Jedno zdjęcie i tak wiele odkryć: Dzięki Smart Matches™ na MyHeritage zidentyfikowałam 16 osób na zdjęciu rodzinnym z 1908 r.

Jedno zdjęcie i tak wiele odkryć: Dzięki Smart Matches™ na MyHeritage zidentyfikowałam 16 osób na zdjęciu rodzinnym z 1908 r.

Użytkowniczka z Francji Yael Joelle Ashkenazi (z domu Zisermann), która obecnie mieszka w Izraelu posiada przepiękne zdjęcie rodzinne z ubiegłego wieku: czarno-białą fotografię przedstawiającą 18 osób. Udało jej się ustalić tożsamość prawie wszystkich z nich dzięki kuzynom, których odnalazła za pomocą kilku połączeń Smart Matches™ na MyHeritage. Poniżej znajduje się historia tego zdjęcia.

Yael Ashkenazi

Yael Ashkenazi

Rodzina Zisermann, a więc rodzina od strony mojego Ojca pochodzi z Botoșani w Rumunii. W 1900 roku przybyli do Paryża w następstwie prześladowań i pogromów. Posiadamy to zdjęcie rodziny zrobione około 1908 roku w Bois de Vincennes w Paryżu. Wiedziałam, że jest na nim moja babcia od strony matki, ale reszta twarzy była dla mnie anonimowa.

Jest to przepiękne zdjęcie, które oddaje francuską atmosferę joie de vivre (radości z życia). Członkowie rodziny, 18 osób w różnym wieku, zebrali się na pikniku; butelki wina i akordeon podkreślają wesołą atmosferę tej chwili.

Bois de Vincennes, Paryż, ok. 1908 r. Zdjęcie poprawione, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

Bois de Vincennes, Paryż, ok. 1908 r. Zdjęcie poprawione, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

Od kilku lat pracuję nad moją genealogią na MyHeritage i obecnie dysponuję drzewem obejmującym zbiór ponad 1000 osób. Dzięki kilku Smart Matches™ poznałam wielu dalszych kuzynów i wspólnie udało nam się ożywić to zdjęcie, identyfikując prawie każdą osobę.

Poprzez MyHeritage poznałam moją kuzynkę Audrey Hass. Jej drzewo genealogiczne było bardzo pomocne. Jej babcia jest siostrą mojego dziadka.

Odnalazłam również moją kuzynkę Brigitte Joffo, którą miałam przyjemność poznać osobiście w kwietniu ubiegłego roku. Brigitte również ceni sobie współpracę między kuzynowstem:

Brigitte Joffo

Brigitte Joffo

“Spotkanie z Yael podczas jej pobytu w Paryżu, po rozmowie telefonicznej na temat tego rodzinnego zdjęcia, było dla mnie wzruszające. To właśnie dzięki Yael udało mi się w końcu zidentyfikować część mojej rodziny od strony ojca, Zisermanów, Tziglerów, Baronów i poznać ich historię. Zastanawiałam się, co stało się z Berthe Fairstin (Cherkasky) i Esther Zisermann (Tuchminz), bliskimi przyjaciółkami mojej ukochanej babci Esther Zisermann (Flaisler).

Udało mi się zrekonstruować część mojego drzewa genealogicznego właśnie dzięki Yael, która podzieliła się ze mną swoim drzewem i swoją pasją do genealogii. Bardzo się cieszę, że zyskałam jeszcze jedną przyjaciółkę i krewną w Jerozolimie.”

Kolejny kuzyn znaleziony dzięki MyHeritage, Philippe Gold, był w stanie poinformować mnie, że mała dziewczynka na zdjęciu to jego babcia Sophie Zisermann.

W Paryżu żyło im się bardzo dobrze aż do II Wojny Światowej. Mówiono wtedy, że „Żydzi mogą żyć jak Bóg we Francji”. Pracowali w szwalniach lub na pchlich targach. Mój ojciec Henri urodził się w Paryżu w październiku 1900 roku. Pracował na targu Porte de la Villette i sprzedawał ubrania. W 1939 roku został żołnierzem, podobnie jak prawie wszyscy mężczyźni w rodzinie. Wierzyli, że bycie Francuzem ochroni ich przed Niemcami.

Henri Zisermann, ojciec Yael Ashkenazi, w 1939 roku. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Henri Zisermann, ojciec Yael Ashkenazi, w 1939 roku. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Oto wszystkie osoby, które udało nam się zidentyfikować na zdjęciu.

Family tree of Abraham and Taube Zisermann

Drzewo genealogiczne osób ze zdjęcia (kliknij, aby powiększyć)

W tylnym rzędzie, od lewej do prawej, wszyscy urodzeni w Rumunii

Joseph and Ottilia Tsigler (detail from colorized photo)

Joseph i Ottilia Tsigler

Mój stryj Joseph Tsigler (1871-1951) prowadził kino w Paryżu przy Rue des Jardiniers. Miał stoisko przy Foire du Trône, później został rzeźnikiem na Rue des Rosiers, a następnie handlarzem używanych rzeczy. Po wojnie osiedlił się na wsi, na gospodarstwie rolnym.

Moja ciotka Otilla Tsigler (1878-1948), żona Josepha, była córką Abrahama i Taube Zisermannów. Po wojnie przygarnęła swojego wnuka Charlesa Barona, którego rodzice zostali deportowani w 1942 roku.

Pierre Haas (?) and Mina Haas

Pierre Haas (?) i Mina Haas

Ten mężczyzna z wąsami to może być Pierre Haas, ale jej wnuczka Audrey go nie rozpoznaje. Czy to mój dziadek Léon Zisermann (1873-1930)? Nigdy go nie spotkałam i nie mam jego zdjęcia. W każdym razie to moja dalsza ciotka Mina Haas (1884-1942), z domu Zisermann, odwrócona do niego plecami. Ottilia i Mina były siostrami. Wraz z mężem Pierrem prowadziła zakład krawiecki przy Rue Hermel w 18. dzielnicy. Mina zginęła w Oświęcimiu w 1942 roku.

Pierre i Mina Haas z dziećmi Alice i Nathanem oraz kuzynką Juliette Zisermann (po lewej) przed ich sklepem. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Pierre i Mina Haas z dziećmi Alice i Nathanem oraz kuzynką Juliette Zisermann (po lewej) przed ich sklepem. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Przed nią na zdjęciu stoi Sabine Zisermann, urodzona jako Zussmann w 1875 roku. Była żoną Haima Moshe i matką Juliette, Isidore i Esther. Wychowała moją babcię Berthe Cherkasky (z domu Fairstin), która straciła matkę w Rumunii.

Sabine Zisermann (detail from colorized photo)

Sabine Zisermann

Abraham and Taube Zisermann (behind her granddaughter Juliette; detail from colorized photo)

Abraham i Taube Zisermann (za ich wnuczką Juliette)

Obok Sabine stoją jej teściowie, czyli moi pradziadkowie Abraham Zisermann (1831-1910) i Taube z domu Tepper, która była krawcową. Mieszkali w 18. dzielnicy.

Po prawej stronie Taube stoi jej dwóch synów. Jednym z nich jest mój stryjeczny dziadek Haim Moshe Leon Zisermann (1867-1945), mąż Sabine. Był handlarzem używanych rzeczy w 18. dzielnicy. Został obywatelem Francji w 1907 roku.

The two brothers Leon Zisermann and Marius Zisermann (detail from colorized photo)

Dwaj bracia Leon Zisermann i Marius Zisermann

Ten drugi, polewający sobie kieliszek wina, to mój stryjeczny dziadek Haim Maurice Marius Zisermann (1891-1942). Później został krawcem i kuśnierzem. On również zginął w Oświęcimiu w 1942 roku.

Haim Moshe Leon Zisermann podczas I Wojny Światowej został zmobilizowany we wrześniu 1915 roku i wysłany do 35. pułku piechoty w mieście Besançon, zanim ostatecznie został zwolniony w styczniu 1916 roku. Miał 49 lat.

The French military record of Haim Zisermann, showing his profession as a second-hand dealer, and describing him as brown-haired with blue eyes. MyHeritage Collection, France, military conscripts of Seine.

Francuski rejestr wojskowy Haima Zisermanna, pokazujący jego zawód jako handlarza używanymi rzeczami i opisujący go jako brązowowłosego z niebieskimi oczami. Kolekcja MyHeritage, Francja, poborowi wojskowi znad Sekwany.

Isidore Zisermann (detail from colorized photo)

Isidore Zisermann

Isidore Zisermann, syn Haima Moshe Leona, który dumnie trzyma akordeon, miał około 12 lat. On również zginął podczas Holokaustu w 1944 roku.

W drugim rzędzie

Sisters Anne (right) and Jeannette Tzigler (detail from colorized photo)

Siostry Anne (po prawej) i Jeannette Tzigler

Najstarsza córka Josepha i Ottilii Tziglerów, Anne, urodziła się w Paryżu w 1902 roku. Została aresztowana podczas łapanki Vel d’Hiv w lipcu 1942 r. i wkrótce potem zmarła w Oświęcimiu. Ich syn Charles Baron, który miał wówczas 16 lat, był ukrywany wraz z dziadkami. Został deportowany w 1944 r., ale powrócił.

Joseph i Ottilia Tzigler z córkami Anne i Jeannette, kilka lat po zdjęciu Bois de Vincennes. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Joseph i Ottilia Tzigler z córkami Anne i Jeannette, kilka lat po zdjęciu Bois de Vincennes. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Mała Sophie i jej siostra Juliette Zisermann

Mała Sophie i jej siostra Juliette Zisermann

Esther Zisermann (detail from colorized photo)

Esther Zisermann

Ta mała dziewczynka to Sophie, córka Haima i Sabine Zisermann, urodzona w Paryżu w 1907 roku. Sophie jest babcią Philippe’a Golda, kuzyna, którego znalazłam na MyHeritage. Blondynka u jej boku to jej siostra Juliette Zlata, która była od niej 7 lat starsza.

Naprzeciw nich leży ich starsza siostra Esther Zisermann (potem Flaisler), która urodziła się w Rumunii w 1895 roku.

Berthe Fairstin (detail from colorized photo)

Berthe Fairstin

Ostatecznie, obok niej leży Berthe Fairstin (później Cherkasky), moja babcia od strony matki, urodzona w Pitesti w Rumunii w 1889 roku. Została wychowana przez mojego wujka Haima Zisermanna i jego żonę Sabine po wczesnej śmierci jej matki.

Wkrótce potem, w 1908 roku, Berthe poślubiła Léona Cherkasky’ego. Przez pewien czas mieszkali razem w Londynie, po czym wrócili do Paryża. W Londynie, w 1911 roku, zamieszkali przy 36 Albert Square, a Léon pracował przy produkcji odzieży damskiej.

Berthe with her husband Leon Cherkasky and her first two children in London in the 1911 English census. MyHeritage Collections, England & Wales Census, 1911.

Berthe z mężem Leonem Cherkasky i dwójką pierwszych dzieci w Londynie w angielskim spisie powszechnym z 1911 roku. Kolekcja MyHeritage, Anglia i Walia, Spis Powszechny, 1911.

Berthe miała siedmioro dzieci. Jej córka Ginette zamieszkała z nią po powrocie z deportacji. Moja babcia bardzo cierpiała, ponieważ straciła męża Léona, syna Gilberta i wnuka Georgesa w Shoah.

Udało mi się już poznać Audrey i Brigitte, a w przyszłym miesiącu poznam Philippe’a. W międzyczasie mamy zaplanowane połączenie Zoom z całą rodziną.

Ta fotografia była prawdziwym katalizatorem. Pozwoliła mi dowiedzieć się więcej o rodzinie mojego ojca, o której tak niewiele uprzednio wiedziałem. Miło było poznać nowych kuzynów. Wszystko dzięki jednemu zdjęciu i dzięki MyHeritage!

Wcale nie było to łatwe, a poszukiwania wymagały ogromnego wysiłku. Na fotografii pozostały jeszcze dwie niezidentyfikowane osoby, dwaj panowie w kapeluszach po prawej stronie.

Na tej fotografii moja babcia jest jedyną osobą, która nie jest Zisermannem ani z urodzenia, ani z zamążpójścia. Kilkadziesiąt lat później jej córka Suzanne – moja matka – wyszła za mąż za Henriego Zisermanna. Henriego nie ma na zdjęciu w Bois de Vincennes, ale był on wnukiem Abrahama i Taube Zisermannów.

To zdjęcie wskazuje zatem również na nadchodzące więzi między moją rodziną od strony matki i moją rodziną od strony ojca. Niesamowite!

Jako ukoronowanie tego wszystkiego tzw, wisienkę na torcie, przekażę, tuż przed publikacją tego artykułu, otrzymałam niesamowite zdjęcie od Brigitte Joffo.

The photo Yael’s cousin found

Zdjęcie znalezione przez kuzynkę Yael

Po tym jak przesłałam zdjęcie do MyHeritage, twarze na zdjęciu zostały rozpoznane przez funkcję Photo Tagger. Sądzę, że jest to ślub moich dziadków Berthe i Léon. Widać na przykład młodą Annę Zimmerman, która wygląda jakby miała na sobie tę samą sukienkę. Na zdjęciu zrobionym w Bois de Vincennes są też inne osoby z rodzin Zisermannów i Cherkasky’ch. To bardzo poruszające i nie mogę się doczekać, aby kontynuować ich identyfikację!

Serdeczne podziękowania dla Yael za podzielenie się z nami tymi niesamowitymi zdjęciami i jej historią! Jeśli dokonałeś niesamowitego odkrycia z MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć. Podziel się z nami poprzez ten formularz lub prześlij nam email na stories@myheritage.com.