Amerykańskie gazety: Dziwaczne porady dotyczące kondycji fizycznej kobiet z początku XX wieku

Amerykańskie gazety: Dziwaczne porady dotyczące kondycji fizycznej kobiet z początku XX wieku

Jeżeli sądzisz, że w obecnych czasach ciężko jest zadbać o formę, wyobraź sobie, że w tym celu musisz zakładać gorset, buty z wysokimi guzikami, spódnicę do kostek i liczne halki.

Rygorystyczny strój był tylko jednym z wielu wyzwań stojących przed naszymi przodkiniami, które chciały zadbać o formę. Standardy urody w epoce wiktoriańskiej dyktowały, że kobiety powinny mieć bladą cerę i delikatną budowę ciała, a możliwości aktywności fizycznej uważanej za stosowną dla młodej kobiety była dość ograniczana w życiu publicznym. Jednak z biegiem czasu kobiety zaczęły doceniać swoją siłę i witalność, stymulowane zmianami społecznymi, takimi jak walka o równe prawa prowadzona przez sufrażystki.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, nasz zespół badawczy zagłębił się w historyczne gazety z OldNews.com aby dowiedzieć się, jak doradzano naszym przodkiniom w tych tematach sto lat temu. Patrząc na to dziś, wysiłki mające na celu wprowadzenie fitnessu do życia kobiet wydają się dość nieporadne i raczej zabawne.

Zagłębmy się w ten temat:

Butelka na głowie

W 1903 roku „niepowabnym kobietom” zalecono ćwiczenie chodzenia w te i we wte po pokoju lub w kółko po ogrodzie przez 15 minut z butelką lub koszem „o słusznej wadze” umieszczonym na głowie. „Dworski ukłon, prawidłowo wykonany” był również zalecany jako “najbardziej przyzwoite” ćwiczenie.

“Każdy ruch kobiety powinien być pełen gracjil,” napisał The Hazel Green Herald, który twierdził, że amerykańskie kobiety w tamtym czasie były pozbawione wdzięku: „Jako naród nie jesteśmy pełne gracji”, napisano, głównie z powodu kobiecych ubrań uniemożliwiających „swobodę ruchów”. To nie żart.


Clipping from The Hazel Green Herald, April 9, 1903. (Source: OldNews.com)

Wycinek z The Hazel Green Herald, 9 kwietnia 1903 r. (Źródło: OldNews.com)

„Przejażdżka bryczką to nie ćwiczenia”

Przenosząc się o kilka lat do przodu, młodsze pokolenie amerykańskich kobiet poznaje nowe koncepcje. Według The Los Angeles Herald w 1907 roku: „Nie ma wątpliwości co do faktu, że dziewczęta potrzebują ćwiczeń tak samo jak chłopcy, a dawno minęły czasy, gdy krucha, delikatna dziewczyna o śniadej twarzy była uważana za wzór kobiecości”. W dość rewolucyjnym stwierdzeniu artykuł deklaruje, że dziewczęta mogą być „silne i rumiane”. Dobre zdrowie nie jest przywilejem jednej płci, a można je zachować tylko dzięki ćwiczeniom. Być może wiele osób nie wie, czym tak naprawdę są ćwiczenia. Przejażdżka bryczką nie jest ćwiczeniem, podobnie jak prace domowe.”


From Los Angeles Herald, July 28, 1907 (Source: OldNews.com)

Z Los Angeles Herald, 28 lipca 1907 r. (Źródło: OldNews.com)

Autor wymienia wiele aktywności, które są przykładem doskonałego ćwiczenia dla dziewcząt, w tym krokiet, tenis ziemny, wioślarstwo, pływanie, rzucanie quoitami (pierścieniami wykonanymi z metalu lub gumy), badminton, jazda na rowerze i spacery. Twierdzi nawet, że dziewczęta pływają z większą gracją niż chłopcy i szybciej się uczą, a pływanie ma dodatkową zaletę w postaci możliwości ratowania życia.

Jednak wydaje się, że to przesłanie nie zostało wzięte do serca. Artykuły opublikowane po latach wskazują, że koncepcja ćwiczeń nadal nie była zbyt jasna, podobnie jak różnica między ćwiczeniami a pracami domowymi – a amerykańskie kobiety wciąż otrzymywały sprzeczne komunikaty.

Wyimaginowane pianina i żelazka

W 1911 roku kobiety były zachęcane przez Omaha Daily Bee do utrzymywania formy poprzez ćwiczenia w domu, „podnoszenie wyimaginowanych fortepianów” i wyciąganie korków z butelek: „Trzymaj butelkę między kolanami i ciągnij za mocno wbity korek”.

Kolejne ważne zalecenia obejmowały branie dwóch „kąpieli” każdego ranka: „kąpieli wewnętrznej”, co oznaczało wypicie dwóch szklanek wody w celu oczyszczenia ciała od wewnątrz, oraz „kąpieli zewnętrznej”, co oznaczało zanurzenie się w ciepłej wodzie, a następnie energiczne spłukanie zimną wodą. Kobietom zalecano również noszenie „niezbyt obcisłych ubrań… co najmniej o cztery rozmiary za dużych, aby powietrze mogło swobodnie krążyć”. Każda kobieta powinna również „pozwolić sobie na co najmniej dwie godziny dziennie na świeżym powietrzu”, jedną rano i jedną po południu.


From the Omaha Daily Bee, December 31, 1911 (Source: OldNews.com)

Z Omaha Daily Bee, 31 grudnia 1911 r. (Źródło: OldNews.com)

W 1915, The Pittsburgh Press zalecał używanie małych płaskich żelazek jako hantli w „domowej siłowni” kobiet. Jako dodatkowy bonus, gdy nie są używane jako rekwizyty do ćwiczeń, mogą one posłużyć jako „wygodne małe żelazka do prasowania rękawów.”


From the Pittsburgh Press, October 18, 1915 (Source: OldNews.com)

Z Pittsburgh Press, 18 października 1915 r. (Źródło: OldNews.com)

„Sprawdź, jak stać się doskonałą”

Artykuł opublikowany we wrześniu 1916 roku, podczas I wojny światowej, podkreślał ważny powód, dla którego kobiety powinny ćwiczyć: „Kwestia doskonałego rozwoju fizycznego kobiety ma ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach, gdy przyszłość wszystkich narodów świata w tak dużym stopniu zajmuje umysł publiczny… przyszłość rasy amerykańskiej zależy w dużej mierze od matek”. Odbył się nawet konkurs zatytułowany „Fizycznie idealna dziewczyna”, a według jego 18-letniej mistrzyni „każda kobieta może łatwo nauczyć się, jak stać się idealną” jak ona, jeśli będzie systematycznie trenować i konsekwentnie ćwiczyć.


From the Pittsburgh Press, September 5, 1916

Z Pittsburgh Press, 5 września 1916 r.

The South Bend News-Timesw 1921 roku zachęcał młode kobiety do dbania o formę poprzez „pomaganie matce w pracach domowych”. Artykuł ujawnia, że Marie Kuhn, kolejna „idealna dziewczyna”, uzyskała swoje niesamowite atrybuty fizyczne i wspaniałą sylwetkę, pomagając matce „mieszać ciasto, piec, odkurzać i zmywać naczynia”. Bardzo aktywna Kuhn, która uwielbiała również pływać, pływać kajakiem i grać w koszykówkę, została przedstawiona jako wzór dla każdej amerykańskiej dziewczyny, „szczególnie tej, która jest przyzwyczajona do unikania prac domowych jako irytujących, nudnych i rujnujących młode dłonie i dobry wygląd. Może to skłonić ten typ dziewczyny do myślenia – i zmywania naczyń – i może przynieść zmianę warunków domowych, które będą korzystne dla niej, pomocne dla zmęczonej, ale nie narzekającej matki i sprzyjające doskonałemu pokojowi w kręgu rodzinnym!”. Rany.


From the South Bend News-Times, April 13, 1921 (Source: OldNews.com)

Z gazety South Bend News-Times, 13 kwietnia 1921 r. (Źródło: OldNews.com)

Następnym razem, gdy będziesz uprawiać poranny jogging lub ćwiczyć na siłowni, możesz pomyśleć o tym, jak daleko zaszliśmy od podnoszenia wyimaginowanych fortepianów i tego typu komentarzy w stronę kobiet.

W międzyczasie dowiedz się więcej o swoich przodkach i otaczającym ich świecie, przeszukując historyczne gazety na stronie OldNews.com!