Uciekinierzy z najokrutniejszego więzienia w historii: więzienia Alcatraz i wycinki z gazet historycznych w tym temacie

Uciekinierzy z najokrutniejszego więzienia w historii: więzienia Alcatraz i wycinki z gazet historycznych w tym temacie

„Znane” na całym świecie więzienie Alcatraz, uznawane za „miejsce, z którego nie dało się uciec”, w nocy 11 czerwca 1962 roku stanęło przed najbardziej dramatycznym wyzwaniem. Więźniowie Frank Morris, John Anglin i Clarence Anglin dokonali brawurowej ucieczki, skrupulatnie opracowując narzędzia do przekopania się przez ściany celi. Poruszali się po korytarzach użytkowych i wypuścili ręcznie wykonaną tratwę na niebezpieczne wody zatoki San Francisco. Ta zuchwała ucieczka, która przeczyła renomie Alcatraz, jako twierdzy nie do zdobycia, pozostaje jedną z najbardziej porywających historii kryminalnych w jej 90-letniej historii.

Uciekinierzy. Od lewej do prawej: John Anglin, Clarence Anglin i Frank Morris. Zdjęcia pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Uciekinierzy. Od lewej do prawej: John Anglin, Clarence Anglin i Frank Morris. Zdjęcia pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Upamiętniając 90. rocznicę otwarcia tegoż zniesławionego więzienia, zespół badawczy MyHeritage zebrał kilka skarbów z naszej kolekcji gazet historycznych OldNews.com na temat: artykułów informujących o otwarciu więzienia i najbardziej poszukiwanych kryminalistach, którzy odbywali tam wyroki, a także o słynnej ucieczce.

Otwarcie więzienia Alcatraz

Więzienie zostało zbudowane w 1934 roku na nierównej wyspie w zatoce San Francisco. Pierwotnie był to fort wojskowy, ale obiekt został przekształcony w zakład karny o zaostrzonym rygorze, przeznaczony dla najbardziej niebezpiecznych przestępców, kryminalistów w Ameryce. Jego odizolowana lokalizacja i surowe warunki szybko przyniosły mu reputację najokrutniejszego więzienia w kraju. Wzmianki o nim zostały opisane w gazecie The Southeast Missourian 30 czerwca 1934 r., a więzienie opisane, jako „zakład karny w zatoce San Francisco, z którego nie ma powrotu.”

The Southeast Missourian, June 30, 1934. Source: OldNews.com

The Southeast Missourian, 30 czerwca 1934 r. Źródło: OldNews.com

Więzienie Alcatraz zostało stworzone tak, by nie można było w żaden sposób z niego uciec. „W ramach kolejnego posunięcia mającego na celu zniweczenie zapowiedzianego celu więźniów, jakim jest ucieczka przy pierwszej nadarzającej się okazji, rząd federalny rozważa instalację niewidzialnej, tajemniczej »pułapki« pola magnetycznego”, donosi 1 lutego, 1934 r. dziennikarz Evening Star. „Pułapka uruchomi alarm, z chwilą gdy skazaniec zbliży się do niestrzeżonych bram lub murów”.

Evening Star, February 1, 1934. Source: OldNews.com

Evening Star, February 1, 1934. Source: OldNews.com

“Ściany, które widzą i bramy, które mówią, zostaną prawdopodobnie zainstalowane”, jak napisano w reportarzu The Spokesman Review, 5 kwietnia 1934 roku.

The Spokesman Review, April 5, 1934. Source: OldNews.com

The Spokesman Review, 5 kwietnia 1934 r. Źródło: OldNews.com

„Wyspa diabła”

Po otwarciu Alcatraz najbardziej „znanym” więźniem był Al Capone. W sierpniu 1934 roku, gazeta Lewiston Morning Tribune poinformowała o zakończeniu przygotowań do osadzenia Al Capone w cieszącym się złą sławą zakładzie karnym. „Człowiek z blizną„ Capone i 52 innych więźniów spało dziś w swoich celach na wyspie Alcatraz”, napisał Lewiston.

Zdjęcie więzienne Ala Capone, pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Zdjęcie więzienne Ala Capone, pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Headline and photo in the Lewiston Morning Tribune, August 1934. Source: OldNews.com

Nagłówek i zdjęcie w Lewiston Morning Tribune, sierpień 1934 r. Źródło: OldNews.com

„100 przestępców zamkniętych w więzieniu na wyspie” – tak brzmiał nagłówek gazety Brownsville Herald z 5 września 1934 roku, 'Machine Gun Kelly’ w Alcatraz z Alem Capone” – czytamy dalej w artykule. „Około stu najbardziej niebezpiecznych przestępców w Ameryce zostało we wtorek zamkniętych za kratami ponurego, przypominającego fortecę zakładu karnego na wyspie Alcatraz w zatoce San Francisco. Pociąg załadowany skazańcami z więzienia Leavenworth, w tym cieszącym się złą sławą George’em „Machine Gun Kelly”, został przetransportowany na pokład statku. Przy zachowaniu tych samych wyszukanych środków ostrożności, które charakteryzowały niedawny przyjazd 'Człowieka z blizną’ Ala Capone, byłego przywódcy gangu z Chicago, oraz 50 innych więźniów z zakładu karnego w Atlancie, statek został przetransportowany przez zatokę łodziami wyposażonymi w karabiny”.

Ryzykowna ucieczka

Przez niemal 30 lat panowało powszechne przekonanie, że Alcatraz to więzienie na diabelskiej wyspie, z którego nie ma powrotu, ani ucieczki. Wszystko to zostało podważone 11 czerwca 1962 roku, w ciągu jednej nocy za sprawą zaplanowanej ucieczki, która od tamtego czasu do dziś została uwieczniona w wielu filmach.

Frank Morris, John Anglin i Clarence Anglin, trzej rabusie bankowi, którzy zostali skazani i wysłani do Alcatraz, z powodzeniem przeprowadzili wyrafinowaną operację ucieczki. Nikt nie wiedział, co się z nimi stało i czy przeżyli to niebezpieczne przedsięwzięcie – i do dziś pozostaje to tajemnicą.

“Uważa się, że złodzieje bankowi uciekli z wyspy na tratwie lub dryfującym drewnie”, doniósła gazeta St. Joseph News Press 12 czerwca 1962 roku. „Strażnik powiedział], że nacięli część tylnej ściany celi zaostrzoną łyżką. Uzyskali dostęp do tunelu, przez który wspięli się na dach celi. Usunęli kraty zabezpieczające okno dachowe… Z dachu spuścili się po rurze na ziemię. Następnie udali się na tyły wyspy do brzegu wody”.

St. Joseph News Press, June 12, 1962

St. Joseph News Press, 12 czerwca 1962 r.

W czerwcu 2022 roku U.S. Marshals opublikował zdjęcia Franka Morrisa oraz Johna i Clarence’a Anglinów, którzy uciekli z Alcatraz w 1962 roku, z uwzględnieniem ich wieku. Pomimo początkowego przekonania, że utonęli, nowe dowody i trwające dochodzenia sugerują, że mogli przeżyć, utrzymując tajemnicę ich losu przy życiu.

Czy któryś z Twoich przodków mógł być skazańcem? Istnieje łatwy sposób, aby się tego dowiedzieć: MyHeritage oferuje kilka rzadkich kolekcji nazwisk i zdjęć więźniów z XIX i XX wieku z całego świata, w tym kolekcje więźniów z Australii, Szkocji, Irlandii, Norwegii i wiele więcej.

Ty również możesz znaleźć mnóstwo informacji na temat swoich przodków, bez względu na to, czy byli sławni, niesławni, bądź też, czy byli jedynie tematem małomiasteczkowych plotek, w kolekcjach gazet na naszej innowacyjnej stronie zawierajacej kolekcje gazet historycznych, OldNews.com.