, bardzo często zdarza się, że te młode matki mieszkają w pobliżu swoich własnych matek i polegają na ich pomocy w regularnych odstępach czasu.

Inna więź

Relacja między babcią a wnukiem jest zazwyczaj zupełnie inna niż ta między matką a dzieckiem: mniej napięta, prostsza, pełna komfortu i prostej miłości. Dr Hawkes jest cytowana w Smithsonian jako twierdząca, że babcie mogły przyczynić się do powstania większych mózgów i cech społecznych unikalnych dla człowieka. „Jeśli jesteś szympansem, gorylem lub orangutanem, to Twoja mama myśli tylko o Tobie” – mówi. „Ale jeśli jesteś ludzkim dzieckiem, jeśli Twoja mama ma inne dzieci, o które się martwi, a to oznacza, że ma to na Ciebie wpływ – którego nie było na żadnej innej małpce – aby znacznie bardziej aktywnie ją zaangażować: „Mamo! Zwróćcie na mnie uwagę!”… Babcia dała nam taki rodzaj wychowania, który uczynił nas bardziej zależnymi od siebie społecznie i skłonnymi do angażowania siebie nawzajem”.

Należy zauważyć, że hipoteza babci nie jest ostateczna, a są uczeni, którzy się temu sprzeciwiają. Niektórzy uważają, że ludzkie samice żyją po latach rozrodczych nie dla dobra swoich wnuków, ale dla dobra swoich własnych dzieci, ponieważ ludzkie młode wciąż wymagają aktywnego zaangażowania przez wiele lat w porównaniu z innymi gatunkami. Nazywają tę teorię „hipotezą matki”. Jednak model matematyczny opublikowany przez dr Hawkes i jej współpracowników w październiku 2012 r. silnie wspiera hipotezę babci.

Czy wprowadziłeś już wszystkie informacje o swojej babci do drzewa genealogicznego MyHeritage? Nigdy nie wiesz, jakie odkrycia na temat jej pochodzenia czekają na Ciebie na MyHeritage. Zacznij budować swoje drzewo genealogiczne już dziś!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Grażyna


    25 września, 2020

    Bardzo cenne spostrzeżenie i to prawda ze babcie są po prostu niezbędne w naszym życiu .Teraz sama już jestem babcia 2 wspaniałych wnucząt i ciagle mam niedosyt i zbyt mało czasu który im daje do dyspozycji