Napoleon Bonaparte: Mniej znana historia jego amerykańskiego dziedzictwa

Napoleon Bonaparte: Mniej znana historia jego amerykańskiego dziedzictwa

Już wkrótce w kinach pojawi się film Napoleon, który przybliża jedną z najbardziej legendarnych postaci w historii, Napoleona Bonaparte. Podczas gdy film ożywia dyskusje na temat wpływu Napoleona na historię Europy, pozostaje pewien aspekt jego życia, który wciąż nie został zbadany: opowieść o amerykańskich powiązaniach jego rodziny.

Zespół ds. badań MyHeritage zagłębił się w ogromną skarbnicę wiedzy MyHeritage, która liczy blisko 20 miliardów danych historycznych. Pozwoliło to odkryć fascynującą historię powiązań Bonapartów po drugiej stronie Atlantyku.

Bonaparte family tree (click to zoom)

Drzewo genealogiczne rodziny Bonaparte (kliknij, aby powiększyć)

Napoleon Bonaparte urodził się w Ajaccio w 1769 roku na nowo powstałej francuskiej wyspie Korsyce pod nazwiskiem Napoleon Buonaparte. Rodowód Bonapartych był włoski i mieszkali oni na Korsyce od końca XV wieku. Bonapartowie byli notariuszami i prawnikami i byli spokrewnieni ze starożytnymi rodzinami szlacheckimi. Jego ojciec Carlo Maria Bonaparte studiował prawo w Rzymie i Pizie. W 1777 r. był przedstawicielem Korsyki i dwukrotnie został przyjęty na audiencjach w Wersalu z rąk króla Ludwika XVI. To właśnie wtedy Napoleon wstąpił do szkoły wojskowej dla francuskiej szlachty.

Tragiczny romans Jérôme’a Bonaparte i Elizabeth Patterson

Napoleon miał czterech braci i trzy siostry. Jego najmłodszy brat, Jérôme, był od niego o 15 lat młodszy. Kiedy Napoleon był Pierwszym Konsulem, Jérôme, mając zaledwie 16 lat, wstąpił do marynarki wojennej i został porucznikiem w 1801 roku. Zanim dotarł do Stanów Zjednoczonych, jego misje zaprowadziły go do Santo Domingo na Martynice.

Latem 1803 roku Jérôme Bonaparte spotkał Elizabeth Patterson, uroczą córkę bogatego kupca z Baltimore. Betsy, bo tak ją nazywano, była znana ze swojej urody i dowcipu.

Elizabeth Patterson-Bonaparte. Triple portrait by Gilbert Stuart, in 1804.

Elizabeth Patterson-Bonaparte. Potrójny portret autorstwa Gilberta Stuarta z 1804 roku.

W wieku 19 i 18 lat Betsy i Jerome zakochali się w sobie i pobrali 24 grudnia 1803 roku w Baltimore. Ich namiętny romans spotkał się jednak z oporem: Jerome, wciąż uważany za nieletniego, nie uzyskał zgody swojej rodziny. Napoleon, który nie był zbyt zadowolony ze związku swojego młodszego brata, poprosił go o powrót do Francji, aby małżeństwo mogło zostać unieważnione. Sprawa wywołała poruszenie, a francuski ambasador w Waszyngtonie został odsunięty.

Rok później Jérôme i ciężarna Betsy udali się w podróż do Francji. Zamierzali przedstawić swoje stanowisko Napoleonowi. Kiedy dotarli do francuskiego portu, na rozkaz Napoleona Betsy nie pozwolono zejść na ląd. Jérôme i Betsy nigdy więcej się nie zobaczyli.

Ostatecznie Betsy schroniła się w Anglii i 7 lipca 1805 r. urodziła syna, Jérôme’a Napoléona.

Jerome Napoleon Bonaparte, syn Jérôme’a i Betsy, urodził się w Londynie w 1805 roku. Zdjęcie ulepszone, pokolorowane i zaanimowane przez MyHeritage.

Jerome Napoleon Bonaparte, syn Jérôme’a i Betsy, urodził się w Londynie w 1805 roku. Zdjęcie ulepszone, pokolorowane i zaanimowane przez MyHeritage.

Tymczasem we Francji Jérôme’owi trudno było porozumieć się z bratem, który w międzyczasie został cesarzem Francuzów. Co więcej, jego małżeństwo z Betsy zostało unieważnione. Został odesłany do marynarki wojennej, gdzie ożenił się z niemiecką księżniczką.

Nową żoną Jerome’a została Katarzyna Wirtemberska, córka króla Wirtembergii, siostrzenica cesarzowej Rosji Marii Fiodorowny i kuzynka królowej Wiktorii. Sześć dni po ich ślubie w sierpniu 1807 r. Jerome został królem Westfalii, małego niemieckiego królestwa na wschód od Królestwa Prus.

Jérôme Bonaparte, Napoleon’s younger brother, and his wife, Catherine de Wurtemberg

Jérôme Bonaparte, młodszy brat Napoleona, i jego żona Katarzyna Wirtemberska

Jérôme otrzymał przydomek König Lustig, ” śmieszny król”, ponieważ był młody, porywczy, beztroski i zadurzony w swojej władzy. Ich pierwszy syn, który urodził się w 1814 roku, również otrzymał imię Jérôme Napoléon, podobnie jak jego amerykański przyrodni brat!

Bonapartowie w Stanach Zjednoczonych: nie mniej sławni niż ich europejscy krewni

Tymczasem Betsy wróciła do Baltimore ze swoim 4-miesięcznym synem. Przywiązana do Jérôme’a, nigdy nie wyszła ponownie za mąż i zawsze z dumą podkreślała swój związek z rodziną Bonaparte.

Pierwotny Jerome Napoleon wyrósł na wspaniałego mężczyznę. Jego matka chciała, by poślubił europejską księżniczkę, ale on nie przejawiał takiego zainteresowania. Po studiach prawniczych na Harvardzie poślubił Susan May Williams, bogatą dziedziczkę z Baltimore. Doczekali się dwóch synów w odstępie ponad 20 lat, Jerome’a Napoleona Bonaparte i Charlesa Josepha Bonaparte.

Jerome Napoleon Bonaparte appearing in the 1860 census with his household

Jerome Napoleon Bonaparte pojawiający się w spisie ludności z 1860 r. wraz ze swoim gospodarstwem domowym

Jerome Napoleon Bonaparte dorastał i spędził życie w Baltimore. W 1860 r., według amerykańskiego spisu powszechnego z tego roku, żył jako „dżentelmen” z żoną, teściową, najmłodszym synem Charlesem Josephem i wieloma służącymi.

Obaj prawnukowie Napoleona zrobili błyskotliwe kariery. Starszy Jerome Napoleon, był oficerem w armii amerykańskiej, zanim został pułkownikiem w armii francuskiej pod rządami Napoleona III.

Jerome Napoleon Bonaparte, great-nephew of Napoleon I, spent his entire career in the army, first briefly in the American army, then in the French army.

Jerome Napoleon Bonaparte, prawnuk Napoleona I, spędził całą swoją karierę w wojsku, najpierw krótko w armii amerykańskiej, a następnie we francuskiej.

Podobnie jak jego ojciec, Charles Joseph studiował prawo na Harvardzie, był sekretarzem marynarki wojennej w 1905 r., a następnie prokuratorem generalnym w gabinecie prezydenta Theodore’a Roosevelta. W 1908 r. Charles stworzył Biuro Śledcze (BOI), poprzednika FBI. Charles ożenił się, ale zmarł bezdzietnie w 1921 r. w wieku 70 lat.

Charles Joseph Bonaparte. Photo enhanced and colorized by MyHeritage.

Charles Joseph Bonaparte. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage.

Charles Józef Bonaparte, prawnuk Napoleona I, był założycielem FBI. Historyczne kolekcje rekordów MyHeritage

Charles Józef Bonaparte, prawnuk Napoleona I, był założycielem FBI. Historyczne kolekcje rekordów MyHeritage

Z West Point do Armii Francuskiej Napoleona III

Najstarszy syn Jerome’a Napoleona Bonaparte i Susan May Williams, urodził się 5 listopada 1830 roku w Baltimore. Był kadetem w prestiżowej Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych West Point, którą ukończył w 1852 roku. Dwa lata później, w towarzystwie ojca, odbył przełomową wizytę w Paryżu, aby spotkać się z Napoleonem III, który będąc synem Ludwika Bonaparte, był również bratankiem Napoleona I.

Jerome Napoleon Bonaparte, cadet at West Point, in the 1850 U.S. Census. MyHeritage historical record collections.

Jerome Napoleon Bonaparte, kadet w West Point, w spisie ludności USA z 1850 roku. Zbiory zapisów historycznych MyHeritage.

Amerykańscy kuzyni zostali dobrze przyjęci. W pewnym stopniu dotyczyło to synów Jérôme’a Napoléona i Katarzyny Wirtemberskiej. Za pośrednictwem rady rodzinnej ich przyrodni brat i jego synowie uzyskali prawo do noszenia nazwiska Bonaparte, ale nie mogli dziedziczyć po ojcu. Jérôme, były król Westfalii, miał wówczas 68 lat.

Nie powstrzymało to ich amerykańskiego siostrzeńca, Jerome’a Napoleona, przed zrobieniem długoletniej kariery we francuskiej armii Napoleona III, który już wcześniej przyznał mu francuskie obywatelstwo i stopień podporucznika. Brał udział w wojnie krymskiej i wojnie francusko-pruskiej w 1870 roku. Dopiero po śmierci ojca, w 1871 roku, powrócił do Stanów Zjednoczonych. Będąc w Baltimore, w wieku 41 lat poślubił młodą wdowę, Caroline Appleton.

Announcement of the 1871 marriage of Jerome Bonaparte and Caroline Appleton. MyHeritage historical record collections.

Ogłoszenie o ślubie Jerome Bonaparte i Caroline Appleton w 1871 roku. Zbiory historycznych rekordów MyHeritage.

Para doczekała się córki, Louise Eugenie, w następnym roku.

French document from June 12, 1874 stating that the marriage of Jerome Bonaparte and Caroline Appleton took place on September 7, 1871 in Newport, Rhode Island.

Francuski dokument z 12 czerwca 1874 r. informujący, że ślub Jerome’a Bonaparte i Caroline Appleton odbył się 7 września 1871 r. w Newport na Rhode Island.

Ich syn Jerome Napoleon Charles urodził się w Paryżu w 1874 roku. Zanim rodzina została wezwana przed oblicze Elizabeth Patterson Bonaparte, przez kilka lat cieszyła się życiem w stolicy Francji.

Jerome arrived in time to say goodbye to his grandmother. She died a few days later at the age of 94.

Jerome przybył na czas, aby pożegnać się ze swoją babcią. Zmarła ona kilka dni później w wieku 94 lat

When Elizabeth Patterson Bonaparte died, the press did not fail to report on her romantic marriage.

Kiedy Elizabeth Patterson Bonaparte zmarła, prasa nie omieszkała donieść o jej romantycznym małżeństwie.

Louise Eugenie Bonaparte poślubiła duńskiego hrabiego Adama von Moltke-Huitfeld w 1896 r. i zamieszkała w Danii. Również jej brat ożenił się, ale nie doczekał się potomstwa.

Louise Eugenie Bonaparte, countess von Moltke-Huitfeld. Photo enhanced and colorized by MyHeritage.

Louise Eugenie Bonaparte, hrabina Moltke-Huitfeld. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage.

Jerome Bonaparte zmarł 3 września 1893 roku w Prides Crossing w stanie Massachusetts.

Dziedzictwo Bonaparte: triumfy i porażki na dwóch kontynentach

Dokumenty historyczne odnalezione przez zespół badawczy MyHeritage składają się na fascynującą opowieść o potomkach Napoleona i ich życiu, które połączyło dwa bardzo różne światy. Historia miłosna Elizabeth i Jérôme’a ewoluowała w rodzinną sagę na tle politycznych wstrząsów i świata na krawędzi transformacji. Ich syn, Jerome Napoleon Bonaparte, reprezentował zarówno amerykańską pracowitość, jak i europejską szlachtę. Ich potomkowie odcisnęli silne piętno na historii USA.