Wybawca ocalałego z Holokaustu został oficjalnie uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, po odnalezieniu jego potomków przez MyHeritage

Wybawca ocalałego z Holokaustu został oficjalnie uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, po odnalezieniu jego potomków przez MyHeritage

Przed dwoma laty podzieliliśmy się niezwykle przejmującą historią Davida Rosslera, Żyda, który jako dziecko był ukrywany w Belgii przed nazistami przez odważnego człowieka o nazwisku Georges Bourlet.

Syn Davida, Lionel, spędził lata na poszukiwaniu Georgesa i jego potomków, aby podziękować im za akt dobroci i człowieczeństwa George’a, ale nie był w stanie poczynić żadnych postępów, dopóki nie opublikował wiadomości na grupie na Facebooku, gdzie Marie Cappart, nasza country manager na Francję i Belgię, przeczytała jego wiadomość. Dzięki jej badaniom David był w stanie ponownie się z nimi spotkać i podziękować im osobiście w miejscu, w którym wiele lat temu miał miejsce ten akt dobroci.

Przeczytaj całą historię tutaj i obejrzyj poniższy film, aby obejrzeć moment, w którym David wrócił do domu, w którym ukrył go Georges:

W swojej opowieści syn Davida, Lionel, wspomniał, że on i jego rodzina składali swoje zeznania w Yad Vashem w nadziei, że Georges Bourlet zostanie uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jesteśmy głęboko poruszeni, mogąc podzielić się informacją, że Yad Vashem oficjalnie przyznał mu status Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Oficjalny list uznania od Yad Vashem

Oficjalny list uznania od Yad Vashem

„Mamy przyjemność poinformować, że Instytut Yad Vashem przyznał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Georges’owi Bourletowi za niesienie pomocy Żydom prześladowanym podczas okupacji, pomimo ryzyka i niebezpieczeństw” – czytamy w liście.

Medal i certyfikat zostaną przekazane rodzinie w nadchodzących miesiącach, a nazwisko Georgesa zostanie dodane do ściany pamiątkowej honorującej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie.

Georges Bourlet. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Georges Bourlet. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

„Uznanie Georgesa Bourleta za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata jest ważnym domknięciem pewnego etapu, nie tylko dla mnie, mojego ojca i rodziny Georgesa, ale także dla narodu żydowskiego i całej ludzkości” – mówi Lionel. „Szczególnie w tych niepewnych czasach ważne jest, aby podkreślać historie tych, którzy ryzykowali wszystko, aby robić to, co słuszne i chronić potrzebujących.

W czasach wielkiej ciemności działania Georges’a były latarnią nadziei. Jestem głęboko wdzięczny Yad Vashem za uznanie jego bohaterstwa oraz Marie Cappart i zespołowi MyHeritage za umożliwienie tego. Dziękuję również żyjącym potomkom Georges’a Bourleta, którzy byli tak uprzejmi i wspierali pomysł uhonorowania ich dziadka w ten sposób”.

David (w środku) z potomkami Bourletów

David (w środku) z potomkami Bourletów

„Lionel był osobą, która przekazała nam tę wiadomość”, mówi Xavier Dedoncker, wnuk Georges’a Bourleta. „Zaprosił nas na grilla z całą rodziną, która przyszła do jego domu i było bardzo wesoło. Czyn jednego człowieka zjednoczył nas wszystkich tutaj”.

„Narażanie własnego życia na niebezpieczeństwo to jedno, ale narażanie życia swojej rodziny [na ryzyko] to coś innego”, dodaje Xavier. „Łatwiej jest być bohaterem, gdy jest się samemu. Dumą napawa nas fakt, że członkowie rodziny postąpili słusznie. W takich czasach trzeba było walczyć, coś zrobić”.

Czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy odegrać rolę w uhonorowaniu Georgesa tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i mamy nadzieję, że jego przykład będzie rozbrzmiewał przez pokolenia, inspirując wielu innych ludzi do czynienia dobra w obliczu zła.