Gry i zabawy naszych przodków

Gry i zabawy naszych przodków

Nasi przodkowie, nie mając telewizji ani komputerów, poświęcali więcej czasu niż my na różnego rodzaju gry i zabawy towarzyskie. Jak bawili się nasi dziadkowie, pradziadkowie gdy byli małymi dziećmi?

Gra w ciuciubabkę

Jedno dziecko zostaje ciuciubabką, której zasłania się oczy. Pozostałe dzieci otaczają ciuciubabkę, która na hasło „łap nas!” dąży do złapania jednego z uczestników gry nie odsłaniając swoich oczu, starając się kierować tylko dochodzącymi głosami.

Istnieje także odmiana, której zadaniem ciuciubabki jest złapanie wszystkich pozostałych uczestników zabaw.

Gra w Kluchy

Wybierana jest jedna osoba która rzuca piłką w górę i wymawia imię jednej z bawiących się osób. Wymieniona osoba musi złapać piłkę, a reszta ucieka. Gdy piłka zostanie złapana ta osoba mówi STOP, wszyscy się wówczas zatrzymują. Osoba z piłką może wykonać tylko trzy kroki i musi rzucić w swojego kolegę/koleżankę. Osoba która zostanie trafiona ma tak zwaną KLUCHĘ, lecz gdy nie trafi osoba rzucająca ma kluchę. Gdy ktoś uzbiera trzy kluchy mówi reszcie zawodników na jaką literę ma być jego przezwisko które jest na czas zabawy. Wymyśla się cztery przezwiska, następnie posiadacz kluch wybiera odpowiedź A, B, C lub D. Przy rzucaniu można mówić jego imię lub przezwisko.

Gra w Berka

Są dwa rodzaje berka: zwykły i kucany berek. Wybiera się osobę goniącą, gdy ona/on kogoś złapie goni osobę, którą dotknięto a ona/on goni kogoś następnego. Kucany berek różni się tym, że gdy ktoś kuca nie można go złapać.

Gra w Klasy

Na ziemi rysuje się kolejno w pionie: 1, 2, 3 , X,  6, 7 i koło podzielone na pół z 9 i 10, obok x rysujemy 4 oraz 5. Wszystkie cyfry napisane są w kwadratach. Następnie dla każdego uczestnika zabawy jest jeden kamyk. Rzuca nim się kolejno na cyfry w porządku od 1 do 10. Na początek wyrzuca się 1, później osoba która wyrzuciła skacze na jednej nodze po polach omijając 1, gdy wraca zatrzymuje się na 2 i zbiera kamień i skacze na 1, a następnie na miejsce rozpoczęcia czyli START. Rzuca się kamykami aż do 10.

Gra w kolory

Uczestnicy zabawy stają w rozsypce, jedna osoba rzuca piłkę do drugiej druga zaś do trzeciej i tak dalej… Podczas rzucania mówi się  kolor, gdy wymówi eis czarny lub biały, a ktoś ją złapie klęka na kolanie, gdy złapie niewłaściwy kolor drugi raz klęka na obu kolanach, gdy trzeci raz może łapać tylko jedną ręką, jak złapie odpowiedni kolor może podnieść się o jeden poziom.

Gra w kopertę

Rysujemy na ziemi figurę w kształcie koperty, kładziemy płaski kamyk na pierwszym polu, skaczemy na jednej nodze, a drugą musimy przesuwać kamyk z pola na pole, uważając, aby kamyk nie zatrzymał się na linii dzielącej pola, gdyż taka sytuacja oznacza skuchę i utratę kolejki. Kiedy uda nam się drugi etap gry, który polega na rzuceniu kamyka na drugie pole, robimy dokładnie to samo, co w pierwszym etapie. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zaliczy wszystkie pola po kolei. Każdy etap gry to wyższy poziom trudności, ponieważ coraz dalej należy rzucić kamyk, a to jest naprawdę trudne i trzeba utrzymać równowagę skacząc na jednej nodze z pola na pole.

Państwa-miasta

Rodzaj gry towarzyskiej polegającej na wyszukiwaniu słów z różnych dziedzin rozpoczynających się na zadaną literę. Gra jest przeznaczona dla uczestników w liczbie od trzech do kilkunastu. Każdy uczestnik gry powinien być zaopatrzony w następujące rekwizyty: kartka papieru z narysowaną tabelką do kilku kolumn. Kolumny tabelki powinny być zatytułowane nazwami poszczególnych kategorii, np.: państwo, miasto, zwierzę, roślina, rzecz, imię, rzeka, góra, sławny człowiek, zawód. Dla każdego gracza długopis, ołówek lub inny przyrząd do pisania. Osoba wybrana mówi po cichu alfabet – a jeden z uczestników STOP – wówczas zabawa zaczyna się na tę literę, pierwsza osoba która skończy uzupełniać tabelę odlicza do 10 – i zaczyna się porównywanie nazw wpisanych – osoba, która ma wszystkie pola uzupełnione wygrywa – oraz liczy się kolejność ukończenia.

W dzisiejszych czasach część z powyższych gier i zabaw się zachowała, jednakże w dobie XXI wieku są one mniej wykorzystywane. Tutaj możecie zobaczyć pozostałe gry naszych dziadków!

Jaka była Wasza ulubiona gra w dzieciństwie? Jaką możecie dodać do tej listy? Czy znacie jeszcze jakieś inne gry naszych przodków w tym także dziadków?