MyHeritage zwraca dawno utracony album rodzinny użytkownikowi w Norwegii

MyHeritage zwraca dawno utracony album rodzinny użytkownikowi w Norwegii

W zeszłym roku założyciel i dyrektor generalny MyHeritage Gilad Japhet natknął się na spektakularny stary album rodzinny na aukcji w Izraelu. Poprosił nasz zespół badawczy o odnalezienie rodziny, do której należał – i mieliśmy zaszczyt i przywilej zwrócić album żyjącemu potomkowi jego właściciela.

Zobacz pełną historię w wideo poniżej, oraz zapoznaj się ze szczegółami historii poniżej:

Album był oprawiony w skórę z inkrustacją złotymi liśćmi na okładce i był pełen zdjęć ludzi ubranych w eleganckie stroje. Ze sposobu ubierania się wynikało, że ludzie na zdjęciach pochodzą z wpływowych rodzin.

Na pierwszej stronie albumu została wpisana dedykacja:

Dla Thorkild Gustav Hauge

Od Familien Ravn

Arendal 1903

A beautiful family album in leather with gold décor

Piękny album rodzinny oprawiony w skórę ze złotymi akcentami

Gilad sam jest zapalonym genealogiem i potrafi rozpoznać bezcenny rodzinny skarb, gdy tylko go zobaczy. Kupił album i przekazał go naszemu zespołowi badawczemu, prosząc o prześledzenie rodziny Thorkilda i znalezienie żyjącego potomka, któremu moglibyśmy przekazać album.

Lookup to the album

Zdjęcia w albumie przedstawiające rodziny w eleganckich strojach

’Wiedziałem bardzo mało o historii mojej rodziny’

Nasz zespół badawczy wziął się do pracy i wkrótce zlokalizował młodego człowieka o imieniu Max Emil Kørner w Oslo. Zadzwoniliśmy do Maxa i był bardzo zaskoczony. Nie codziennie dostajesz telefon z informacją, że znaleziono 100-letni album, który należał do twojego przodka!

Max mówił, że zanim się z nim skontaktowaliśmy, miał niewielką wiedzę o swoich przodkach. Wydaje się, że w jego rodzinie doszło do rozłamu po tym, jak jego babcia wyszła za mąż za kogoś, kto według jej krewnych nie był dla niej wystarczająco dobry. Jedyne, co Max wiedział na pewno, to że jeden z jego pradziadków był Duńczykiem.

Nasza norweska menedżerka, Jeanette Sandsgaard, odebrała album i osobiście dostarczyła go do domu Maxa.

W MyHeritage rozumiemy moc starych zdjęć, aby połączyć młodsze pokolenia z tymi, które przyszły wcześniej. Dlatego stale rozwijamy nowe narzędzia do pracy ze starymi zdjęciami rodzinnymi i przywracania ich do życia, np. Deep Nostalgia™ and MyHeritage In Color™.

Jak ten rodzinny album znalazł się w Izraelu? To pozostaje tajemnicą.

Thorkil Gustav Hauge miał około 16 lat, kiedy otrzymał album od rodziny Ravn. Na pierwszej stronie albumu znajduje się zdjęcie kościoła w Arendal: pięknego kościoła zbudowanego w stylu neogotyckim. Kościół został zaprojektowany przez Christiana Fürsta i otwarty w 1888 roku, zaledwie 5 lat przed datą zapisaną w albumie.

Rodzina Ravn nie była spokrewniona z rodziną Hauge. Jednak dr Jacob Ravn (ur. 1847) i jego syn Trygve Angell Ravn (ur. 1853) również widnieją w albumie. Może byli przyjaciółmi rodziny?

Arendal Kirke, zbudowany w stylu neogotyckim, zaprojektowany przez Christiana Fürsta i zainaugurowany w 1888 roku

Arendal Kirke, zbudowany w stylu neogotyckim, zaprojektowany przez Christiana Fürsta i zainaugurowany w 1888 roku

Kim był Thorkild Gustav Hauge?

Thorkild Gustav Hauge (1887-1919) urodził się w Arendal i został ochrzczony w kościele Tromøya poza Arendal w 1887 roku. On i jego brat Thomas byli synami Nielsa Christophera Henrika Hauge (ur. 1842), który sam był synem Thomasa Bryna (1782-1827): jednego z autorów norweskiej konstytucji. Thomas Bryn był prawnikiem, urzędnikiem państwowym, reprezentował Partię Unii. Został wybrany do norweskiego parlamentu w 1827 roku z okręgu Larvik i Sandefjord, a wkrótce potem zmarł. Bryn napisał pamiętnik z Eidsvoll, a Henrik Wergeland – jeden z pionierów nowoczesnej norweskiej literatury i kultury – wykorzystał go jako źródło, gdy pisał swoją historię konstytucyjną.

Thomas Bryn (1782-1827), lawyer, civil servant and politician. (Photo Source: Wikipedia)

Tomasz Bryn: prawnik, urzędnik państwowy i polityk. (Źródło: Wikipedia)

Thorkild ożenił się z Klarą Olea Lydią Svår Siljesæther i został wykształcony na inżyniera. Wraz z żoną wyjechał do Melbourne w Australii i tam urodziło im się jedyne dziecko, Lena Marie Hauge (1912 -1964). W 1915 r., gdy Lena Maria miała 3 lata, wrócili do Norwegii, gdzie dorastała i zdobyła wykształcenie. Niestety, Thorkild zmarł na zapalenie płuc w wieku 32 lat podczas podróży służbowej w Sztokholmie. Nie ma dowodów na to, że Klara Olea Lydia Svår Siljesæther wyszła ponownie za mąż po śmierci Thorkilda.

Lena Marie Hauge wychowała się i ukończyła studia w swojej ojczyźnie. Była dziennikarką i rozpoczęła swoją karierę w Dagsposten w Trondheim w 1937 roku. Od 1945 roku pracowała w gazecie Nationen w Oslo i pracowała tam do końca życia. Nie miała dzieci i zmarła z powodu choroby w wieku 50 lat w 1964 roku. Kiedy Lena Marie Hauge zmarła, jej pogrzeb relacjonowały liczne gazety w Norwegii, a wiele z nich można znaleźć w archiwach biblioteki narodowej. Możemy tam przeczytać, że używała pseudonimu „Murre” i zajmowała się ówczesnymi organizacjami kobiecymi, zwłaszcza chłopskimi, a także redagowała „The Women’s Page” w Nationen.

Notice of the death of Lena Marie Hauge, a.k.a. “Murre,” from Haugesundsavis, March 4, 1964 (Source: National Library of Norway)

Zawiadomienie o śmierci Leny Marie Hauge, ps. „Murre”, z Haugesundsavis, 4 marca 1964 (Źródło: National Library of Norway)

Kolejny zapis w dokumencie Fjordingen z 11 maja 1964 r. podaje, że pozostawiła po sobie 30 000 koron, a jej jedynym spadkobiercą była matka. Jej matka zmarła w Szwecji w następnym roku w 1965 roku.

Odnalezienie żyjącego spadkobiercy

Thorkild miał tylko jedno dziecko, a jego córka była bezdzietna. Oznaczało to, że nie było bezpośredniego spadkobiercy rodzinnego albumu. Zespół badawczy skupił więc swoje wysiłki na odnalezieniu potomków brata Thorkilda, Thomasa.

Picture of the two brothers Hauge, Torkild (tv) and Thomas (th). Image colorized with MyHeritage InColor™

Zdjęcie dwóch braci Hauge z albumu rodzinnego, Thorkilda i Thomasa. Obraz pokolorowany za pomocą MyHeritage In Color™

Thomas Bryn był żonaty z Else Marią Bryn i mieli kilkoro dzieci, w tym córkę Karin Andreę Bryn Hauge. Jej wnuk Max Emil Boholm Kørner jest najmłodszym potomkiem Thomasa, brata Thorkilda.

Family tree after Thomas Hauge, his great-grandson Max Emil is now the happy owner of the family album

Drzewo genealogiczne Thomasa Hauge. Jego prawnuk Max Emil może teraz cieszyć się pięknym albumem rodzinnym

Nadal nie wiemy, jak album znalazł się w Izraelu, ale widać, że ktoś bardzo dobrze się nim opiekował: choć wiele zdjęć przepadło, gdy Gilad odzyskał album, był w bardzo dobrym stanie.

To była wielka przyjemność móc dać ten rodzinny album Maxowi, aby mógł go cenić i dzielić się nim z przyszłymi pokoleniami.

Max jest bardzo wdzięczny, że ma nie tylko więcej wiedzy o swoim pochodzeniu rodzinnym, ale także ten cenny i namacalny kawałek historii swojej rodziny.

Możemy nie być w stanie znaleźć rzadkiego albumu ze zdjęciami twoich członków rodziny, ale nasza funkcja Photo Discoveries™ może odnaleźć zdjęcia Twoich przodków, których nigdy wcześniej nie widziałeś – a nasze funkcje poprawy zdjęć mogą pomóc Ci odkryć na nowo zdjęcia, które posiadasz, poprzez ich retusz, koloryzację, ulepszenie, a nawet animację! Kliknij tutaj, aby skorzystać z naszej funkcji Ulepszania zdjęć!.