Imigracje do Ameryki: Dziedzictwo Castle Garden i Ellis Island

Imigracje do Ameryki: Dziedzictwo Castle Garden i Ellis Island

Poniższy artykuł został napisany przez Jamesa L. Tannera, doświadczonego genealoga i badacza. 

Szacuje się, że pomiędzy 1855 a 1954 rokiem, aż 20 milionów – a nawet więcej imigrantów przybyło do Stanów Zjednoczonych i opuściło stacje obsługi imigrantów w Castle Garden i na Ellis Island. Przepłynięcie obok Statuy Wolności stało się częścią ich imigracyjnego doświadczenia w 1886 roku, kiedy to statua została poświęcona. 

Castle Garden (domena publiczna)

Castle Garden (domena publiczna)

Pierwotny budynek Castle Garden był fortem wojskowym zbudowanym w latach 1808-1811. Początkowo nosił nazwę West Battery, a czasami nazywano go również Southwest Battery. W 1815 roku West Battery została przemianowana na Castle Clinton, obecną oficjalną nazwę, na cześć burmistrza Nowego Jorku DeWitta Clintona, który ostatecznie został gubernatorem Nowego Jorku. Teren, na którym znajduje się budynek Castle Garden nazywany jest „The Battery”. Castle Garden lub Castle Clinton stał się głównym punktem wjazdu imigrantów do Stanów Zjednoczonych od 3 sierpnia 1855 roku do 18 kwietnia 1890 roku. Jednakże, Ellis Island nie została otwarta aż do 1892 roku i przez te dwa lata imigranci byli obsługiwani przez U.S. Barge Office na barce U.S. Customs Barge zakotwiczonej przy The Battery. To, co pozostało z oryginalnego budynku jest obecnie częścią Castle Clinton National Monument i jest zarządzane przez National Park Service. Oryginalne akta imigracyjne są przechowywane przez Narodowe Archiwum Stanów Zjednoczonych i Administrację Rejestrów. 

Pierwsza Stacja Imigracyjna na Ellis Island, zbudowana w 1892 roku i zniszczona w 1897 roku (domena publiczna)

Pierwsza Stacja Imigracyjna na Ellis Island, zbudowana w 1892 roku i zniszczona w 1897 roku (domena publiczna)

Budowa stacji imigracyjnej na Ellis Island rozpoczęła się w 1890 roku, a stacja została otwarta 1 stycznia 1892 roku. Pierwszą imigrantką, która przeszła przez nowo otwartą stację była Annie Moore, 17-letnia dziewczyna z Cork w Irlandii. Oryginalny budynek został zniszczony przez pożar 15 czerwca 1897 roku, podczas którego przepadło ponad 1,5 miliona rekordów. 

Druga Stacja Imigracyjna Ellis Island (otwarta w 1900 r.) zdjęcie z 1905 r. (domena publiczna)

Druga Stacja Imigracyjna Ellis Island (otwarta w 1900 r.) zdjęcie z 1905 r. (domena publiczna)

Natychmiast po pożarze rozpoczęto budowę nowego budynku, który został otwarty 1 stycznia 1900 roku. W pierwszym dniu przyjęto 2,251 imigrantów, a w pierwszym roku prawie 450,000. Niektóre z najwcześniejszych rekordów zostały utracone w pożarze, który zniszczył pierwszy budynek Ellis Island, jak również około 1,5 miliona rekordów imigrantów od 1 stycznia 1892 do 15 czerwca 1897, ale miliony ocalałych rekordów imigracyjnych są skarbnicą informacji dla badań genealogicznych. 

Wielu badaczy genealogicznych ma linie genealogiczne, które kończą się na imigrantach. Nauka o tym, jak znaleźć zapisy imigracyjne jest dobrym pierwszym krokiem do odkrycia swoich przodków – imigrantów.

Podstawowa terminologia dotycząca badań nad imigrantami

Istnieje kilka ważnych terminów, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem poszukiwań. Poniżej znajduje się krótka lista tych terminów. Szerszą listę terminów imigracyjnych można znaleźć w: Glossary of Common Legal Terms. 

Imigrant: Ogólny termin odnoszący się do osób, które wjeżdżają do danego kraju w celu pozostania w nim przez dłuższy czas. 

Emigracja: Opuszczenie kraju ojczystego w celu osiedlenia się w innym kraju. 

Imigracja: Międzynarodowy ruch osób do kraju docelowego, którego nie są mieszkańcami lub w którym nie posiadają obywatelstwa, w celu osiedlenia się jako stali mieszkańcy lub naturalizowani obywatele.

Naturalizacja: Proces, w wyniku którego osoba urodzona za granicą staje się obywatelem Stanów Zjednoczonych. 

Lista pasażerów statku: Lista sporządzona przez przedsiębiorstwo żeglugowe, zawierająca informacje na temat rejsu, w tym nazwę statku i nazwisko kapitana, port wejścia na pokład i port przybycia oraz datę przybycia. Informacje o pasażerach obejmowały imię i nazwisko, wiek, płeć, zawód, kraj pochodzenia, miejsce docelowe oraz okoliczności śmierci podczas rejsu, w danych przypadkach. Informacje te były wymagane po uchwaleniu w Stanach Zjednoczonych prawa zwanego Steerage Act z 1819 r. 

Manifest statku: Manifest, manifest celny lub dokument ładunkowy to dokument zawierający wykaz ładunku, pasażerów i załogi statku. Manifest może zawierać te same lub inne informacje, które znajdują się na liście pasażerów. 

Wyszukiwanie informacji imigracyjnych

Pierwsze ogólne przepisy imigracyjne w Stanach Zjednoczonych zostały uchwalone w 1882 r., a w latach 1900 przepisy imigracyjne stawały się coraz bardziej restrykcyjne. W związku z tym, poszukiwanie imigrantów staje się coraz trudniejsze w miarę cofania się w czasie. Jednakże, zapisy pasażerów przybywających do Nowego Jorku i innych miejsc zaczęły się znacznie wcześniej, nawet w 1500 roku. Zapisy te są ogólnie znane jako „zapisy przyjazdu pasażerów” i mogą dostarczyć informacji dla badań genealogicznych, które obejmują następujące dane:

  • Narodowość i miejsce urodzenia danej osoby
  • Nazwa statku i data wjazdu do Stanów Zjednoczonych
  • Wiek, wzrost, kolor oczu i włosów
  • Zawód
  • Miejsce ostatniego zamieszkania
  • Nazwisko i adres krewnych, do których dołączą w USA.
  • Suma przewożonych pieniędzy, itp.

Archiwum Narodowe Stanów Zjednoczonych posiada specjalistyczną, umożliwiającą przeszukiwanie bazę danych z 604,596 osobami, które przybyły do Portu Nowy Jork w latach 1846-1851. sprawdź Access to Archival Databases (AAD). Ta baza danych zawiera 604,596 rekordów w sekcjach poświęconych imigrantom, którzy identyfikowali się jako pochodzący z Niemiec lub „niemieckiego” stanu, miasta lub regionu, Rosji, Włoch i Irlandii. Archiwum Narodowe mają również kilka stron internetowych poświęconych tematyce imigracyjnej. Sprawdź Rekordy imigracyjne. 

Na stronie internetowej Castle Garden znajduje się bezpłatna baza danych z możliwością [przeszukiwania, która zawiera wpisy dotyczące 10 milionów imigrantów od 1830 do 1892 roku, czyli do roku otwarcia Ellis Island. Baza danych, którą można przeszukiwać według nazwiska pasażera, zawiera informacje takie jak wiek, płeć, umiejętność czytania i pisania, zawód, kraj pochodzenia, port zaokrętowania, datę przybycia do Nowego Jorku i nazwę statku. Sprawdź http://www.castlegarden.org/

Ponadto, Ellis Island posiada bazę danych z możliwością wyszukiwania online, która została stworzona przez Fundację Statua Wolności/Ellis Island i zawiera informacje o 22,5 milionach osób przybyłych do Nowego Jorku w latach 1892-1924. Rejestracja jest wymagana, ale bezpłatna, i można przeglądać zeskanowane obrazy rzeczywistych manifestów pasażerskich. Można również zakupić kopie obrazów za pośrednictwem strony. Zobacz https://heritage.statueofliberty.org/passenger.

Badanie przodka imigranta na MyHeritage

Wiele z dużych, internetowych stron genealogicznych posiada bazy danych, które zawierają informacje o imigrantach lub listy pasażerów. MyHeritage posiada ogromną kolekcję zawierającą miliony rekordów dotyczących imigracji i podróży. Aby uzyskać bezpośredni dostęp do tych rekordów, kliknij na zakładkę Badania znajdującą się na górze stron i wybierz Katalog kolekcji.

Następnie, po lewej stronie ekranu, wybierz „Imigracja i podróże”, a zobaczysz listę tego, co jest obecnie dostępne. W momencie pisania tego artykułu, było 57 kolekcji z ponad 181 milionami rekordów. 

Pierwsza kolekcja to Ellis Island and Other New York Passenger lists, 1820-1957, i zawiera osoby, które przybyły do trzech znanych stacji obsługi imigrantów: Castle Garden (1855-1890), Barge Office (1890-1892) i Ellis Island (1892-1957). 

Jak odnaleźć przodka imigranta korzystając z tej pomocnej kolekcji?

Może wydawać się oczywiste, że wystarczy poszukać nazwiska imigranta w kolekcji, ale rzeczywistość nigdy nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Ogólną zasadą poszukiwania informacji o imigrancie jest rozpoczęcie od kraju, do którego przybył.

Załóżmy, że szukasz swojego przodka o nazwisku Thomas O’Riley, który jak sądzisz przybył z Irlandii w 1800 roku. Postanawiasz poszukać go w bazie danych MyHeritage. Jeśli po prostu wpiszesz jego nazwisko, wyszukiwarka wyciągnie 13 771 wyników:

Jeśli nazwisko Twojego przodka jest unikalne, to może nie być problemem, ale w większości przypadków, będziesz potrzebował dodatkowych szczegółów, aby zawęzić wyniki i skutecznie wyszukiwać. 

Poniżej znajdują się wszystkie pola, które MyHeritage sugeruje dla Twoich poszukiwań: 

Zanim zdobędziesz wystarczającą ilość informacji, aby przeszukać listy pasażerów, będziesz musiał znaleźć kilka podstawowych danych, które są tutaj sugerowane. 

W Stanach Zjednoczonych, zapisy Federalnego Spisu Ludności w latach 1900, 1910, 1920 i 1930 pokazują rok imigracji i czy dana osoba była naturalizowanym obywatelem. To sprawia, że wyszukiwanie w spisie powszechnym jest priorytetem dla tych imigrantów, którzy mieszkali w Stanach Zjednoczonych w tych latach. Jednakże, nawet jeśli dodasz informacje o imigrancie ze spisu powszechnego, nadal możesz mieć trudności z odnalezieniem go na listach pasażerów.

Przykład

Jedna z przodkiń mojej żony, Amanda Matilda Hall Wessman, przybyła ze Szwecji do Stanów Zjednoczonych w 1893 roku. Oto ona w amerykańskim spisie powszechnym z 1920 roku w Salt Lake City, Utah. 

Z tego wpisu otrzymujemy takie informacje, jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, przybliżony rok urodzenia i miejsce urodzenia, rok przyjazdu, i że jest ona nadal cudzoziemką lub nie jest naturalizowaną obywatelką. Teraz możemy przeprowadzić wyszukiwanie w MyHeritage Collection for Ellis Island and Other New York Passenger Lists, 1820-1957. Będę również zgadywał, że płynęła z Anglii do Stanów Zjednoczonych, ponieważ najczęstszym portem dla imigrantów ze Skandynawii był Liverpool, Anglia. Gdybym tego nie wiedział, mógłbym pozostawić te miejsca puste. 

Oto wpis, który tak się składa, że jest pierwszym, który pojawił się w wynikach wyszukiwania. 

Mój domysł co do portu wypłynięcia był poprawny. Teraz, gdy mamy manifest statku lub listę pasażerów, możemy zobaczyć, że zapis spisu powszechnego był błędny. Data imigracji była w 1893 roku – przybycie dokładnie 24 października 1893 roku. Widzimy również nazwę statku – Alaska. Podróżowała z jednym ze swoich synów, Josephem. To pomaga nam potwierdzić, że mamy właściwą osobę. 

Byłoby pomocne, gdybyśmy mieli wystarczająco dużo informacji, aby znaleźć wszystkich naszych imigrantów, ale zauważ, że MyHeritage znalazł tylko 3 inne rekordy, które zbliżyły się do tego opisu. Decydującym czynnikiem w eliminacji pozostałych trzech wyników było posiadanie szacunkowej daty i miejsca urodzenia. 

Oto 4 wpisy i ostateczne warunki wyszukiwania, których użyłem do znalezienia Amandy Matildy Hall Wessman.

Możemy teraz użyć tych samych informacji, aby poszukać innych członków rodziny, którzy również mogli wyemigrować w tym samym czasie. To może wymagać przeszukania rekordów United States Federal Census z dodatkowych lat, lub znalezienia innych rekordów o rodzinie. Dalsze ogólne wyszukiwanie na MyHeritage pokazuje, że jej mąż nazywał się Johan Bengtsson Wessman, urodzony w 1840 roku w Szwecji. Możemy spróbować znaleźć jego rekord imigracyjny z tej samej kolekcji na stronie MyHeritage. Tutaj jest lista pasażerów z odpowiedzi MyHeritage dla Johan Westman z celem podróży Utah. Jest to najprawdopodobniej lista pasażerów dla męża Amandy. 

Prowadzenie badań genealogicznych jest procesem, który wymaga trochę czasu i nauki, aby nauczyć się podstaw, szczególnie w przypadku prowadzenia badań dla imigrantów. Na szczęście dla tych, którzy prowadzą badania dla imigrantów, MyHeritage i inne strony internetowe posiadają znaczące kolekcje list pasażerów i innych przydatnych tematów, które mogą pomóc w badaniach. Każdy rekord, który znajdziesz i każda informacja pomoże Ci znaleźć jeszcze więcej informacji.