Pamiątki rodzinne: Z pokolenia na pokolenie

Pamiątki rodzinne: Z pokolenia na pokolenie

Bardzo ważną i cenną rzeczą w każdej rodzinie są przekazywane z pokolenia na pokolenie pamiątki rodzinne, które pełną role pewnego rodzaju talizmanów przynoszących szczęście jak również niezapomniane historie przodków.

Takimi pamiątkami może być na przykład biżuteria w postaci pierścionka lub naszyjnika, który matka przekazuje swojej córce po swojej babci i tak dalej z każdym następnym pokoleniem. Często też rolę pamiątek rodzinnych pełnią też książki, maszyny do szycia, stare zegary, porcelana i inne urządzenia. Takie rzeczy mogą mieć wartość muzealną. Jeżeli są długo w rodzinie to ich wiek można określić nawet na 100 lat i więcej. Tego typu pamiątki mają przede wszystkim wartość sentymentalną dla członków rodziny.

Mówiąc o rzeczach jakie pozostawiają nasi przodkowie nam z pokolenia na pokolenie. W rodzinie mojego męża między innymi zachowała się stara maszyna do szycia Singer, którą używała jego babcia, a wcześniej prababcia. Jest ona obecnie u jego wujka i służy jako jedna z wielu pamiątek po rodzinie, jakie udało się zachować.

Wikipedia Commons

Wikipedia CommonsPamiątki rodzinne powinny być ozdobą i dumą każdego gospodarstwa domowego, ponieważ są symbolem tego, że rodzina ma swoje tradycję, które są kultywowane z pokolenia na pokolenia i nie poddaje się zapomnieniu pomimo ciągłego upływu czasu.

Ponadto, albumy rodzinne również mogą być pewnego rodzaju pamiątką po bliskich, dzięki nim możemy dowiedzieć się jak wyglądali, jak żyli, jak liczne mieli rodziny i czym się zajmowali. A niekiedy nawet za danym zdjęciem kryje się ciekawsza historia.

Czy w Twojej rodzinie zachowały się stare pamiątki rodzinne? Jakie? Czy wiąże się z nimi historia? Podziel się nią z nami na stories@myheritage.com i otrzymaj prezent od MyHeritage.com.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • weronika

  29 października, 2013

  ekstraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • wiczka 169

  16 października, 2014

  dzięki potrzebowałam na historie

 • natalka

  18 października, 2014

  proszębardzo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • natalka

  18 października, 2014

  odpisz pris!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Mariola

  16 lipca, 2015

  dzięki za to 🙂 🙂

 • Ludmi

  18 listopada, 2015

  Dzięki potrzebowała z historii!!!!

 • wampir

  7 grudnia, 2015

  Fenkiu za odpowiedz

 • wampir

  7 grudnia, 2015

  Fenkiu za odpowiedz

 • Zdzisław

  22 kwietnia, 2017

  To jest MĘSKA maszyna do szycia klasa 31. Rodzice kupili mi taką w 1955 roku w komisie. Moja maszyna (o czym nie wiedzieli rodzice) była „spaluchem” jak mówiło się o maszynach do szycia, które znajdowały się w zbombardowanych szwalniach. Moja maszyna przed wstawieniem do komisu była odrestaurowana ale płyta dolna jest wygięta. Szyłem na niej wiele lat – nawet wtedy kiedy już miałem własny zakład krawiecki. Po utworzeniu w naszym mieście Muzeum Historii Łasku oddałem ją wraz z innym wyposażeniem mojego zakładu (26 darów) do tegoż Muzeum. Muzeum stworzyło „kącik krawiecki”.
  Ta maszyna mogła być pamiątką rodzinną ale dla mnie ważniejsze jest pokazanie potomnym jak wyglądał warsztat krawiecki w tamtych latach.