(*)


Wczoraj późnym wieczorem Polskę i świat obeszła smutna wiadomość o śmierci Wisławy Szymborskiej, jednej z najbardziej cenionych poetek. Jest ona laureatką literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku w dziedzinie literatury (przyznana 1 października 1996, wręczona w Sztokholmie 9 grudnia 1996). Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Aby uczcić pamięć o poetce zdecydowaliśmy się utworzyć jej drzewo genealogiczne, możecie je wyświetlić TUTAJ.
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 w Prowencie, za kilka miesięcy skończyłaby 89 lat. Była nie tylko polską poetką, ale także eseistką i krytykiem literackim, tłumaczką, felietonistką. Ponadto była założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w 1989 r., członkiem Polskiej Akademii Umiejętności od 1995 r., a w 2011 została odznaczona Orderem Orła Białego z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Szymborska urodziła się w zabudowaniach folwarcznych na Prowencie. Jej matką była Anna Maria zd. Rottermund, a ojcem Wincenty Szymborski, zarządca zakopiańskich i kórnickich dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego. Od 1924 rodzina Szymborskich mieszkała w Toruniu, od 1929 w Krakowie. Wisława Szymborska uczęszczała tam początkowo do Szkoły Powszechnej im. Józefy Joteyko przy ul. Podwale 6, a następnie od września 1935 do Gimnazjum Sióstr Urszulanek przy ul. Starowiślnej 3-5.
Po wybuchu II wojny światowej kontynuowała naukę na tajnych kompletach, a od roku 1943 zaczęła pracować jako urzędniczka na kolei, by uniknąć wywiezienia na roboty do Rzeszy. W tym też czasie po raz pierwszy wykonała ilustracje do książki (podręcznik języka angielskiego First steps in English Jana Stanisławskiego) i zaczęła pisywać opowiadania oraz po trochę wiersze.
Od 1945 brała udział w życiu literackim Krakowa, do 1946 należała do grupy literackiej „Inaczej”. Według wspomnień poetki największe wrażenie wywarł na niej Czesław Miłosz. W tym samym roku podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, by następnie przenieść się na socjologię. Studiów jednak nie ukończyła ze względu na trudną sytuację materialną.
W kwietniu 1948 wyszła za mąż za poetę Adama Włodka. Nowożeńcy zamieszkali w Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22. Niepowtarzalny klimat tego środowiska miał inspirujący wpływ na twórczość poetki. Z mężem rozwiodła się w 1954. Od 1969 była związana z pisarzem Kornelem Filipowiczem aż do jego śmierci w 1990, nie łączył ich jednak nigdy związek małżeński.
W 1949 roku pierwszy tomik wierszy Szymborskiej Wiersze wg innych źródeł Szycie sztandarów nie został dopuszczony do druku, gdyż „nie spełniał wymagań socjalistycznych”. Debiutem książkowym został wydany w roku 1952 tomik wierszy Dlatego żyjemy. Szymborska należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki. Szymborska była wiele razy odznaczana i nagradzana. Jej dorobek literacki jest i będzie zawsze doceniamy w Polsce i światowej literaturze.
Sławni o Szymborskiej:
Premier Donald Tusk powiedział o Wisławie Szymborskiej, że poetka była uważnym świadkiem naszych codziennych zmagań. „Umiała o nich mówić takim językiem, który – jeśli chciało się słuchać – otwierał nas ku sobie, z prostego powodu, bo sięgał do naszych najgłębszych ludzkich uczuć.(…) Nie czekała i nie liczyła na honory. Gdy nadeszła sława była nią wyraźnie zakłopotana. Wiernych czytelników miała zawsze za przyjaciół. Odpowiedzią na nadwiślański tumult i zgiełk były pogodny uśmiech i zaduma nad pojedynczym losem” .
„Razem ze śmiercią Wisławy Szymborskiej kończy się jakaś epoka, w sensie literackim i cywilizacyjnym. Poezja Szymborskiej jest wspaniała, wybitna, a zarazem – przystępna dla każdego. Może być czytana i rozumiana nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Szymborska była człowiekiem niezwykłym. Takich ludzi spotkać można rzadko. Była człowiekiem z krwi i kości” – powiedział poeta, prozaik i publicysta Tomasz Jastrun.
Poniżej prezentujemy drzewo genealogiczne Wisławy Szymborskiej.
Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.
— Wisława Szymborska [*]
źródło: PAP, Wikipedia
Magda
2 lutego, 2012
Wisława, nie Wiesława, to 2 różne imiona!!!