Oppenheimer: Historia teraźniejszego hitu kinowego opowiedziana poprzez zapisy historyczne na MyHeritage

Oppenheimer: Historia teraźniejszego hitu kinowego opowiedziana poprzez zapisy historyczne na MyHeritage

Jedna z najbardziej oczekiwanych premier filmowych tego roku, epicki thrillerOppenheimer trafił już do kin na całym świecie,

Zagłąb się w zasoby historyczne na MyHeritage

Film opowiada historię J. Roberta Oppenheimera – naukowca znanego jako „ojciec bomby atomowej” – i jego pracy nad Projektem Manhattan.

Nasz zespół badawczy zagłębił się w rejestry na MyHeritage, aby zobaczyć, co możemy znaleźć o człowieku, który trzymał losy świata na swoich barkach, gdy doprowadził do zakończenia II wojny światowej – i zmagał się ze swoją własną świadomością, gdy jego osiągnięcie przerodziło się w śmiertelny wyścig zbrojeń nuklearnych.

Pierwsze podróże Oppenheimera

Julius Robert Oppenheimer urodził się w Nowym Jorku w 1904 roku. Jako syn niemieckiego żydowskiego imigranta, który dorobił się fortuny na imporcie tekstyliów, w dzieciństwie wielokrotnie podróżował do Europy. Był utalentowanym i bystrym uczniem, ukończył szkołę średnią w wieku 17 lat w 1921 roku, a następnego lata wraz z rodzicami, Juliusem i Ellą oraz młodszym bratem Frankiem, udał się do Europy na 3-miesięczne wakacje.

Jego aplikacja o paszport, przetworzona przed tą podróżą, mówi nam, że jego ojciec Julius urodził się w Hanau w Niemczech i wyemigrował z portu w Bremie w 1888 roku. Wspomina również, że rodzina mieszkała przy 155 Riverside Drive, na Upper West Side na Manhattanie, a J. Robert miał 180 cm wzrostu, niebieskie oczy i ciemnobrązowe włosy.

Passport application of J. Robert Oppenheimer from the U.S. Passport applications collection on MyHeritage

Wniosek paszportowy J. Roberta Oppenheimera z 1921 r. z kolekcji wniosków paszportowych USA na MyHeritage

Poniżej znajduje się animacja Deep Nostalgia™ jego zdjęcia paszportowego:

Po powrocie z wakacji w Europie zachorował i musiał na rok odłożyć studia chemii na Harvardzie – ale nie tracił czasu, kończąc je w zaledwie 3 lata zamiast 4. W 1925 r. zaczął studiować fizykę za granicą, najpierw w Cambridge w Anglii, a następnie w Niemczech, gdzie w maju 1927 r. uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Getyndze. Miał zaledwie 23 lata.

Projekt Manhattan

Do Stanów Zjednoczonych powrócił w lipcu 1927 roku, by uczyć fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim i na Kalifornijskim Instytucie Technologii. Zapis o jego powrocie znaleźliśmy w kolekcji Ellis Island i inne nowojorskie listy pasażerów, 1820-1957:

J. Robert Oppenheimer in Ellis Island and Other New York Passenger Lists, 1927

J. Robert Oppenheimer powrócił do Stanów Zjednoczonych w 1927 roku, jak udokumentowano w kolekcji Ellis Island i innych nowojorskich list pasażerów na MyHeritage

Był uznanym profesorem w Berkeley, kiedy dołączył do Projektu Manhattan w 1942 roku, by badać i rozwijać pierwszą broń jądrową. Spis ludności USA z 1940 r. opisuje go mieszkającego w Berkeley i pracującego jako profesor uniwersytecki.

J. Robert Oppenheimer in the 1940 US Census as a University Professor in Berkeley.

J. Robert Oppenheimer wymieniony w spisie powszechnym USA z 1940 r. jako profesor uniwersytecki w Berkeley (kliknij, aby powiększyć)

Oppenheimer kierował słynnym tajnym laboratorium Los Alamos w Nowym Meksyku, założonym w 1943 r. w celu koordynowania badań Projektu Manhattan. Przeprowadzone badania doprowadziły do testu Trinity, 16 lipca 1945 roku, który był pierwszym testem atomowym, po którym nastąpiły bombardowania atomowe Hiroszimy i Nagasaki w Japonii, 6 i 9 sierpnia 1945 roku.

Skandal związany z bezpieczeństwem

Po wojnie, w 1947 roku, przeniósł się z powrotem na Wschodnie Wybrzeże, by zostać dyrektorem Institute for Advanced Study w Princeton. Znaleźliśmy go na liście Spisu USA z 1950 r., który wspomina, że mieszkał w Princeton z żoną Katharine i ich dziećmi, Peterem i Katharine. Jest wymieniony jako dyrektor ds. studiów zaawansowanych i zadeklarował, że w poprzednim tygodniu przepracował 50 godzin.

Oppenheimer i jego rodzina wymienieni w Spisie Powszechnym USA z 1950 r. na MyHeritage

Oppenheimer i jego rodzina wymienieni w Spisie Powszechnym USA z 1950 r. na MyHeritage

Rola Oppenheimera w opracowaniu niszczycielskiej broni jądrowej użytej w Hiroszimie i Nagasaki mocno ciążyła na jego sumieniu. Stał się orędownikiem międzynarodowej kontroli broni atomowej i był kluczową postacią w tworzeniu Komisji Energii Atomowej. Pomimo swoich wysiłków na rzecz promowania rozbrojenia nuklearnego, w erze McCarthy’ego został poddany analizie pod kątem domniemanych powiązań komunistycznych. Został poddany dochodzeniu w sprawie bezpieczeństwa, a jego przesłuchanie odbyło się w kwietniu-maju 1954 r., co uniemożliwiło mu udział w konferencji Solvay w Brukseli. Został oczyszczony z zarzutu zdrady, ale uznano, że nie jest już zdolny do służby w USA i stracił poświadczenie bezpieczeństwa.

Znaleźliśmy rekord Oppenheimera w naszej bazie danych Brazylia, Rio de Janeiro, karty imigracyjne, kolekcja 1900-1965. Nie jest jasne, czy złożył wniosek o kartę w ramach swojego planu udziału w konferencji Solvay i nie udało mu się tam pojechać, czy też odbył oddzielną podróż, która przebiegała przez Brazylię.

J. Robert Oppenheimer w kolekcji Brazylia, Rio de Janeiro, Karty imigracyjne na MyHeritage

J. Robert Oppenheimer w kolekcji Brazylia, Rio de Janeiro, Karty imigracyjne na MyHeritage

Oto animacja Deep Nostalgia™ przedstawiająca jego zdjęcie z karty imigracyjnej:

Oppenheimer kontynuował pracę jako dyrektor Institute of Advanced Study, aż do rezygnacji z powodów zdrowotnych w 1966 roku. Zmarł na raka kilka miesięcy później, pozostawiając po sobie dziedzictwo obejmujące zarówno naukową bystrość, jak i walkę z moralnymi dylematami – zachęcając wszystkich ludzi do głębszego spojrzenia na związek między postępem naukowym, etyką i konsekwencjami wykorzystania ogromnej mocy.

Przeszukaj rekordy historyczne na MyHeritage, aby odkryć historie swoich przodków