9 odchodzących w niepamieć umiejętności, których nasze wnuki być może nigdy nie poznają!

W miarę jak świat się zmienia, a technologia rozwija  w zawrotnym tempie, pewne umiejętności, które kiedyś były niezbędne do przetrwania, odchodzą w zapomnienie. Zdumiewające jest, że wiele z rzeczy, których musieliśmy się nauczyć z konieczności, umiejętności, które były postrzegane jako podstawowa wiedza powszechna, stały się rzadkimi, nowatorskimi umiejętnościami, wykorzystującymi narzędzia i technologie, o których dzisiejsi młodzi ludzie mogli nawet nie słyszeć.

Oto 9 umiejętności, których większość przyszłych pokoleń może nigdy nie posiąść:

1: Używanie magnetofonów, kaset audio i magnetowidów

W ciągu ostatnich kilku pokoleń narzędzia, których używamy do słuchania muzyki i oglądania filmów, zmieniły się nie do poznania. W mgnieniu oka przeszliśmy od płyt gramofonowych, przez kasety audio, płyty CD, aż po strumieniowe przesyłanie muzyki z aplikacji.

Nasze wnuki nigdy nie dowiedzą się, jak delikatnie umieścić igielnicę na płycie, aby jej nie porysować (i być może nigdy w pełni nie zrozumieją wyrażenia „porysowana, zepsuta płyta!”). Nigdy nie dowiedzą się, jakim wyzwaniem jest stworzenie kasety z ulubionymi piosenkami z radia lub jak rozprostować poplątaną taśmę z kasety za pomocą ołówka!

2: Używanie telefonów analogowych

Pamiętasz, kiedy telefon był po prostu telefonem, a nie malutkim superkomputerem noszonym w kieszeni?

Wielu młodych ludzi w dzisiejszych czasach nawet nie rozumie, dlaczego używamy czasowników „wybierać numer” i „odkładać słuchawkę” do opisania tego, co robimy z telefonami! Nigdy nie dowiedzą się, jak to było zapamiętać numer telefonu inny niż ich własny; odbierać telefon, nie mając pojęcia, kto dzwoni; siedzieć obok niego, rozmawiając przez niego, albo ryzykować wyrwanie kabla ze ściany; albo dzielić linię ze wszystkimi w domu i krzyczeć na siostrę, żeby już skończyła, żeby można było zadzwonić lub skorzystać z Internetu!

3: Pisanie listów ręcznie i wysyłanie ich pocztą

Nie da się zaprzeczyć, że poczta elektroniczna i SMS-y stały się wygodą w świecie komunikacji na odległość, ale to trochę smutne, że długie, ręcznie pisane listy stają się sztuką zapomnianą. Nie ma nic lepszego niż otrzymanie fizycznego listu, na który ktoś poświęcił czas, aby usiąść i napisać dla Ciebie ręcznie.

Skoro mowa o ręcznym pisaniu:

4: Czytanie i pisanie kursywą (ukośnie)

Pisanie kursywą było kiedyś standardową umiejętnością. Zanim upowszechniły się maszyny do pisania, a potem komputery, wszystko pisano ręcznie, a pisanie kursywą jest szybsze i bardziej efektywne niż pisanie drukiem.

W XX wieku, szkoły przestały wymagać od uczniów używania kursywy przy pisaniu prac, a większość z nich przyzwyczaiła się do pisania pismem drukowanym. Dziś ta umiejętność nie jest już nawet nauczana. Dla młodszych pokoleń pismo kursywne może być równie dobrze tajnym alfabetem kodowym używanym tylko przez starszych ludzi.

5: Korzystanie ze słowników, czy encyklopedii

Pamiętacie, kiedy poszukiwanie informacji na jakiś temat oznaczało wyjście z domu, pójście do biblioteki, poproszenie bibliotekarza o spis, wybranie kilku książek, znalezienie ich na półkach, otworzenie ich, przeszukanie indeksów, otwarcie ich na właściwej stronie i znalezienie poszukiwanej informacji?

Dla dzisiejszych młodych ludzi poszukiwanie informacji oznacza po prostu otwarcie ust, powiedzenie „Hej Google” lub „Hej Alexa” i zadanie pytania lub wpisanie frazy w Internecie. Poważne poszukiwania oznaczają siedzenie przy komputerze, wpisywanie pytania i próbę określenia, które z tysięcy pojawiających się natychmiast wyników pochodzą z wiarygodnych źródeł. (Lub, oczywiście, korzystanie z wyznaczonej witryny badawczej, takiej jak MyHeritage, która mieści 18,2 miliarda historycznych rekordów).

Nasze wnuki mogą nigdy nie wiedzieć, jak szukać słowa w słowniku fizycznym lub znaleźć hasło we właściwym tomie encyklopedii.

6: Przygotowywanie i zdobywanie żywności w tradycyjny sposób

Nie bez powodu nazywa się je „gotowymi produktami spożywczymi” i „gotowymi sklepami”: przy współczesnym zabieganym trybie życia większość ludzi nie ma czasu ani cierpliwości, by uprawiać własne warzywa, hodować i zarzynać zwierzęta, konserwować owoce i warzywa, robić własny ser czy przyrządzać wywary i sosy od podstaw.

Wyrabianie chleba na zakwasie powróciło nieco w czasie pandemii COVID, ponieważ ludzie utknęli w domach i nie mieli nic do roboty przez całe tygodnie i miesiące, ale było to zjawisko krótkotrwałe. Większość z tych czynności stała się specjalistycznymi umiejętnościami, które mogą być wykonywane tylko przez osoby szczególnie zainteresowane ich nauką.

7: Tworzenie i cerowanie odzieży

W ostatnich latach produkcja ubrań stała się tak tania, że „szybka moda” weszła do leksykonu jako problem ekologiczny i etyczny. Wygląda to prawie tak, jakby ubrania były produkowane z myślą o ich jednorazowym użyciu: są tak cienkie i delikatne, że nie można oczekiwać, że założy się je więcej niż kilka razy, ale ponieważ są tak tanie, można je po prostu wyrzucić i kupić coś nowego. Z tego powodu wielu młodych ludzi nie widzi sensu w uczeniu się reperowania ubrań czy cerowania skarpet.

Jeszcze rzadziej spotyka się młodych ludzi, którzy wiedzą, jak uszyć własne ubrania od podstaw. Szydełkowanie, robienie na drutach i pikowanie stały się hobby, a nie niezbędnymi umiejętnościami życiowymi.

8: Budowanie mebli od podstaw

Ilu ludzi wie dziś, jak zbudować od podstaw własną półkę na książki lub zestaw do jadalni? Meble nie są może tak tanie jak ubrania, ale ilość czasu, energii i umiejętności potrzebnych do ich zbudowania sprawia, że dla współczesnego zabieganego człowieka jest to niepraktyczne.

9: Mówienie językami swoich przodków

Żyjemy w świecie, w którym imigracja z jednego kraju do drugiego jest zjawiskiem dość powszechnym, i znanym zjawiskiem jest to, że języki ojczyste imigrantów ulegają zapomnieniu w ciągu jednego lub dwóch pokoleń. Uważa się to za naturalną część doświadczenia imigranta, ale może to być przykre dla dziadków, którzy mają trudności w porozumiewaniu się z wnukami, którzy nie mówią w ich języku – zwłaszcza jeśli jest to język rzadki, zagrożony wyginięciem.

Przekazanie wnukom swojej wiedzy może być jednym z najwspanialszych prezentów, jakie możesz im dać – a nie ma większego skarbu niż wspólna wiedza pokoleń, które były przed Tobą. Zacznij budować swoje drzewo genealogiczne już dziś, aby zachować mądrość i historie swoich przodków dla przyszłych pokoleń.