Korzystałem z poprzedniego wydania pisząc pracę magisterską i okazała się ona bardzo pomocną. Dziękuję Pani Małgorzato. Po nową również się będę rozglądał. Pozdrawiam.
Dzisiaj gościnnie na Blogu, sprawozdanie na temat książki Poszukiwanie Przodków, Pani Małgorzaty Nowaczyk, autorki Bloga Niech Żyją Przodkowie! Jest to drugie, uzupełnione i poprawione wydanie książki- pierwsze – o tym samym tytule – pochodzi z 2005 roku.
Na naszym blogu pod tym linkiem znajdziecie również wywiad z Panią Małgorzatą z 2011 roku!
Oto pierwszy polski przewodnik dla osób poszukujących swych nieszlacheckich korzeni. Autorka pokazuje, jak korzystając z ogólnie dostępnych archiwów, prześledzić i odtworzyć dzieje własnej rodziny nawet kilka stuleci wstecz. Wbrew pozorom, wiele wartościowych dokumentów dotyczących chłopów i mieszczaństwa wciąż zachowało się w polskich parafiach i urzędach. Niemało cennych materiałów można także znaleźć w internetowych bazach danych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby losy przodków wziąć w swoje ręce!
- Książka przedstawia podstawy pracy genealoga amatora.
- Wyjaśnia zasady poszukiwań w archiwach i Internecie.
- Uczy analizy materiałów źródłowych i uzyskiwania maksimum informacji.
- Pokazuje sposoby notacji pokrewieństwa i budowania drzew genealogicznych.
- Opisuje współczesne metody badań genealogicznych.
Małgorzata Nowaczyk swoje pierwsze drzewo genealogiczne narysowała już w szkole podstawowej. Obecnie może pochwalić się wywodem swych chłopskich przodków sięgającym XVII wieku. Z zawodu jest pediatrą i genetykiem. Pracuje jako profesor genetyki w Katedrze Patologii i Medycyny Molekularnej oraz w Katedrze Pediatrii Uniwersytetu McMaster w Hamilton, w Kanadzie. Jest autorką ponad setki artykułów opublikowanych w periodykach naukowych oraz dwóch książek: Poszukiwanie przodków (pierwsze wydanie 2005) i Rodzinne drzewo zdrowia (2007). Pisze także oraz publikuje opowiadania i eseje w języku angielskim. Mieszka w Kanadzie. Z mężem Jimmem wychowują synów Jacka i Luke’a.
Genealogia to odkrywanie tajemnicy, pełne magii zbliżenie do tych, którzy choć odeszli, nadal w nas żyją.
Czy miałeś/-aś może okazję przeczytać książkę Pani Małgorzaty? Co sądzisz?
Sianin
5 grudnia, 2015
A kto to wydał? Czy też PIW?
Pozdrawiam