8 zaskakujących informacji o historii słynnej lalki BARBIE – ze wzmianką o Polsce!

Nowy film o Barbie robi obecnie furorę w kinach, a wielu uważa go za zaskakujące i świeże spojrzenie na kultową lalkę. Kochaj ją lub nienawidź, nie można zaprzeczyć, że lalka Barbie wywarła ogromny wpływ na kulturę, odkąd po raz pierwszy trafiła na rynek w 1959 roku.

Nasz zespół badawczy zagłębił się w historyczne zapisy na MyHeritage i znalazł następujące 8 fascynujących faktów na temat tej zabawki i ludzi, którzy ją opracowali.

Przeszukaj zapisy historyczne na MyHeritage

1. Barbie i Ken zostali stworzeni “na cześć” brata i siostry

Ruth Handler, twórczyni lalki Barbie, słusznie nazywała siebie „mamą Barbie”. Barbie została nazwana na cześć córki Handler, Barbary Joyce Handler (ur. 1941). Odwieczny chłopak Barbie, Ken, nosi imię po młodszym bracie Barbary – synu Handler – Kenneth Robert Handler (ur. 1944).

Oto oni w Spisie powszechnym USA z 1950 roku:

The Handler family in the 1950 U.S. Census

Rodzina Handlerów – w tym „prawdziwi” Barbie i Ken – w spisie powszechnym USA z 1950 r.

Tak wyglądał „prawdziwy” Ken, gdy ukończył Hollywood High School w 1961 roku:

Kenneth Robert Handler, rocznik szkoły średniej w Hollywood, 1961. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Kenneth Robert Handler, rocznik szkoły średniej w Hollywood, 1961. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

2. “Rodzice” Barbie, Ruth i Elliot Handler, byli założycielami gigantycznej firmy zabawkarskiej Mattel

Firma Mattel została założona w 1945 r., a jej pierwszymi produktami były ramki do zdjęć, a następnie meble do domków dla lalek wykonane ze skrawków ramek do zdjęć. Nazwa „Mattel” to połączenie nazwiska Harolda Matsona, tymczasowego partnera Handlerów, oraz imienia Elliota Handlera.

Zgadza się: „mama Barbie” została całkowicie pominięta, mimo że była zarówno współzałożycielką, jak i prezesem firmy.

Clip from the Youngstown Vindicator, December 19, 1971, on the founding of Mattel

Klip z Youngstown Vindicator z 19 grudnia 1971 r. dotyczący założenia firmy Mattel

3.Rodzice Barbie byli ukochanymi z liceum, razem od 16 roku życia

Ruth Marianna Mosko (Moskowitz, 1916-2002) była najmłodszym z dziesięciorga dzieci, urodzona jako córka żydowskich imigrantów z Polski, którzy osiedlili się w Denver w stanie Kolorado. Isadore Elliot Handler (1916-2011) urodził się w Chicago w rodzinie żydowskich rosyjskich imigrantów, którzy później przeprowadzili się do Denver. Oboje pobrali się w 1938 r. i przeprowadzili do Kalifornii. Ten zapis ze Spisu powszechnego USA z 1940 r. pokazuje, że Elliot pracował 18 godzin tygodniowo jako designer, podczas gdy Ruth pracowała 40 godzin tygodniowo jako sekretarka w Paramount Pictures, firmie produkującej filmy.

Isadore Elliot and Ruth Hendler in 1940 US Census

Isadore Elliot i Ruth Hendler w spisie powszechnym USA z 1940 r. (kliknij, aby powiększyć)

4. Barbie zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych (tylko) w latach 60. XX wieku

Wkrótce po debiucie lalki w 1959 roku rodzice w całych Stanach Zjednoczonych zaczęli nadawać swoim córkom imię Barbie.

Według oficjalnych danych U.S. Social Security Administration, imię Barbie znajdowało się wśród 1000 najpopularniejszych imion dla dziewczynek w latach 1961-1968, osiągając szczyt w 1964 roku. Przed 1960 r. i po 1969 r. imię Barbie nie pojawiało się w pierwszej 1000, jeśli w ogóle.

Popularity of the name Barbie according to the SSA

Source: USA Social Security Administration

5.Barbie spotkała się z surową krytyką ze strony organizacji feministycznych, ale jej „mama” pozostała niewzruszona

Począwszy od lat 70. XX wieku, wraz ze znaczącymi przewrotami społecznymi i wzrostem feminizmu drugiej fali, Barbie stała się centralnym punktem krytycznych debat na temat wizerunku ciała, ról płciowych i konsumpcjonizmu. Sylwetka lalki była wskazywana jako nierealistyczna i nieosiągalna, jeśli przełożyć ją na ludzkie proporcje; jej osoba była skoncentrowana na modzie, uprzywilejowana i zwariowana na punkcie chłopców; a małe dziewczynki, które kochały lalkę, były nieustannie zachęcane do kupowania nowych strojów, akcesoriów i zestawów do zabawy.

Odnosząc się do tej kwestii w połowie 1970 roku, Ruth Handler wyjaśniła, że „Barbie has no immediate plans to pin a women’s liberation button on her fake furs”, jak zauważono w tym artykule Toledo Blade:

Toledo Blade, June 25, 1970

Toledo Blade, 25 czerwca 1970 r.

W artykule Ruth stwierdza, że „to, czy kobieta powinna robić karierę, jest kwestią indywidualną. Natura – a przynajmniej społeczeństwo – ukształtowała kobietę tak, by była żoną i matką, a to niekoniecznie idzie w parze z karierą”. Kiedy reporter zauważył, że Ruth sama z powodzeniem wychowała dwójkę dzieci, będąc jednocześnie aktywną bizneswoman, Ruth odpowiedziała, że „kobieta musi być dwa razy lepsza od mężczyzny, aby utrzymać swoją pracę”, a kiedy karierowiczka wraca do domu, musi „gotować, sprzątać, bawić się z dziećmi i dużo się uśmiechać. Musi wyglądać na szczęśliwą, czekać na męża i dawać z siebie wszystko jako żona i matka, ignorując fakt, że przez cały dzień była dyrektorem”.

Jednak z biegiem lat mama Barbie przeszła dość znaczącą osobistą i fizyczną transformację.

6. „Mama Barbie” została oskarżona o spisek i oszustwo

W 1978 roku Ruth Handler i kilku innych byłych dyrektorów Mattel zostało oskarżonych o oszustwo i składanie fałszywych raportów do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Ruth Handler zrezygnowała z pracy w Mattel w 1974 r., w trakcie dochodzenia, a następnie została ukarana grzywną w wysokości 57 000 USD i skazana na 2500 godzin prac społecznych.

Toledo Blade, February 16, 1978

Raport z incydentu w Toledo Blade, 16 lutego 1978 r.

7. Następnie otworzyła nowy rozdział w swojej karierze – jako producent silikonowych protez piersi

Po zdiagnozowaniu raka piersi i poddaniu się mastektomii, Ruth Handler dowiedziała się, że znalezienie dobrze dopasowanej protezy piersi jest prawie niemożliwe. Aby zaspokoić tę potrzebę, w 1976 roku założyła linię silikonowych protez piersi o nazwie Nearly Me.

Sarasota Herald Tribune, July 3, 1977

Artykuł w Sarasota Herald Tribune z 3 lipca 1977 r. o nowym przedsięwzięciu Ruth

8. Barbie tak naprawdę nie powróciła, ponieważ tak naprawdę nigdy nie wyszła z mody

Na przykład z okazji 30. urodzin Barbie zorganizowano galę „Pink Jubilee” w Lincoln Center w Nowym Jorku:

Artykuł o gali z okazji 30. urodzin Barbie w Reading Eagle, 14 lutego 1989 r.

Artykuł o gali z okazji 30. urodzin Barbie w Reading Eagle, 14 lutego 1989 r.

Według artykułu, „chociaż jej popularność od czasu do czasu słabła, Barbie nigdy nie wyszła całkowicie z łask. Była jedną z najbardziej konsekwentnych zabawek w branży tak bardzo słynącej z szybko zanikających trendów”.

Kiedy Barbie skończyła 35 lat, w hali wystawowej Martin-Gropius-Bau w Berlinie poświęcono jej specjalną wystawę:

Article about Barbie's 35th birthday exhibition in Berlin in The Vindicator, March 25, 1994

Artykuł o wystawie w The Vindicator, 25 marca 1994 r.

„Nigdy nie powstało nic podobnego do Barbie”, czytamy w artykule w The Vindicator na temat wystawy. Według artykułu, lalka Barbie generowała 1 miliard dolarów przychodów; przeciętna dziewczynka w wieku 3-10 lat w USA posiadała 8 lalek Barbie; a lalka była sprzedawana w ponad 140 krajach. Niezależnie od zastrzeżeń jej twórcy dotyczących feminizmu, zmieniające się trendy w zakresie możliwości kariery kobiet znajdują odzwierciedlenie w popularności różnych „ścieżek rozwoju” lalek Barbie. Podczas gdy w latach 50-tych i 60-tych dziewczęta cieszyły się lalkami Barbie modelkami, baletnicami, pielęgniarkami i nauczycielkami, na początku lat 90-tych najpopularniejszymi Barbie byli piloci, oficerowie wojskowi i policyjni, politycy, sportowcy i lekarze. W artykule czytamy, że w momencie jego drukowania istniało 30 „etnicznych ras” Barbie; dziś istnieją Barbie o 35 odcieniach skóry, 97 fryzurach i 9 typach ciała, a także Barbie niepełnosprawne.

Z pewnością była to bardzo długa podróż dla Barbie i wyraźnie widać, że jest ona tak samo popularna, jak w przeszłości, ponad 60 lat po tym, jak pierwsza lalka trafiła na półki sklepowe.
Odkryj więcej fascynujących historii w naszej kolekcji gazet!