Nasze historie rodzinne: Pamiątki rodzinne cz.2
- Od admin
Rozejrzyj się wokół swojego pokoju. Co widzisz? Prawdopodobnie masz co najmniej jedną pamiątkę rodzinną, być może antyk, przekazywany przez Twoich przodków z pokolenia na pokolenie.
Oto jeden z przykładów – rosyjski samowar; istnieje wiele rodzajów i kształtów. Samowar był również używany w Iranie. W rodzinnym domu mojej przyjaciółki są dwa: rosyjski samowar z końca XIX wieku, który otrzymała od prababci i perski samowar również z końca XIX wieku (wyprodukowany w Rosji).
Wiele osób będzie miało wymierne cząstki rodzinnej historii na wyciągnięcie ręki, takie jak cenne fotografie, portrety i inne wspaniałe pamiątki, które w wielu przypadkach były ostrożnie przewożone podczas przeprowadzek z jednego zakątka świata do drugiego. Niektórzy posiadają również kolekcje papierów i dokumentów przekazanych przez przodków, czy choćby nawet piękne pocztówki, zaproszenia ślubne i wiele innych pamiątek, które niosą wiele wspomnień. Jeden naukowiec ma nawet pamiątki z podróży poślubnej jego babci, którą odbyła w 1901 roku.
W wielu rodzinnych domach Żydów pochodzących z Europy Wschodniej można spotkać mosiądz, srebrny świecznik lub parę srebrnych świeczników.
A teraz zamknij oczy … wyobrażasz sobie, aby te skarby mogły mówić? Moglibyśmy dowiadywać się od nich wspaniałych historii rodzinnych, rozwikłać i zrozumieć tajemnice rodzinne. A nawet może moglibyśmy zadawać im pytania!
Badanie historii rodziny to nie tylko nazwiska i daty, ale „poznawanie” prawdziwych ludzi – naszych przodków. Kim byli? Czym się zajmowali? Jak wyglądało ich życie codzienne?
Każdy przedmiot, niezależnie od pochodzenia, niesie za sobą historię tego skąd pochodzi – jak znalazł się w rękach naszych przodków i jak to się stało, że dzisiaj my trzymamy go w dłoniach. Jako, że przekazujemy dalej historię tych przedmiotów, tym samym sprawiamy, że historia naszej rodziny odżywa.
Jest jeszcze inna tego strona, a mianowicie, stajemy się w pewnym sensie strażnikami tychże pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Co się z nimi stanie w przyszłości? Kto je odziedziczy? Kto się będzie nimi zajmował, kochał je i tym samym będzie kontynuował przekazywanie historii na ich temat z uczuciem i pasją?
Niektórzy mówią, że to matka i ojciec powinni rozporządzić za życia, co się powinno stać z daną pamiątką po ich śmierci – powinni zadecydować, która rzecz powinna zostać przekazana któremu dziecku, czy krewnemu.
Inni zastanawiają się, co w sytuacji, kiedy młodsze pokolenie nie chce objąć pieczy nad ozdobnym srebrem czy też dana pamiątka niekoniecznie trafia w ich gust.
W celu przygotowania się na przyszłość, możesz na przykład nauczyć się jak prawidłowo przechowywać antyki i inne pamiątki. Zapytaj ekspertów, gdyż różne materiały wymagają innych metod. Zidentyfikuj każdy pojedynczy obiekt, sfotografuj go i zatrzymaj dokumentację. Zbadaj historię każdego przedmiotu i jego powiązania z Twoją rodziną.
Warto również zachęcać młodsze pokolenia z rodziny, aby się do tego przyłączyły. Możesz na przykład ofiarować im ciekawą książkę o historii rodziny czy książki, które zawierają nazwiska i miejsca geograficzne powiązane z Twoją rodziną. Pokaż im kopie danych genealogicznych, fotografie, dokumenty i listy rodzinne.
Historia rodziny nie kończy się na naszych przodkach. Teraźniejsze wydarzenia będą historią rodzinną dla przyszłych pokoleń. Wykorzystaj każdą okazję, aby zachęcić członków rodziny do włączenia się i utrzymania historii Waszej rodziny przy życiu.
Czekam z niecierpliwością na Wasze wspaniałe i inspirujące historie dotyczące pamiątek rodzinnych przekazywanych w Waszych rodzinach z pokolenia na pokolenie. Co to takiego? Jakie mają znaczenie dla Twojej rodziny? Skąd pochodzą te pamiątki? Czy dzielisz się ich historią z młodszymi członkami rodziny? Komu zamierzasz je przekazać w przyszłości? Nie zapomnijcie wziąć udział w konkursie!
źródło: To jest tylko tłumaczenie i adaptacja posta Schelly Talalay Dardashti z angielskiej wersji genealogicznego bloga MyHeritage