„Najlepszy prezent w życiu”: Zestaw DNA MyHeritage pomaga Kolumbijce odnaleźć zaginioną siostrę w Holandii

„Najlepszy prezent w życiu”: Zestaw DNA MyHeritage pomaga Kolumbijce odnaleźć zaginioną siostrę w Holandii

W swoje 33 urodziny, w 1981 roku Carmen Angarita podjęła najtrudniejszą i najbardziej bolesną decyzję w swoim życiu. Dziecko, które urodziła zaledwie kilka miesięcy wcześniej, było bardzo chore, a jako samotna matka i sierota bez wsparcia, nie miała środków na opiekę nad swoją córką Xiomarą. Naciskano na nią, by oddała dziecko do adopcji, a ona czuła, że nie ma innego wyjścia, jak tylko się zgodzić.

„Byłam tak zrozpaczona, kiedy ją zostawiłam, że prawie przejechał mnie autobus. Nie miałam jedzenia przez cały dzień ani miejsca do życia” – powiedziała Carmen w niedawnym wywiadzie dla MSN.

Około dwa lata później Carmen urodziła kolejną córkę. Chociaż nadal była sama, a ojciec odszedł, Carmen nalegała na zatrzymanie dziecka, któremu nadała imię Diana. Diana wspomina, że jej matka nigdy nie przestała tęsknić ani mówić o starszej córce, którą musiała oddać – „tak bardzo, że czasami byłam zazdrosna” – mówi Diana.

Carmen i Diana nie miały łatwego życia. Na szczęście dwie rodziny, dla których Carmen pracowała jako pomoc domowa, wzięły Dianę pod swoje skrzydła i zadbały o wszystkie jej potrzeby, aby nie skończyła żyjąc na ulicy – los, którego Carmen niestety czasami nie była w stanie uniknąć. Kiedy Diana miała 18 lat, wynajęła własne mieszkanie, studiowała na uniwersytecie, a w pewnym momencie przyjęła swoją matkę i wspierała ją. Diana ostatecznie poślubiła mężczyznę o imieniu Martin, a kilka lat temu przeprowadzili się do Montrealu. Carmen pozostała w Kolumbii, ale Diana ma nadzieję, że w końcu podąży za nią.

Carmen, Diana i Martin z psem Ozzym

Carmen, Diana i Martin z psem Ozzym

Najlepszy prezent w życiu

Nieobecność starszej siostry, której nigdy nie poznała, mocno ciążyła Dianie przez te wszystkie lata. Nie była pewna, czy kiedykolwiek odnajdzie swoją siostrę lub jej miejsce pobytu. Próbowała nieco poszukiwań poprzez strony genealogiczne, ale bez rezultatów.

W końcu, na jej urodziny w tym roku, Martin kupił jej w prezencie zestaw MyHeritage DNA. Mówi, że nie robiła sobie nadziei, że pomoże jej to znaleźć siostrę. Głównie chciała pozyskać informacje o swoim pochodzeniu etnicznym, ale przyznaje, że prawdopodobnie bała się rozczarowania.

Nie powinna była.

Jej wyniki wróciły kilka tygodni później z dopasowaniem do przyrodniej siostry o imieniu Xiomara Schuuring.

Diana wiedziała, że jej siostra miała na imię Xiomara i natychmiast zrozumiała, że ta kobieta była prawdopodobnie siostrą, której szukała przez te wszystkie lata.

„Całe moje życie marzyłam o tym, by mieć młodszą siostrę”.

Xiomara została wychowana przez uroczą parę w Holandii, wraz z dwoma braćmi (jednym adoptowanym i jednym „domowej roboty”, jak to określa rodzina). Jej rodzice adopcyjni zawsze otwarcie mówili o tym, że została adoptowana, a w 2009 r. pojechała nawet z rodzicami do Kolumbii. Kilka miesięcy jeszcze przed Dianą wykonała test DNA, mając nadzieję na poznanie swojego pochodzenia etnicznego. Mimo, iż fantazjowała o znalezieniu swojej rodziny biologicznej, nigdy nie wyobrażała sobie, że test DNA doprowadzi ją do tego odkrycia.

Xiomara Schuuring

Xiomara Schuuring

Diana natychmiast wysłała wiadomość do Xiomary i zaczęła szukać jej w mediach społecznościowych.

„Po prostu chciałam wiedzieć o niej wszystko”, powiedziała w niedawnym wywiadzie dla Yahoo News Canada. „Byłam trochę podenerwowana, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak ktoś przyjmie taką wiadomość”. Jednakże następnego dnia Xiomara odpisała i obie umówiły się na rozmowę przez Zoom.

Ich pierwsza rozmowa była bardzo emocjonalna. Xiomara miała wiele pytań, a Diana była w stanie wyjaśnić, dlaczego ich matka zdecydowała się na jej oddanie. „Powiedziałam, że ją kochaliśmy i nie chcieliśmy jej oddać”.

„Przez całe życie chciałam mieć młodszą siostrę”, mówi Xiomara. „Kiedy myślałam o adopcji i fantazjowałam – co jest najlepszą rzeczą, jaka może się zdarzyć? Odpowiedzią zawsze było odnalezienie mojej matki i, miejmy nadzieję, odkrycie, że mam siostrę – i oto ona!”.

„Jeszcze nie jest dla nas za późno”

Diana zmagała się z tym, jak przekazać wiadomość swojej 74-letniej matce w Kolumbii, ale mówi, że informacja o tym wyszła od niej sama podczas rozmowy Zoom. „Była tym bardzo podekscytowana” – powiedziała Diana portalowi Yahoo. Następnie poprosiła Xiomarę, aby nagrała film z wiadomością dla swojej matki i przygotowała film dla Carmen, zawierający wiele zdjęć Xiomary:

 

„Byłam taka szczęśliwa” – mówi Carmen. „Prawie płakałam ze szczęścia… Czekałam na nią przez długi czas”.

Następnie doszło do rozmowy całej 3 przez zoom. Bariery językowe utrudniają komunikację: Carmen mówi tylko po hiszpańsku, Xiomara po holendersku i angielsku, a Diana po hiszpańsku, angielsku i francusku. Planują spotkać się w Kolumbii w grudniu tego roku na święta, a Xiomara w międzyczasie uczy się hiszpańskiego, aby móc lepiej komunikować się z matką.

„[Diana] zawsze mi powtarzała: „Pewnego dnia znajdziemy Xiomarę” – powiedziała Carmen w wywiadzie dla MSN. „Ale dla mnie to było jak: 'Tak, tak, mami, to niemożliwe’. Ale miała rację”.

Xiomara ma 17-letniego syna, Joaquina, więc Carmen ma wnuka i już o tym wie.

Xiomara z synem Joaquinem

Xiomara z synem Joaquinem

„To było wspaniałe uczucie od pierwszej chwili, trochę jak miłość od pierwszego wejrzenia”, mówi Xiomara. „Nie jest dla nas za późno, mamy resztę życia na budowanie i cieszenie się naszą relacją”.

Diana twierdzi, że zestaw DNA MyHeritage okazał się „najlepszym prezentem w historii”. „Chcę tylko zachęcić ludzi do poszukiwania swoich korzeni” – powiedziała Diana w wywiadzie dla Yahoo News Canada. „Kiedy znamy naszą przeszłość i skąd pochodzimy, pomaga nam to poczuć się bardziej kompletnymi”.

Dziękujemy Dianie i Xiomarze za podzielenie się z nami swoją niesamowitą historią. Jeśli również dokonałeś niesamowitego odkrycia z MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć! Podziel się z nami za pomocą tego formularza lub napisz do nas na adres stories@myheritage.com.