Nasi wolontariusze: Historia rodzinna młodego genealoga z Norwegii

Nasi wolontariusze: Historia rodzinna młodego genealoga z Norwegii

Kontynuujemy nasze wpisy na temat wolontariuszy MyHeritage. Przedstawiamy Wam Torbjorna Wolden, użytkownika MyHeritage z Norwegii, który tłumaczy dla nas produkty MyHeritage od pięciu lat.

Torbjorn zaczął interesować się odkrywaniem historii rodziny w szkole podstawowej.

Na zajęciach szkolnych zaczęliśmy tworzenie drzew genealogicznych naszych rodzin, a następnie mieliśmy przedstawić je w klasie. Moi dziadkowie mieli w posiadaniu lokalną książkę, spisaną na potrzeby parafii, gdzie wymienione były wszystkie gospodarstwa wraz z mieszkańcami; często przeglądałem tę książkę, mogąc dowiedzieć się wielu ciekawych faktów, na przykład, jak długo moja rodzina była właścicielem farmy itd.

Torbjorn wyśledził historię swojej rodziny do połowy 1500 roku. Wielu z jego przodków pochodzi ze Szwecji, USA, z Australii, Danii i Szwajcarii.

Moje drzewo genealogiczne powiększało się; wówczas zdałem sobie sprawę, że chciałbym umieścić moje „notatki genealogiczne” na dysku komputera. Wówczas natchnąłem się na MyHeritage, i stwierdziłem, że jest to dla mnie najlepsza opcja. Smart Matches i możliwości odnalezienia krewnych dzięki tej funkcji to ogromny bonus.

Torbjorn jest naszym wolontariuszem od pięciu lat. Ma nadzieję, że jego wkład sprawi, że genealogia będzie dla innych na wyciągnięcie ręki, będzie bardziej osiągalna, dzięki możliwości poszukiwania w swoim ojczystym języku.

Uważam, że odkrycia genealogiczne mają wiele wspólnego z pracą zespołową. Im więcej osób ma wkład, tym lepiej.

Poprzez Smart Matches udało się mu odkryć przodka, którego uprzednio uważano za zaginionego na morzu.

Jeden z moich przodków, Peder Andersen, zaginął na morzu z kobietą z sąsiedztwa, 14 grudnia 1870 roku. Krewny z którym połączył mnie MyHeritage, powiedział mi że Peder, Randi i mąż Randi, John Olsen, powracali łodzią do domu, po świątecznych zakupach, gdzie oboje zostali zamordowani  – zatopieni – przez Johna, który później poślubił wdowę po Pederze. John przyznał się do podwójego morderstwa na łożu śmierci, w 1908 roku. Uznano, że poślubił Randi dla pieniędzy – po czym wpadł w kłopoty finansowe – tak więc zamordował żonę i mojego przodka, tak więc mógł poślubić wdowę po Randim,  mogąc zająć się jej gospodarstwem.

MyHeritage pomógł Torbjornowi pozostać w kontakcie z odnalezionymi krewnymi.

Skontaktowem się z krewnymi, z którymi nie rozmawiałem od wielu, wielu lat. W niektórych przypadkach, odnalazłem krewnych dzięki Smart Matches.

Dziękujemy Torbjornowi za jego wkład – dzięki czemu jego rodacy mogą korzystać z MyHeritage w ojczystym języku.

Czy znasz jakiś język obcy? Czy chciałbyś dołączyć do naszego zespołu wolontariuszy? To wspaniała okazja na pomoc rodzinom w odkrywaniu korzeni i przeszłości. Daj nam znać na translations@myheritage.com.